Seria, która na swoich barkach dźwiga całą markę Gwiezdnych Wojen – w pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem. Pierwszy sezon był prawdziwym objawieniem, drugi nieco przygasł, ale dalej dostarczał fanom SW wiele radochy. Na trzecią serię przyszło nam długo poczekać, ale wreszcie jest. Sprawdzamy. Recenzja serialu Mandalorian Sezon 3.

Na początek trzeba rozprawić się z dziwną decyzją twórców. W finale drugiego sezonu mieliśmy cudowne cameo odmłodzonego Marka Hamilla. Pokrótce Luke Skywalker pomógł naszym bohaterom i przyjął Grogu na nauki Jedi. Jeśli spodziewacie się kontynuacji tego wątki w trzecim sezonie… to bardzo się zdziwicie, bowiem nikt nawet nie wspomina o tym dość krótkim szkoleniu małego Grogu. Aby poznać wydarzenia z tego okresu musicie… obejrzeć serial Księga Bobby Fetta. A że produkcja jest bardzo, ale to bardzo słaba to podpowiem, że wystarczą wam odcinki 5-6, które prawie w całości poświęcono Mando i Grogu. Nie wiem skąd ten pomysł – czy chodziło o zagonienie fanów Mando do oglądania czy może scenarzyści nie wiedzieli o czym ma być serial Bobby Fetta i ratowali się takim rozwiązaniem. Nie wiem, ale ostrzegam zanim podejdziecie do trzeciej serii.

Mandalorian Sezon 3

Din Djarin w finale 2. serii postanowił zdjąć na chwilę hełm, co oznacza, że sprzeniewierzył się swojemu zakonowi. Gdy wydawało się, że zacznie postępować tak, jak Mandalorianie pod dowództwem Bo-Katan, ten podjął decyzję o wejściu na drogę odkupienia. Aby wymazać swoje przewiny Mandalorianin musi wykąpać się w podziemnych wodach Mandalore – ich ojczystej planety.

Tymczasem Nowa Republika zaczyna się odbudowywać, a Imperialni przywódcy zeszli do podziemia. Wielu pracujących dla Imperium żołnierzy i naukowców przeszło resocjalizację, by po pewnym czasie móc dołączyć do społeczeństwa Jasnej Strony Mocy. Czy jednak są w stanie odłożyć na bok własne, często chore ambicje i zająć się uczciwą pracą i życiem w pokojowo nastawionym społeczeństwie?

Jest kilka problemów

Seria Mandalorian

1. Mandalorian Sezon 1
2. Mandalorian Sezon 2
3. Mandalorian Sezon 3

Mandalorian Sezon 3 może w mniejszej skali niż poprzednio, ale jednak dość dużo czasu traci na łączenie historii z innymi serialami. Praktycznie jeden cały odcinek poświęcono doktorowi Pershingowi, a po jego zakończeniu w ogóle nie wracamy do tego wątku. Wygląda na to, że będzie miał swoją kontynuację albo w nadchodzącej produkcji Ashoka albo dopiero w czwartej serii. Biorąc pod uwagę, że sezon liczy jedynie 8 epizodów jest to naprawdę solidna strata czasu.

Drugim minusem jest… zepchnięcie na drugi dom Din Djarina. Mando w wielu odcinkach staje się praktycznie pomagierem Bo-Katan Kryze i jego robota ogranicza się albo do wykonywania rozkazów albo do zbierania oklepu od wrogów. Nie licząc dwóch pierwszych epizodów dopiero w finałowym odcinku wszystko wraca do normy i czujemy kim są główni bohaterowie tej serii. Czym jest to spowodowane? Trudno powiedzieć, natomiast pojawiały się plotki, że ze względu na zdjęcia do The Last of Us Pedro Pascal rzadko bywał na planie. Z tego też powodu twórcy zaczęli kłaść podwaliny pod ewentualne jego odejście z serialu lub możliwy recast postaci. Może coś w tym być, tym bardziej, że w trzeciej serii Mando ani razu nie zdejmuje hełmu. Zobaczymy w przyszłości.

Gwiezdne Wojny jakich brakowało

Obi-Wan Kenobi – Recenzja serialu

Ponarzekałem, więc teraz czas na zachwyty. Mandalorian Sezon 3 pod względem technicznym prezentuje się zdecydowanie najlepiej ze wszystkich serii. Mogę spokojnie rzec, że jest to poziom kinowy. Mamy tutaj klasyczne pojedynki z blasterami (piu piu piu), są starcia z wielkimi stworami oraz naprawdę świetnie wykonane starcia w kosmosie. Część lokacji, jak na przykład powierzchnia Mandalore wykonana jest „budżetowo”, ale już podziemne miasto tejże jest oszałamiające.

To samo mogę powiedzieć o finałowym odcinku, który zachwyca swoim rozmachem. Finałowy pojedynek (nie będę spoilował kto z kim) wypada lepiej niż w niejednej kinówce z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Bitwy rozgrywają się w kilku miejscach jednocześnie, akcja przeskakuje z jednego miejsca w drugie. Wygląda to nadzwyczaj dobrze i widać, że Disney nie poskąpił tutaj grosza. Rewelka.

True Detective in Galaxy Far Far Away

Nie mogę nie wspomnieć też o szóstym epizodzie Mandalorian Sezon 3, w którym wystąpili Jack Black i Christopher Lloyd. Mando i Bo-Katan goszcząc na jednej z planet w ramach przysługi zgadzają się poprowadzić śledztwo wyjaśniające bunt droidów. Dawne imperialne droidy przeszły gruntowne przeprogramowanie, by służyć mieszkańcom, ale część z nich z niewiadomych przyczyn zaczęło zagrażać bezpieczeństwu. Odcinek nakręcono w stylu policyjnego procedurala. Bo-Katan i Mando przesłuchują świadków, zbierają dowody i typują podejrzanych. Choć to w gruncie rzeczy epizod czysto fillerowy to ogląda się go bardzo przyjemnie. I już nie mogę doczekać się zapowiedzianej niedawno produkcji z Green Lanternem w nowym DC, która skorzysta ze schematu kosmicznych detektywów.

Mandalorian Sezon 3 – podsumowanie

Sezon zaczyna się dość niemrawo, a odcinki są nierówne. Jednak z biegiem czasu Mandalorian Sezon 3 nabiera rumieńców. Solidny budżet, widowiskowe pojedynki i bardzo satysfakcjonujący finał sprawiają, że to w dalszym ciągu najlepsze Gwiezdne Wojny od bardzo dawna. Gdyby tylko serial nie tracił czasu na nawiązania do innych produkcji było by fantastycznie.

Tak każe obyczaj!
Mandalorian Sezon 3

Name: MANDALORIAN SEZON 3

Description: W trzecim sezonie Din Djarin rusza na rodzimą planetę Mandalore, by odzyskać utracony honor, a zepchnięte do podziemia Imperium szykuje zemstę na Wielkiej Republice

Author: Jon Favreau

  • FABUŁA - 7/10
    7/10
  • WRAŻENIA - 8/10
    8/10
  • EFEKTY SPECJALNE - 10/10
    10/10

Podsumowanie

Sezon zaczyna się dość niemrawo, a odcinki są nierówne. Jednak z biegiem czasu Mandalorian Sezon 3 nabiera rumieńców. Solidny budżet, widowiskowe pojedynki i bardzo satysfakcjonujący finał sprawiają, że to w dalszym ciągu najlepsze Gwiezdne Wojny od bardzo dawna. Gdyby tylko serial nie tracił czasu na nawiązania do innych produkcji było by fantastycznie.

Overall
8.3/10
8.3/10

Pros

+ Bardzo widowiskowy
+ Fenomenalny finał
+ Rozwój Grogu

Cons

– Za dużo łączenia z innymi serialami
– Za dużo fillerowych odcinków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.