Pajęcza sieć

Trylogia Zoe Bentley Mike’a Omera to jedna z lepszych niespodzianek ostatnich lat. Choć z przyjemnością przyjąłbym kolejne odsłony to autor postanowił napisać coś nowego. Z niemałym ociąganiem sięgnąłem wreszcie po kolejną serię autora i przedstawiam wam moje wrażenia. Recenzja książki Pajęcza sieć.

Pajęcza sieć

Seria Tajemnice Glenmore Park

 

Pajęcza sieć
Zabójcza sieć
W sieci strachu

W parku położonego niedaleko Bostonu Glenmore Park zostaje zamordowana piękna dziewczyna. Śledczy Jacob Copper oraz Mitchel Lonni podczas wykonywania standardowych czynności w celu identyfikacji ofiary i sprawdzenia najbliższych jej osób trafiają na pozornie przypadkową poszlakę. Okazuje się, że dziewczyna niedługo przed śmiercią otrzymała wskazówkę podpowiadającą… w jaki sposób zginie. Gdy sytuacja się powtarza z kolejną ofiarą staje się jasne, że zabójstwa są ze sobą powiązane, a w mieście grasuje seryjny zabójca. Rozpoczyna się wyścig z czasem, ponieważ kolejne ataki zabójcy dzieli co raz krótszy okres oczekiwania…

Żmudna robota śledczych

Pajęcza sieć mimo, że należy do tego samego gatunku thrillera, jest książką znacznie różniącą się od trylogii Zoe Bentley. Co prawda, Zoe pojawia się również w Glenmore Park, ale odgrywa tutaj drugoplanową rolę profilerki pomagającej w wytypowaniu sprawcy. Książka skupia się na pracy śledczych wspomaganych przez innych funkcjonariuszy policji. Jacob Cooper to doświadczony glina, który skupia się na klasycznej, analogowej formie dochodzenia. Mitchell Lonnie to z kolei człowiek wyspecjalizowany w wykorzystywaniu technologii i social media. Jak nikt inny potrafi błyskawicznie sprawdzić internetowe profile w różnych serwisach, znaleźć powiązania pomiędzy osobami i wysnuwać z nich celne wnioski. To jednak nie wszystko, bowiem Mike Omer zaprzągł do pracy cały wydział policji (ze wsparciem ze strony bostońskiej komórki FBI) ukazując nam bardzo szczegółowo prowadzone śledztwo. I to największa siła tej książki!

Trylogia Zoe Bentley

Umysł zabójcy
W ciemnościach
Gęstsza od krwi

Z reguły przyjęło się, że mamy głównego bohatera (bohaterów), a reszta występujących w historii postaci to zbieranina amatorów lub sceptyków. Pajęcza sieć nie powiela tego schematu. Stereotypowe postaci się zdarzają, ale są na dalekim marginesie (np. komendantka karierowiczka). Tutaj zarówno policjanci z patrolówki, technicy, patolodzy i przede wszystkim śledczy to osoby kompetentne, które mają wpływ na śledztwo. Bardzo podoba mi się tak ukazana współpraca, bo tak właśnie wyobrażam sobie robotę amerykańskiej dochodzeniówki. Śledczy mają własne życia, muszą spać i nie zauważą wszystkiego. Cieszy, więc, że autor dał się wykazać innym bohaterom, co bardzo urealnia całą historię. Przeczepić mógłbym się jedynie do samego finału, który niestety jest schematyczny i na siłę buduje napięcie. Można było to sobie odpuścić.

Pajęcza sieć – podsumowanie

Bardzo dobry thriller. Pajęcza sieć okazuje się udanym otwarciem dla nowych bohaterów, i nowego miejsca akcji thrillerów Mike’a Omera. Obserwowanie szczegółowej pracy śledczych to czysta przyjemność. Miejscami książka wypada lepiej niż trylogia Zoe i od razu biorę się za kontynuacje.

Mike Omer dalej w formie!
Pajęcza sieć

Book Title: PAJĘCZA SIEĆ

Book Description: Na ulicach grasuje zabójca. Śledzi i atakuje na pozór przypadkowe młode kobiety, zawsze jednak je uprzedza. Jedną z jego ofiar jest dwudziestoletnia Kendele Byers, brutalnie zamordowana i pochowana w płytkim grobie. W przeszłości doświadczała przemocy, a zawodowo zaspokajała perwersyjne zachcianki klientów, więc lista podejrzanych z każdym dniem się wydłuża. Kiedy po czasie ginie kolejna młoda kobieta, śledczy Mitchell Lonnie zdaje sobie sprawę, że zabójstwa są ze sobą powiązane.

Book Author: Mike Omer

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Świat Książki

Publisher Logo: Świat Książki

Date published: 13 October 2021

Number Of Pages: 388

  • FABUŁA
  • EMOCJE
  • PRZYSTĘPNOŚĆ
4.3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.