Opowieści o duchach

Wracamy do regularnej serii o Batmanie, w której bardzo mocno namieszała Wojna Jokera. Co tym razem zgotował James Tynion IV? Recenzja komiksu Batman Tom 3: Opowieści o duchach.

W albumie Batman Tom 3: Opowieści o duchach znajdziemy zeszyty serii Batman #101-105, Batman Annual #5 oraz fragmenty Batgirl #48 i Batgirl #49. Scenariusz napisał James Tynion IV, a rysunki stworzyli Guillem March, James Stokoe i Carlo Pagulayan.

Pokłosie Wojny Jokera

Wojna Jokera mocno przetasowała siły i kompletnie zmieniła życie Bruce’a Wayne’a. Batman stracił prawie cały majątek, a Waynetech zarządza teraz Lucius Fox. Zarząd firmy mocno patrzy na budżet, więc koniec z finansowaniem najnowocześniejszych gadżetów i całej infrastruktury Batmana. Nietoperz musi się dostosować, znaleźć nową bazę wypadową i zmienić podejście do walki z przestępczością Gotham. Tym bardziej, że w mieście pojawia się brutalny i bezwzględny Ghost-Maker, który doskonale wie, kto kryje się za maską Batmana…

Dobrze się zaczyna

Batman James Tyniona:

1. Batman Tom 1: Ich mroczne plany
2. Batman Tom 2: Wojna Jokera
3. Batman Tom 3: Opowieści o duchach
4. Batman Tom 4: Zabobonna Zgraja
5. Batman Tom 5: Stan Strachu
6. Batman Tom 6: Otchłań
7. Batman. Wojna Cieni

Pierwszy zeszyt albumu Batman Tom 3: Opowieści o duchach wprowadza nas w nową rzeczywistość, ale drugi nabiera mocnego tempa. Ghost-Maker ma znakomite wejście, jest niczym Arkham Knight z trzeciej odsłony gier Rocksteady (ten z Detective Comics nie dowiózł). Gość ma dostęp do bardzo zaawansowanej technologii i z przyjemnością morduje przestępców. Od pierwszych stron zapowiadało się kapitalne starcie. Zapowiadało…

Tynion, jak zwykle zresztą, nie miał pomysłu na utrzymanie tego klimatu dłużej. W pewnym momencie do historii wplątuje Harley Quinn oraz Clownhuntera (dzieciaka, który mordował ludzi Jokera). Tym samym wszystko zaczyna się rozmywać, a zamiast śledztwa mamy rozmowę z przywiązanym do stołu Batmanem, wspomnienia i nudnawe monologi Harley. Zakończenie Opowieści o duchach bardzo rozczarowuje i jedynie otwiera furtkę na przyszłość.

Clownhunter / Rodzinna przygoda Batgirl

Komiks Batman Tom 3: Opowieści o duchach zawiera również Annual #5, który skupia się na postaci Clownhuntera. Chłopak zdecydował się przyjść do dr. Leslie Thompson, do której skierował go Batman. Jest to origin tej postaci i chyba nic więcej nie warto o tym pisać. Nuda, którą ubarwia bardzo oryginalna i niestandardowa dla Batmana kreska. Album zamykają fragmenty zeszytów #48 i #49 serii Batgirl. Historia pasuje klimatem do tytułu Opowieści o Duchach, ale w dalszym ciągu to tylko filler nie zwiększający atrakcyjności całości.

Batman Tom 3: Opowieści o Duchach – podsumowanie

Nie miałem wielkich oczekiwań względem Batman Tom 3: Opowieści o duchach siłą rzeczy, więc nie jestem rozczarowany. Komiks utrzymuje ten sam poziom co tom pierwszy. Bardzo ciekawe pomysły mieszają się ze zbyt spokojnymi, nudnymi wręcz sekwencjami. Po lekturze wiele nie zostaje w pamięci, a szkoda, bo pomysł naprawdę dobry.

Komiks pochodzi z prywatnej kolekcji

Opowieści o duchach

Book Title: BATMAN TOM 3: OPOWIEŚCI O DUCHACH

Book Description: Po zakończeniu wywołanej przez Jokera wojny Batman dochodzi do wniosku, że Gotham ewoluuje zbyt szybko, by mógł nadążyć za zachodzącymi w mieście zmianami. Jednoosobowa walka ze zbrodnią zawsze była dużym wyzwaniem. Czy w obecnych warunkach jest w ogóle możliwa? Jego najnowszy przeciwnik, tajemniczy Ghost-Maker, doprowadzi Mrocznego Rycerza do granic wytrzymałości, gdy ten będzie próbował chronić zarówno Łowcę Klaunów, jak i Harley Quinn! Zwycięzca tego pojedynku zdobędzie Gotham! Album zawiera również opowieść o genezie Łowcy Klaunów oraz wstrząsającą historię z Batgirl w roli głównej!

Book Author: James Tynion IV

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 27 April 2022

Illustrator: Guillem March, Carlo Pagulayan, James Stokoe

ISBN: 9788328154223

Number Of Pages: 184

  • FABUŁA - 6/10
    6/10
  • RYSUNKI - 8/10
    8/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 6/10
    6/10

Podsumowanie

Nie miałem wielkich oczekiwań względem Batman Tom 3: Opowieści o duchach siłą rzeczy, więc nie jestem rozczarowany. Komiks utrzymuje ten sam poziom co tom pierwszy. Bardzo ciekawe pomysły mieszają się ze zbyt spokojnymi, nudnymi wręcz sekwencjami. Po lekturze wiele nie zostaje w pamięci, a szkoda, bo pomysł naprawdę dobry.

Overall
6.7/10
6.7/10
Poprzedni artykułZwiastun filmu THOR: MIŁOŚĆ I GROM
Następny artykułBATMAN | Recenzja filmu
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.