Wojna Jokera

Piąty tom Batman Detective Comics rozpoczął spory event w uniwersum DC. No raczej w Batrodzinie. Odbudowywane po rządach Bane’a Gotham tym razem padło łupem księcia zbrodni. Recenzja komiksu Batman Tom 2: Wojna Jokera.

Zawartość

Batman James Tyniona:

1. Batman Tom 1: Ich mroczne plany
2. Batman Tom 2: Wojna Jokera
3. Batman Tom 3: Opowieści o duchach
4. Batman Tom 4: Zabobonna Zgraja
5. Batman Tom 5: Stan Strachu
6. Batman Tom 6: Otchłań
7. Batman. Wojna Cieni

Identyczne tytuły zarówno Batmana jak i Detective Comics wprowadzają trochę zamieszania. Choć recenzowany album Jamesa Tyniona oficjalnie nosi podtytuł Batman Tom 2: Wojna Jokera to front okładki dodaje dopisek Saga. I sagą właśnie mamy do czynienia, bowiem album zawiera zeszyty nie tylko z głównej serii, ale również z równolegle wydawanych serii komiksów związanych z Batmanem. Znajdziemy tutaj materiały z Batman #95-100, Batgirl #47 oraz części zeszytu #48, Detective Comics #1025, Harley Quinn #75, Red Hood and the Outlaws #48, Nightwing #74, Catwoman #25, Batman: The Joker War Zone #1.

Scenariusz głównej serii napisał James Tynion IV. Sceariusze do pozostałych zeszytów napisali: Cecil Castellucci, Peter J. Tomasi, Scott Lobdell, Sam Humphries, Dan Jurgens, Ram V, John Ridley, Joshua Williamson, Sam Johns. Ilustracje: Robbi Rodriguez, Kenneth Rocafort, Brett Booth, Danny Miki, Ryan Benjamin, Richard Friend, Fernando Blanco, Riley Rossmo, Guillem March, Carlo Pagulayan, Olivier Coipel, David Lafuente, Laura Braga, James Stokoe.

Wojna Jokera

Jeśli jesteście na bieżąco z wydarzeniami w świecie Mrocznego Rycerza to wiecie, że Joker odkrył tożsamość Batmana. Złoczyńca skrupulatnie zaplanował i zrealizował pomysł przejęcia majątku Wayne’a i podporządkował sobie służby w całym mieście Rodzina jest rozbita, a Bruce ciągle nie może pogodzić się ze śmiercią Alfreda. Jedyna nadzieja w sprzymierzeńcach oraz… dotychczasowych przeciwnikach mających dość terroru Jokera.

Główna oś fabularna komiksu Batman Tom 2: Wojna Jokera, zawarta na kartach serii Batman #95-100 nie powala ani rozmachem, ani oryginalnością. W zasadzie mamy tutaj powtórkę z Miasta Bane’a odpowiednio dostosowano do charakterystyki klauna. Mnie osobiście Joker bardziej pasuje do szalonego i jednocześnie inteligentnego przywódcy aniżeli wielki i brutalny Bane. Nie da się jednak uciec od wrażenia, że James Tynion zgapił pomysł od Toma Kinga i nawet podobnie poprowadził wydarzenia. Mamy złamanego Nietoperza, mamy cierpiących przyjaciół, triumfujących wrogów, a na koniec wielkie Powstanie Mrocznego Rycerza.

Moc w tie-inach

Eventowe tie-iny to zazwyczaj niezbyt porywające historie, które rzadko kiedy wnoszą cokolwiek do wydarzenia. Tym razem sytuacja wygląda inaczej. To właśnie dodatkowa zawartość jest najmocniejszą stroną albumu Batman Tom 2: Wojna Jokera. Barbara Gordon mierzy się z koszmarem sprzed lat, kiedy to została postrzelona przez Jokera, Harley Quinn mierzy się z Punchline oraz… ratuje Batmana, a Red Hood zbiera drużynę odbijającą miasto. Do tego świetnie napisana historia Nightwinga (wcześniej Joker wyprał mu mózg), a także przestawienie bezwzględnego i szalenie skutecznego Łowcy Klaunów. Dodatkowe historie nie mają słabych punktów i naprawdę podwyższają ocenę tego komiksu.

Batman Tom 2: Wojna Jokera – podsumowanie

Komiks Batman Tom 2: Wojna Jokera jest tylko i aż niezły. Główna oś fabularna częściowo papuguje Miasto Bane’a, ale dołączone do Sagi tie-iny robią doskonałą robotę. Saga jako całość prezentuje się zatem nie najgorzej, ale nie jest to komiks, który zapisze się w historii Mrocznego Rycerza.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Wojna Jokera

Book Title: BATMAN TOM 2: WOJNA JOKERA

Book Description: Joker rozpętał wojnę z Mrocznym Rycerzem, a Gotham zmieniło się w pole bitwy. Po tym jak Książę Zbrodni przejął cały majątek Bruce’a Wayne’a, dysponuje nieograniczonymi zasobami w wojnie z Batmanem. Stworzył nawet własną armię, żeby ostatecznie pokonać Mrocznego Rycerza, a na jego celowniku znalazł się nie tylko obrońca Gotham, ale i najbliższe mu osoby. Czy rodzina Batmana wyjdzie z tego cało i czy zdoła się zjednoczyć, by stanąć ramię w ramię w walce przeciwko Jokerowi? Jaką rolę odegra we wszystkim Harley Quinn – czy to ona uratuje Batmana i pokona Jokera?

Book Author: James Tynion IV

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 27 October 2021

Illustrator: Jorge Jimenez, Tomeu Morey

ISBN: 9788328152403

Number Of Pages: 360

  • FABUŁA - 5/10
    5/10
  • RYSUNKI - 9/10
    9/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 6/10
    6/10

Podsumowanie

Komiks Batman Tom 2: Wojna Jokera jest tylko i aż niezły. Główna oś fabularna częściowo papuguje Miasto Bane’a, ale dołączone do Sagi tie-iny robią doskonałą robotę. Saga jako całość prezentuje się zatem nie najgorzej, ale nie jest to komiks, który zapisze się w historii Mrocznego Rycerza.

Overall
6.7/10
6.7/10
Poprzedni artykułPUNISHER TOM 1 | Marvel Knights | Garth Ennis
Następny artykułNIE CHCESZ WIEDZIEĆ | Bartosz Szczygielski | Recenzja książki
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.