Jeśli jeszcze nie oglądaliście filmu to zapraszam was do zapoznania się z moją bezspoilerową recenzją największej produkcji Kinowego Uniwersum Marvela. Jeśli natomiast jesteście już po seansie i chcecie jeszcze powspominać albo sprawdzić, co wam umknęło to zapraszam do poniższego tekstu, gdzie postaram się wylistować największe nawiązania, gościnne występy i easter eggi. Tekst, co zrozumiałe, zawiera gigantyczne fabularne spoilery. 

AKT I

 • Pierwszy akt filmu rozgrywa się bezpośrednio po Wojnie bez Granic. Pozostali przy życiu szukają rozwiązania, a tymczasem Kapitan Marvel odnajduje dryfujących gdzieś w kosmosie Starka i Nebulę. Skąd Carol wiedziała, że w przestrzeni znajduje się potrzebujący pomocy Stark? Tego twórcy nam nie wytłumaczyli. Być może odpowiedź kryje się w scenie po napisach Kapitan Marvel, w której to bohaterowie próbują rozkminić działanie pozostawionego przez Fury’ego komunikatora (to ze sceny po napisach Wojny bez Granic), a parę chwil później pojawia się Kapitan Marvel nie bardzo orientująca się w sytuacji. Należy, więc założyć, że Carol przylatując na Ziemię dowiedziała się wszystkiego i ruszyła, by odnaleźć ocalałych z bitwy na Tytanie, a z Avengers: Koniec Gry ten fragment po prostu wycięto.
 • Następnie bohaterowie ruszają do tzw. Ogrodu, by rozprawić się z Thanosem. Na dzień dobry wita nas robiąca za stracha na ptaki zbroja Thanosa. Scena odwołuje się bezpośrednio do epilogu komiksu Rękawica Nieskończoności.
  zbroja thanosa
 • Po ścięciu głowy Thanosowi, ktoś krzyczy do Thora, dlaczego to zrobił, na co ten odpowiada „celowałem w głowę”. Thor przywołuje w ten sposób najważniejszą scenę Wojny bez Granic, po której nastąpiło kultowe już pstryknięcie palcami.
  thanos i thor

AKT II

Gdy akcja przeskakuje o pięć lat do przodu rozpoczyna się drugi akt filmu. Obserwujemy tutaj jak czas wpłynął na trapionych poczuciem winy bohaterów. Wśród wielu ckliwych momentów znalazło się sporo wstawek humorystycznych i

 • Kapitan Ameryka prowadzi grupę wsparcia, na spotkaniu której przemawia jeden z reżyserów, Joe Russo. W innego z członków wciela się Jim Starlin, czyli twórca komiksowego Thanosa.
 • Natasza zbierając raporty od rozsianych po Wszechświecie członków Avengers wpada w krótką dyskusję z Okoye na temat potężnego tąpnięcia na dnie Atlantyku. Natasza pyta: „jak się tym zajmiemy”, na co Okoye odpowiada: „zajmiemy się tym, nie zajmując się tym”. Ton głosu Okoye jest bardzo nerwowy, co odbieram jako mrugnięcie okiem do fanów. Na Atlantyku, niedaleko afrykańskiego wybrzeża znajduje się królestwo Namora – podwodnego marvelowskiego odpowiednika Aquamana. Wakanda i Atlanci w historii Marvela toczyli ze sobą wiele wojen, a T’Challa i Namor właśnie to śmiertelnie wrogowie. Po sukcesie filmu DC być może doczekamy się Namora już w Black Panther 2.
 • W filmie Iron Man 2 królestwo Namora oraz Wakanda zostały zaznaczone na mapie za Starkiem
  namor
 • Bruce Banner zdołał połączyć swój intelekt z ciałem Hulka, co sprawiło, że dostaliśmy inteligentnego Hulka, który od przemocy woli prace naukowe.
 • Wszystko przebija natomiast Thor. Asgardczyk ostatnie pięć lat poświęcił na nieustanne picie i granie na konsoli ze swoimi kumplami z Thor: Ragnarok, Korgiem i Miekiem. Zarośnięty, w przetartych dresach i z wielkim brzuchem gra w Endgame najbardziej komediową rolę. Szarżuje w każdej stronie i nieraz bawi do łez.
 • Ant-Man powrócił z wymiaru kwantowego (scena po napisach Ant-Man i Osa), gdzie spędził 5 godzin, podczas gdy na świecie minęło 5 lat. Scott dołącza do Avengers i podsuwa im pomysł na odzyskanie Kamieni Nieskończoności.

AKT III

Akt III to najlepsza część tego filmu. Bohaterowie korzystają ze swoistej podróży w czasie, by zdobyć Kamienie Nieskończoności. Po wielu analizach ekipa dochodzi do wniosku, że przenosząc się do roku 2012, do Nowego Jorku podczas inwazji Chitauri będą mogli zdobyć aż trzy kamienie (Przestrzeni, Czasu, Umysłu). Jeśli przeniosą się na planetę Morag w 2014 roku mogą ubiec Quilla znajdującego Kamień Mocy, na Vormirze czeka strzeżony przez Red Skulla Kamień Duszy, a w Asgardzie w 2013 leży sobie Kamień Rzeczywistości. Oto jak Avengers je odzyskali.

2012, Nowy Jork, Inwazja Chitauri

Tutaj mamy błąd logiczny. Film Avengers pojawił się w 2012 roku, natomiast jego akcja rozgrywała się wcześniej. Wiemy, że Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów miał miejsce w 2017 roku, a kilka tygodni później rozgrywała się akcja Spider-Man: Homecoming. I to właśnie na początku Spider-Mana pojawia się informacja, że od ataku na Nowy Jork minęło 8 lat. A to by oznaczało, że Inwazja Chitauri miała miejsce w 2009 roku.

 • Hulk rusza do Sanctum Sanctorum, by zdobyć Kamień Czasu od Doktora Strange. Problem w tym, że najwyższym magiem jest Przedwieczna, a Strange dołączy do niej dopiero za pięć lat.
 • Iron Man i Ant-Man idą śladami walczących z Lokim Avengers, aby wykraść Tesserakt, czyli Kamień Przestrzeni. Mnóstwo tutaj genialnych scen, pełnych żartów i mrugnięć okiem. Pojawia się między innymi Alexander Pierce, czyli przywódca SHIELD i Agenty Hydry z Zimowego Żołnierza.
 • Najlepsze dostarczył jednak Kapitan Ameryka. Chcąc dostać Kostur Lokiego Steve wchodzi do windy, w którą jadą Rumlow (przyszły Crossbones) i agent Sitwell (Zimowy Żołnierz oraz Agents of S.H.I.E.L.D.). Gdy spodziewaliśmy się rozwałki rodem z Zimowego Żołnierza, Cap nachyla się do Sitwella i szepcze „Heil Hydra”. Jest to odwołanie do najbardziej kontrowersyjnej komiksowej historii zatytułowanej „Secret Empire”, w której Kapitan Ameryka okazał się uśpionym agentem Hydry.
 • Screen z komiksowej linii fabularnej Secret Empire
  secret empire
 • Ciekawostką jest fakt, że nieudana akcja Starka i Langa sprawia, że Loki z 2012 roku zabiera Tesserakt i przenosi się w nieznane miejsce. Czy to oznacza, że serial platformy Disneya rozgrywał się będzie w alternatywnej linii czasowej? Zobaczymy.

1970, Camp Lehigh, New Jersey

 • Na dzień dobry otrzymujemy ostatnie cameo Stana Lee w Kinowym Uniwersum Marvela. Stan wciela się w pacyfistycznego kierowcę krzyczącego do żołnierzy „Make love not war”
 • Camp Lehigh to miejsce narodzin Kapitana Ameryki, ponieważ to tutaj zaaplikowano Rogersowi serum superżołnierza. I w to miejsce Steve i Natasza powrócili w Zimowym Żołnierzu.
 • Tony Stark spotyka swojego ojca
 • Przez chwilę widzimy Peggy Carter
 • Kierowcą Starka jest ten sam Jarvis, którego widzieliśmy w serialu Agent Carter.
 • Epizod gra również odmłodzony Hank Pym opracowujący tzw. cząsteczki Pyma. W jego biurze przez ułamek sekundy widzimy stary hełm Ant-Mana.

2013, Asgard

 • Thor oraz Rocket ruszają do Asgardu, aby zdobyć Kamień Rzeczywistości, czyli Aether. Humorystyczne sceny przecina spotkanie Thora z matką Freią, która tego właśnie dnia zginie.
 • Przez moment widzimy też Jane Foster, aczkolwiek jej dalsze losy w MCU nie są nam znane.
 • Końcówka sekwencji to udana próba przywołania Mjolnira, co oznacza, że powracający Thor ma zarówno potężny Stormbreaker jak i swój ikoniczny Młot.

2014, Morag

Dla mnie osobiście to najlepsza scena filmu. Kocham Strażników Galaktyki, dlatego tak uwielbiam tę scenę. Peter Quill spaceruje sobie po powierzchni Morag w rytm piosenki Come and get your love zespołu Redbone. Jest to oczywiście odtworzenie fantastycznego prologu GotG vol. 1, który sam w sobie był przezabawny. Tym razem kamera odwraca się i pokazuje Nebulę oraz Rhodeya, którzy z niedowierzaniem słuchają fałszowania Quilla. Coś pięknego.

Vormir

Cholernie emocjonalna scena. Gdy Natasza i Clint wylądowali na Vormirze wiedzieliśmy już, że tylko jedno z nich wyjdzie stąd cało. Do ostatniej chwili nie wiedzieliśmy, które z nich odda życie, a reżyserzy bawili się z nami serwując kolejne zwroty akcji. Ostatecznie to Natasza się poświeciła, a zdruzgotany Barton wrócił z Kamieniem Duszy. Taki obrót wydarzeń sprawił, że praktycznie pewnym jest fakt, iż solowy film Czarnej Wdowy będzie prequelem.

AKT IV

Akt IV to gigantyczna bitwa, jakiej nie Kinowe Uniwersum Marvela jeszcze nie widziało. Gdy Hulk zakłada rękawicę i przywraca do życia wszystkie zabite przez Thonosa postaci oraz organizmy (bo pstryknięcie wymazało egzystencję 50% wszystkich organizmów żywych) Thanos dokonuje inwazji na Ziemię. Razem ze swoim Czarnym Zakonem i gigantyczną armią Chitauri chce siłą odzyskać Kamienie i tym razem zniszczyć całe życie. Chwilę po tym na arenie pojawiają się wszyscy marvelowscy bohaterowie i zaczyna się jatka.

 • Kapitan Ameryka stojąc na czele własnej armii (oprócz bohaterów przybywa m.in. cała Wakanda i Asgardczycy) rzuca ikoniczne słowa „Avengers Assemble”
 • Przez chwilę widzimy oddział sformowany przez kobiety: Walkirię, Nebulę, Gamorę, Scarlett Witch, Kapitan Marvel oraz Pepper Potts
 • Pepper po raz pierwszy od Iron Mana 3 założyła zbroję Rescue.
 • Tarcza Kapitana Ameryki zostaje ukruszona identycznie do wizji Starka z Avengers: Czas Ultrona
 • Powraca Gamora. Nie jest to ta sama Gamora, którą poświecił Thanos w Wojnie bez Granic. Jej nowe wcielenie pochodzi z czasów, gdy był zaufaną zabójczynią na usługach Thanosa, a Wszechświat znał ją jako Najniebezpieczniejszą Kobietę w Galaktyce.
 • Kapitan Ameryka unosi Mjolnir!!!
  Pamiętacie zabawę w Avengers: Czas Ultrona, gdy wszyscy chcieli podnieść Mjolnir? Gdy za rękojeść złapał Steve młot lekko zadrżał podobnie jak Thor, który przestraszył się, że nie będzie już godny. Tym razem Cap podnosi młot i walczy za jego pomocą z Thanosem. Jest to kolejna wariacja na temat kultowej komiksowej sceny.
  captain america mjolnir
 • A w jaki sposób Kapitan stał się godny?
  1) Odpowiedź kryje się być może w filmie Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów. Steve wiedział, że Bucky zabił rodziców Tony’ego i przemilczał ten fakt. Gdy prawda wyszła na jaw Steve przeszedł swego rodzaju oczyszczeniem, a Mjolnir uznał go za godnego.
  2) Drugą hipoteza jest znacznie prostsza. Podczas zabawy w Avengers: Czas Ultrona Thor bał się, że Steve zabierze mu Młot i sam Mjolnir na to nie pozwolił. Podczas ostatecznego starcia z Thanosem przyparty do muru Thor miał już swój Stormbreaker i po prostu chciał, aby Mjolnir znalazł nowego właściciela.
 • Gdy Tony kradnie Kamienie Thanosowi przed własnym pstryknięciem wypowiada słowa „Jestem Iron Man”, czyli pierwsze słowa jakie wypowiedział po założeniu zbroi w pierwszym Iron Manie. Tak jak zaczęła się jego podróż, tak się zakończyła.

Epilog

Epilog to sentymentalne pożegnanie Tony’ego Starka. Na pogrzebie pojawiają się wszyscy, żywi bohaterowie Kinowego Uniwersum Marvela. Niesamowicie wzruszająca scena.

 • Jednym z członków pogrzebu jest młody chłopak, którego nie kojarzymy z żadnego filmu. Nie jest to statysta robiący sztuczny tłum. Młody chłopak to Harley Keener, czyli dzieciak z Iron Man 3! Rolę tę ponownie zagrał Ty Simpkins. Genialny pomysł.
 • Gdy Kapitan Ameryka wyrusza odłożyć na miejsce mówi do Bucky’ego „Nie rób niczego głupiego zanim nie wrócę” co ten kwituje „wszystko co głupie zabierasz ze sobą”. Taka sama wymiana zdań pada w Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie, z tą różnicą, że panowie zamieniają się rolami.
 • Kapitan Ameryka wyruszył odłożyć na swoje miejsca Kamienie Nieskończoności, ale nie wrócił do przyjaciół. Okazuje się, że Steve postanowił zostać z miłością swojego życia. Gdy Falcon i Bucky wariują i złoszczą sie na Bruce’a, Steve pojawia się na ławeczce. Stary Steve Rogers. Tak to nawiązanie do Marvel Now 2.0, gdy Rogers utracił serum superżołnierza i się zestarzał. Tutaj rozwiązano to inaczej, ale wynik jest podobny – Steve przekazuje swoją tarczę Samowi, który zostanie Kapitanem Ameryką. W komiksach przed Samem, po śmierci Steve’a, tarczę dzierżył Bucky, ale ze względu na jego wyczyny w poprzednich filmach uznano, że będzie to kontrowersyjna decyzja.
  sam wilson captain america
 • Steve oraz Peggy w ostatniej scenie filmu tańczą do piosenki „It’s Been a Long, Long Time” Harry’ego Jamesa, która pojawiła się również w Zimowym Żołnierzu.
 • Thor zostawia Walkirii rządzenie Nowym Asgardem, gdzieś tam w Norwegii.
 • Thor dołącza do Strażników Galaktyki, którzy postanawiają odszukać Gamorę. Z ust Thora pada żart „od teraz jesteśmy Asgardczycy Galaktyki”, ale dużo większe znaczenie ma tekst w oryginalne. „Asgardians of the Galaxy” to również tytuł jednej z nowszych serii komiksowych. Niemniej mocno liczymy, że zabawny Thor powróci w Strażnikach Galaktyki vol. 3 w reżyserii Jamesa Gunna.
  agardians

Kilka znaków zapytania

Na koniec postanowiłem wyliczyć kilka fabularnych nieścisłości, które nie doczekały się wytłumaczenia:

 • Jak Kapitan Ameryka oddał Kamień Duszy Red Skullowi, który strzeże go na Vormirze. Jak zareagował na widok swojego śmiertelnego wroga?
 • W jaki sposób Thanos przetransportował na Ziemię całą swoją flotę i armię Chitauri nie posiadając Kamienia Przestrzeni?
 • Jak działa połączenie umysłów obu Nebuli?
 • Czemu Doktor Strange posiadający tak wielką moc otwierania portali nie sprowadził posiłków na Tytana w Wojnie bez Granic?
 • GDZIE JEST GOOSE?!?!?!
  goose
Poprzedni artykułAVENGERS: KONIEC GRY |Recenzja filmu
Następny artykułNETFLIX |MAJ 2019 |Lista nowości z datami premiery
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

1 KOMENTARZ

 1. Tylko właśnie o to chodzi, że w Spider-Manie był błąd. Został on naprawiony w najnowszych Avengers. Stark mówił, że Thanos siedzi mu w głowie od 6 lat, czyli od 2012 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.