Trudno połapać się w polityce wydawniczej DC. Scenarzyści zmieniają się podczas runów, jednocześnie publikowane są dwie-trzy serie poświęcone danej postaci plus team-upy. Mimo, że staram się trzymać rękę na pulsie to i tak potrafię się w tym pogubić. Dobrym przykładem jest dzisiejsza recenzja komiksu Batman. Tom 6: Otchłań, który jest pierwszym albumem napisanym przez Joshua Williamsona (poprzednie pisał Tynion) i jednocześnie… ostatnim tomem z tej serii. Wiem, zamotane.

Album zawiera zeszyty Batman #118-121, #124 oraz Batman: Annual 2022. Scenariusz napisał Joshua Williamson. Rysunki stworzyli Jorge Molina, Mikel Janin i Howard Porter.

Otchłań

Batman Jamesa Tyniona:

1. Batman Tom 1: Ich mroczne plany
2. Batman Tom 2: Wojna Jokera
3. Batman Tom 3: Opowieści o duchach
4. Batman Tom 4: Zabobonna Zgraja
5. Batman Tom 5: Stan Strachu
6. Batman Tom 6: Otchłań
7. Batman. Wojna Cieni

Nie wiem czy pamiętacie o tworze nazwanym Batman Incorporated. Kilka lat temu Nietoperz zdecydował się wspierać samozwańczych obrońców prawa i uciśnionych rozsianych po całym świecie. Można powiedzieć, że tym samym marka Batmana stała się franczyzą. Niestety po Wojnie Jokera Bruce Wayne stracił cały swój majątek, więc finansowanie naśladowców stało się niemożliwe. Okazuje się jednak, że zrzeszeni pod tą nazwą zamaskowani obrońcy działali dalej i to nadzwyczaj skutecznie. Wiadomości obiega informacja, że piątka Batamanów – Bat-Man z Chin, Hood, Mroczny Ranger, El Gaucho oraz Człowiek Nietoperzy dopadli i zamordowali Otchłań po czym zostali zamordowani. Batman wyrusza do Badhinzji, by wyjaśnić tę sprawę. Pomoże mu w tym miejscowa detektyw Cayha.

Joshua Williamson próbował stworzyć coś na wzór pełnego zwrotów akcji thrillera, ale nie do końca się udało. Twisty fabularne są co prawda częste, ale niewiele w nich logiki. Z jednej strony fabuła oparta jest właśnie na nich, a z drugiej wydają się wciśnięte mocno na siłę. Chciałbym dać jakieś przykłady, ale byłyby oczywiście spoilerami, a nie chcę komuś zepsuć tą wątpliwą zabawę.

Epilog historii Batman. Tom 6: Otchłań dostajemy w zamykającym album zeszycie #124. Skupia się on na detektyw Cayha, która prowadzi wendettę bardzo podobną do dawnych czasów Bruce’a Wayne’a, gdy ten polował na zabójcę swoich rodziców. Batman jako „głos sumienia” nowej bohaterki sprawdza się zaskakująco ciekawie.

Annual 2022

Najczęściej Annual dostarcza jakąś zupełnie odrębną, niezwiązaną z aktualnymi wątkami opowieść. W przypadku Batman. Tom 6: Otchłań jest jednak inaczej. Rozgrywa się on gdzieś po zakończeniu tytułowego wątku i skupia się na Ghost-Makerze, który zdecydował się na przejęcie pieczy na Batman Inc. W skrócie: zmiany, zmiany, zmiany!

Annual czyta się bardzo przyjemnie. Lubię postać Ghost-Makera. Jego oziębłość, sarkazm i kreowanie się na prawdziwego dupka. Jego konfrontacja z franczyzobiorcami Batmana pełna jest zajadłości, nieufności i kłótni. Chętnie przeczytałbym komiks Batman Inc. bez Batmana, a z takim zestawem bohaterów.

Batman. Tom 6: Otchłań – podsumowanie

Średniawo. Batman. Tom 6: Otchłań próbuje zaskakiwać, ale robi to nieudolnie. Całość jawi się jako typowy filler pomiędzy kolejnymi ważnymi wydarzeniami ze świata DC. Przeniesienie akcji z Gotham do Banhinzji tylko to potwierdza. Od ostatniego tomu w danej serii trzeba oczekiwać po prostu więcej.

BATMAN. TOM 6: OTCHŁAŃ
Batman. Tom 6: Otchłań

Book Description: Szósty i ostatni tom przygód Batmana w ramach linii wydawniczej Uniwersum DC. Po koszmarach związanych ze Stanem Strachu mieszkańcy Gotham cieszą się, że doczekali kolejnego dnia. Jednak Mroczny Rycerz czuje się... zagubiony. Po powstrzymaniu Stracha na Wróble i Magistratu stracił swój cel. Musi odpocząć od miasta, które przysięgał chronić. Kiedy członkowie międzynarodowej drużyny bohaterów znanej jako Batman Incorporated zostają oskarżeni o morderstwo, Batman opuszcza Gotham, aby pomóc przyjaciołom. Czeka go spotkanie z ludźmi, którzy go zdradzili, starym wrogiem w postaci Lexa Luthora oraz śmiertelnie niebezpiecznym przeciwnikiem. Scenariusz komiksu napisał Joshua Williamsona („The Flash”, „Dark Crisis”), a całość narysowali Jorge Molina („X-Men”, „A-Force”), Mikel Janín („Grayson”, „Superman”) oraz Howard Porter („Deathstroke Inc.”, „The Flash”, „JLA”). Tego nie możecie przegapić! Ponadto w tym tomie: Batman łączy siły z uczennicą Akademii Gotham, Mią „Mapką” Mizoguchi, aby rozwiązać mrożącą krew w żyłach tajemnicę w historii napisanej i zilustrowanej przez cenionego współtwórcę serii „Gotham Academy” Karla Kerschla!

Book Author: Joshua Williamson

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 8 November 2023

Illustrator: Jorge Molina, Mikel Janin, Howard Porter

ISBN: 9788328165137

Number Of Pages: 204

Podsumowanie

Średniawo. Batman. Tom 6: Otchłań próbuje zaskakiwać, ale robi to nieudolnie. Całość jawi się jako typowy filler pomiędzy kolejnymi ważnymi wydarzeniami ze świata DC. Przeniesienie akcji z Gotham do Banhinzji tylko to potwierdza. Od ostatniego tomu w danej serii trzeba oczekiwać po prostu więcej.

Overall
6.3/10
6.3/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.