daredevil znowu w czerni

Run Marka Waida to najlepsze co spotkało Daredevila od czasu genialnej serii Briana Michaela Bendisa i jej kontynuacji od Eda Brubakera. Waid zostawił swojemu następcy niemal czystą kartę i byłem bardzo ciekaw, jak do tematu podejdzie Charles Soule. Sprawdźmy. Recenzja komiksu Daredevil. Znowu w czerni. Tom 1.

W albumie znajdziemy materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach Daredevil (2015) #1-14, All-New, All-Different Point One #1, Annual #1. Zeszyty zostały wydane w trzech tomach. Daredevil: Back in Black vol. 1: Chinatown, Daredevil: Back in Black vol. 2: Supersonic, Daredevil: Back in Black vol. 3: Dark Art. Scenariusz napisał Charles Soule. Rysunki stworzyli Ron Garney, Matteo Buffagni, Goran Sudžuka, Vanessa R. del Rey.

Cały run Soule’a zamykał się w 40 zeszytach. Zeszyty numerowane od początku runu to #1-28. Następnie Marvel zdecydował się na powrót do oryginalnej numeracji wszystkich serii, więc kolejne to #595-612. Run uzupełnia czterozeszytowa historia powiązana z Powrotem Wolverine’a. Tym samym zakładam, że czekają nas jeszcze dwa opasłe tomy z nazwiskiem Charlesa Soule’a.

Daredevil. Znowu w czerni

Matt Murdock wrócił do Nowego Jorku, gdzie objął stanowisko w miejscowym biurze prokuratora.  W wyniku wydarzeń z finałowego tomu runu Marka Waida, Matt sprawił, że wszyscy zapomnieli kim jest Daredevil. Wyjątkiem jest jego najdroższy przyjaciel – Foggy Nelson, który pamięta wszystko. Foggy uważa, że Matt postąpił egoistycznie odtrącając praktycznie każdego komu na nim zależało. Z Kirsten McDuffy na czele. Tym samym stosunki pomiędzy przyjaciółmi uległy znacznemu pogorszeniu, co Matt stara się sobie rekompensować wzmożonymi nocnymi patrolami jako Daredevil i szkoleniem Blindspota, nowego nowojorskiego obrońcę mieszkańców Chinatown.

Soule wie co robi

Pierwszy tom Daredevil. Znowu w czerni, jak wspomniałem wyżej, jest zbiorczym wydaniem trzech albumów. Mamy tutaj dwie dłuższe historie, jedną krótszą i uzupełniające opowieści. W pierwszym wątku Daredevil mierzy się z tajemniczym Dziesięciopalczastym (Tenfingers), który w nowojorskich podziemiach stworzył groźną sektę wyznawców, którzy za lojalną służbę przywódcy nagradzani są swego rodzaju mocami. Ci, którzy posmakowali mocy za kolejne awanse są w stanie przekraczać kolejne granice dla swojego pana…

W dalszej części do Nowego Jorku powraca Elektra Natchios. Podobnie jak wszyscy (no, oprócz Foggy’ego) zabójczyni nie pamięta, że Matt i Daredevil to ta sama osoba. Elektra pamięta jednak, że ma córkę (!?) i jest przekonana, że to Daredevil stoi za jej uprowadzeniem. Czy to możliwe, że dziecko, które zgodził się ukryć Stick jest córką Matta?

Chmura terrigenowa – związek wytworzony z kryształów terrigenu, który służył do pobudzania uśpionych mocy u przedstawicieli Inhumans. Gdy Black Bolt swoim głosem zdetonował T-Bomb (bombę terrigenową) para dostała się do atmosfery. W efekcie każdy mieszkaniec planety mający w sobie geny Inhumans zaczął mutować, zyskiwać moce bądź/i zmieniać swój wygląd. W ten sam sposób Kamala Khan uzyskała swoje moce i została Ms. Marvel.

Album wieńczy pięciozeszytowy wątek pod tytułem Dark Art (Mroczna Sztuka). W Nowym Jorku zostaje odkryte makabryczne miejsce zbrodni. Ktoś namalował obraz wykorzystując… krew ponad setki ofiar. Wkrótce pojawiają się kolejne „dzieła” koszmarnego artysty, który nazywa siebie Muzą. Jako, że wśród ofiar znajdują się Inhumans, a wydarzenia rozgrywają się jakiś czas po wypuszczeniu do atmosfery chmury terrigenowej* to śledczy Nowego Atillanu przejmują dochodzenie i nie podoba im się węszący wokół sprawy Daredevil.

Jest klimat!

Daredevil od Marka Waida:

1. Daredevil Tom 1
2. Daredevil Tom 2
3. Daredevil Tom 3
4. Daredevil Tom 4

Charles Soule miał bardzo trudne zadanie, ponieważ Mark Waid stworzył kapitalną sagę, do której na pewno będę często wracał. Nie znaczy to jednak, że następca pokpił sprawę. Daredevil. Znowu w czerni to komiks mroczniejszy, często brutalniejszy niż u Waida. Soule praktycznie odpuścił wątek zmysłów Matta, który tak chętnie obrazował poprzednik. W zamian mamy zupełnie nową sytuację zawodową i prywatną Murdocka. Praca w biurze prokuratora wiąże się z zupełnie innymi obowiązkami niż praca obrońcy, a nowi koledzy z wymiaru sprawiedliwości nie przepadają za człowiekiem, z którym jeszcze niedawno walczyli na salach sądowych. Również przeciwnicy naszego bohatera wydają się groźniejsi. Zarówno bezwzględna sekta Dziesięciopalczastego i makabryczne hobby Muzy bardziej kojarzą się z Batmanem od DC czy marvelowskim Punisherem niż Daredevilem.

Jednak, żeby nie było tak kolorowo to muszę wspomnieć, że sztuczka z zapomnieniem tożsamości Daredevila działa średnio. Dziwnie czyta się wrogo nastawionego i ciągle wkurzonego Foggy’ego, gdy jeszcze niedawno Matt robił wszystko, by pomóc mu pokonać raka. Brakuje też jakiejkolwiek innej bliskiem Mattowi osoby, więc na dobrą sprawę praktycznie w ogóle nie widzimy prywatnego życia Daredevila. Albo skacze po dachach albo siedzi w prokuraturze. Bardzo brakuje tej ludzkiej strony Diabła z Hell’s Kitchen.

Daredevil. Znowu w czerni – podsumowanie

Przeskok z runu jednego scenarzysty do drugiego zawsze niesie ze sobą ryzyko, że coś nie pyknie. Daredevil. Znowu w czerni jest komiksem innym niż poprzednie tomy z serii Marvel Classic, co nie znaczy że gorszym. Mrok i spora dawka brutalności to zdecydowane zalety, natomiast Soule ma wiele do poprawienia w przypadku człowieka spod maski. Niemniej podobało mi się i na pewno sięgnę po kolejny tom.

DAREDEVIL. ZNOWU W CZERNI. TOM 1
daredevil znowu w czerni

Book Description: Matt Murdock porzucił rolę cierpliwego adwokata i podjął pracę w biurze prokuratora okręgowego. Nowa kariera okazuje się dużym wyzwaniem, gdy trzeba stanąć do walki z lokalnym przestępczym bossem Dziesięciopalczastym, obłudnym założycielem Kościoła Opiekuńczych Dłoni. Czy to może być zadanie dla Daredevila? Walka ze zbrodnią w mroku nocy, oskarżanie podsądnych w świetle dnia... to zupełnie nowy rozdział dla Nieustraszonego, który w dodatku zyskuje ucznia. Witaj w piekle, Blindspocie... Wkrótce się przekonasz, że współpraca z Daredevilem to także cały tłum żądnych krwi ninja z Dłoni!

Book Author: Charles Soule

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 24 April 2024

Illustrator: Ron Garney, Matteo Buffagni, Goran Sudžuka, Vanesa R. Del Rey

ISBN: 9788328153837

Number Of Pages: 1348

Podsumowanie

Przeskok z runu jednego scenarzysty do drugiego zawsze niesie ze sobą ryzyko, że coś nie pyknie. Daredevil. Znowu w czerni jest komiksem innym niż poprzednie tomy z serii Marvel Classic, co nie znaczy że gorszym. Mrok i spora dawka brutalności to zdecydowane zalety, natomiast Soule ma wiele do poprawienia w przypadku człowieka spod maski. Niemniej podobało mi się i na pewno sięgnę po kolejny tom.

Overall
7.3/10
7.3/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.