Batman Biały Rycerz: Harley Quinn

Na wstępie zaznaczam, że jestem wielkim fanem miniserii DC Black Label pod szyldem Batman Biały Rycerz. Oba tomy, choć zupełnie różne, przedstawiły porywające i fascynujące historie w świecie Mrocznego Rycerza. Czy tak samo będzie w przypadku dr. Harleen Quinzel? Recenzja komiksu Batman Biały Rycerz Przedstawia Harley Quinn.

W skład albumu wchodzą zeszyty #1-6 miniserii White Knight Presents: Harley Quinn oraz Harley Quinn Black + White + Red #4. Scenariusz napisała Katana Collins, przy małej pomocy twórcy serii i swojego męża Seana Murphy’ego. Rysunki stworzył Matteo Scalera, a kolory nałożył Dave Stewart.

Harley… mamą?

Seria Biały Rycerz
1. Batman Biały Rycerz
2. Klątwa Białego Rycerza
3. Batman Biały Rycerz Przedstawia Harley Quinn
4. Batman. Nie tylko Biały Rycerz

Akcja komiksu rozgrywa się dwa lata po wydarzeniach z Klątwy Białego Rycerza. Azrael pozbył się przestępców z Gotham, Jack Napier (wcześniej Joker) nie żyje, a Bruce Wayne / Batman siedzi w więzieniu. Tymczasem Harley Quinn próbuje odnaleźć się w świecie jako samotna matka dwójki bliźniaków Jacka. Niestety spokojne życie nie jest jej przeznaczone. W Gotham pojawia się zupełnie nowy przestępca, który poluje na… dawna filmowe gwiazdy. Do Harley zgłasza się młody agent FBI, który proponuje jej pracę konsultantki policji Gotham. Chcąc, nie chcąc Harley zostaje wciągnięta w zagmatwaną i brutalną sprawę…

Polowanie na seryjnego mordercę

Batman Biały Rycerz Przedstawia Harley Quinn jest luźną kontynuacją, a na dobrą sprawę możemy spokojnie mówić o spin-offie komiksów Murphy’ego. I jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ przedstawiona historia nie jest obarczona wymogami sequela. W historii, na drugim planie, występuje Bruce Wayne / Batman, ale to w stu procentach opowieść o Harley. Harley mierzącej się ze stratą dwóch najważniejszych osób w swoim życiu, Harley walczącą o przyszłość swoich dzieci i Harley chcącej zrobić coś dobrego.

Aktualne wydarzenia przeplatają się ze wspomnieniami z przeszłości. Retrospekcje mocno przybliżają nam sylwetkę Jacka Napiera. Jego transformację w Jokera, a następnie odkupienie win. Jest nawet bezpośrednie nawiązanie do klasyka jak jest Śmierć w Rodzinie.  Wątek przeszłości klauna Murphy traktował po macoszemu, więc Katana Collins miała tutaj duże pole do popisu. I świetnie wykorzystała to w opowiadanej historii. A nawet, powiedziałbym, że trochę tę historię ratuje. Dialogi miejscami są przeciągnięte i zbyt opisowe, więc chwilowe powroty do przeszłości witałem z radością. Całość tym samym komponuje się w ciekawą i skomplikowaną sprawę, której nie powstydziłby się kinowy thriller. Pamiętajcie jednak, że Katana Collins nie stawia na realizm tak jak Kami Garcia w Harley / Joker: Zabójczy Umysł i przewija się tutaj całkiem sporo wątków typowo komiksowych związanych z tą postacią.

Batman Biały Rycerz: Harley Quinn – podsumowanie

Bardzo udane rozwinięcie uniwersum stworzonego przez Seana Murphy’ego. Batman Biały Rycerz Przedstawia Harley Quinn można czytać bez znajomości dwóch poprzednich tomów, ponieważ przedstawiona historia nie jest bezpośrednio z nimi związana. To bardzo udany thriller i ciekawe podejście do zmieniającej swoje życie Harley Quinn. Mocno liczę na kolejne odsłony!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

BATMAN. BIAŁY RYCERZ PRZEDSTAWIA HARLEY QUINN
Batman Biały Rycerz: Harley Quinn

Book Description: Dwa lata po tym, jak w historii „Batman - Klątwa Białego Rycerza” Azrael starł w proch najgroźniejszych przestępców Gotham, scena jest gotowa na pojawienie się ich następców. Tajemniczy demiurg zwany Producentem po kryjomu kompletuje barwną obsadę nowych złoczyńców, główną rolę powierzając ponętnej Gwiazdce, niegdyś aktorce, dziś seryjnej morderczyni, mszczącej się na gothamskich gwiazdach filmowych złotego wieku kina. Makabryczne zbrodnie Gwiazdki mogą kojarzyć się z dawnymi postępkami Jokera, dlatego gothamska policja, którą wspomaga w śledztwie młody, gorliwy agent FBI Hector Quimby, zwraca się do Harley Quinn z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki. Sęk w tym, że Harley wciąż usiłuje odnaleźć się w nowej roli: samotnej matki wychowującej dzieci Jacka Napiera. Powrót do przestępczego świata Gotham – mimo że tym razem po stronie tych dobrych – to nie tylko igranie z ogniem, a także konieczność konfrontacji z najgorszymi instynktami. Udowadniając, że potrafi zachować zdrową równowagę, Harley przyjmuje pomocną dłoń Bruce’a Wayne’a i krok po kroku zbliża się do morderczyni. Kiedy realizacja pełnego zwrotów akcji scenariusza, który Producent napisał dla Gotham, wkracza w końcową fazę, Harley musi stanąć oko w oko z własną przeszłością – po to, by ochronić swoje dzieci i uratować Gotham przed dramatycznym wielkim finałem.

Book Author: Katana Collins

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 15 June 2022

Illustrator: Matteo Scalera

ISBN: 9788328154216

Number Of Pages: 168

Podsumowanie

Bardzo udane rozwinięcie uniwersum stworzonego przez Seana Murphy’ego. Batman Biały Rycerz Przedstawia Harley Quinn można czytać bez znajomości dwóch poprzednich tomów, ponieważ przedstawiona historia nie jest bezpośrednio z nimi związana. To bardzo udany thriller i ciekawe podejście do zmieniającej swoje życie Harley Quinn. Mocno liczę na kolejne odsłony!

Overall
7.7/10
7.7/10
Poprzedni artykułZwiastun serialu WŁADCA PIERŚCIENI: PIERŚCIENIE MOCY
Następny artykułKim jest MS. MARVEL | Różnice między komiksem a serialem
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

2 KOMENTARZE

  1. Dzień dobry Panie Adamie. Z tej strony Jacek Gądor – redaktor naczelny „Krainy komiksu”.
    Mam jedną uwagę co do recenzji. Otóż tytuł albumu brzmi „Batman Biały Rycerz przedstawia Harley Quinn” a nie tak jak u Pana: „Batman Biały Rycerz: Harley Quinn”.
    Pozdrawiam :).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.