Tym razem nie recenzja, a artykuł, a może bardziej przewodnik po Kamieniach Nieskończoności w Kinowym Uniwersum Marvela. Gdzie są, czym są i do czego to wszystko zmierza. Postaram się to jasno wytłumaczyć. Oczywiście pojawią się spoilery z wydanych do tej pory filmów, ale tego uniknąć się nie da. Zapraszam.


Kamienie Nieskończoności to bardzo ważne artefakty w marvelowskim świecie. Sześć potężnych artefaktów (w komiksach zwane są Klejnotami Nieskończoności), stworzonych przez kosmiczne istoty, mocno wpływa na wszechświat. Każdy z Kamieni cechuje się zupełnie innymi właściwościami i każdy stanowi źródło, nieprawdopodobnie trudnej do okiełznania, a zarazem potężnej, mocy.

W Kinowym Uniwersym Marvela przebąkiwano o nich w pierwszej fazie, ale na dobre zaczęły być tak nazywane dopiero w fazie drugiej i trzeciej (po pierwszym filmie Avengers). Krótka scena po napisach pierwszego spotkania Mścicieli pokazała Thanosa (Josh Brolin), który zwiastował wielki pojedynek w przyszłości. Ikoniczny wróg pojawił się również w Strażnikach Galaktyki, gdzie zagrał niedużą rolę. Jednak dopiero scena po napisach Avengers: Czas Ultrona powiedziała jasno – tak, za jakiś czas pojawi się Thanos i będzie siał spustoszenie przepotężną Rękawicą Nieskończoności! Rękawica jest artefaktem, który jednocześnie może korzystać z mocy wszystkich kamieni, a co za tym idzie, jej posiadacz stanie się niewyobrażalnie potężny. Ale po kolei:

kamienie-1


Jeśli chcecie poznać wszystkie kamienie to musicie obejrzeć kolejno:

 1. Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie/Captain America: The First Avenger
 2. Avengers
 3. Thor: Mroczny Świat   /   Thor: The Dark World
 4. Strażnicy Galaktyki   /   Guardians of the Galaxy
 5. Avengers: Czas Ultrona   /   Avengers: Age of Ultron
 6. Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów   /   Captain America: Civil War
 7. Doktor Strange   /   Doctor Strange

1. SPACE STONE/KAMIEŃ PRZESTRZENI [Tesserakt]

Space Stone/Kamień Przestrzeni, jak wskazuje nazwa, pozwala kontrolować przestrzeń. Jeśli zostanie użyty w odpowiedni sposób może przenieść posiadacza w dowolne miejsce we Wszechświecie. Ponadto Kamień może posłużyć do tworzenia unikalnych, potężnych broni.

Pierwszy z kamieni nieskończoności pojawił się już w filmie Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie (kretyńskie tłumaczenie tytułu The First Avenger). Ojciec Thora, Odin posiadał kamień, ale z tylko sobie znanych powodów wysłał go na Ziemię, gdzie przeleżał kolejne tysiąc lat. Znaleziony przez, prowadzonych przez Red Skulla, Nazistów podczas II Wojny Światowej miał przechylić szalę zwycięstwa na stronę Niemców. Plany pokrzyżował Kapitan Ameryka, który pokonał Red Skulla, a następnie wpadł z nim do Oceanu. Tesseract odnalazł Howard Stark, ojciec Tony’ego/Iron Mana, a następnie przekazał artefakt S.H.I.E.L.D. w celu dalszych badań.

W Avengers Tesseract podstępem zdobył Loki i umożliwił inwazję Chitauri na Ziemię. Pokonany Loki został wygnany, a Kamień powrócił do Asgardu i do niedawna znajdował się pod opieką strażnika Bifrostu – Heimdalla. W Thor: Rargnarok Kkamień kilka razy mignął w skarbcu Asgardu, a w jednej z ostatnich scen zobaczyliśmy, że Loki ponownie wykrada Tesserakt i tym samym ściąga do siebie i Thora, Thanosa, co widzieliśmy w scenie po napisach. Prawdopodobnie będzie to pierwszy kamień, który zdobędzie Szalony Tytan.

tesseract

2. REALITY STONE/KAMIEŃ RZECZYWISTOŚCI [Eter]

Reality Stone/Kamień Rzeczywistości pozwala posiadaczowi naginać rzeczywistość do własnych potrzeb. Kamień może tworzyć alternatywne światy i tworzyć rzeczy przeczące prawom fizyki i natury.

Kamień po postacią czerwonej brei o nazwie Aether spotkaliśmy w Thor: Mroczny Świat. Mroczne Elfy wykorzystały Kamień do walki z mieszkańcami Asgardu. Po serii wydarzeń Thor i jego towarzysze odzyskali Kamień. W scenie po napisach Lady Sif oraz Volstagg dostarczyli Kamień do Kolekcjonera, by ukrył go przed wrogami Asgardu. Kolekcjoner (Benicio Del Toro) oczywiście, chce wszystkie Kamienie dla siebie, więc jeszcze o nim usłyszymy.

3. POWER STONE/KAMIEŃ MOCY [Glob]

Power Stone/Kamień Mocy manipuluje wszelkimi rodzajami energii. Gwarantuje posiadaczowi wielką siłę i wytrzymałość, a dodatkowo zwiększa możliwości innych kamieni jeśli znajduje się blisko. 

Kamień Mocy jest z nami od pierwszych minut Strażników Galaktyki. Star Lord kradnie ukryty przed Wszechświatem artefakt i tak trafia na celownik Ronana i Thanosa. Również dzięki temu poznaje swoich przyszłych towarzyszy Gamorrę, Draxa, Groota i Rocketa. Po pokonaniu Ronana i odzyskaniu Kamienia, Strażnicy powierzają go interplanetarnej policji o nazwie Nova Corps na planecie Xandar.

4. MIND STONE/KAMIEŃ UMYSŁU [Kostur Loki’ego, Vision]

Mind Stone/Kamień Umysłu przetwarza ogromną ilość danych oraz potrafi czytać w myślach i kontrolować umysły. Połączony z Kamieniem Mocy może wpływać na wszystkie umysły jednocześnie.  

Kamień Umysłu zadebiutował w Avengers, ale nigdy nie było to powiedziane wprost. To dzięki niemu Loki kontrolował Hawkeye’a (Jeremy Renner) i doktora Selviga (Stellan Skarsgard). Po porażce Lokiego, Kostur wraz z Kamieniem trafił do S.H.I.E.L.D. a jeden ze skorumpowanych pracowników przekazał do Hydrze i Baronowi von Stuckerowi. Kamień wraca na „jasną stronę” już w intro Avengers: Czas Ultrona, a następnie staje się przedmiotem badań Starka. Kamień szybko kradnie Ultron, który buduje humanoidalnego robota, a Kamień ma sprawić, że będzie to istota doskonała. Ów robot okazuje się mieć własne zdanie i postanawia przyłączyć się do Avengers. Chodzi oczywiście o Visiona. Humanoid pojawił się również w Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów i wiemy na pewno, że wystąpi w Avengers: Wojna bez Granic. Zresztą… tam pewnie straci życie, ponieważ tylko tak Thanos skompletuje swoją Rękawicę.

kamienie-mind-stone-vision

5.TIME STONE/KAMIEŃ CZASU [Oko Agamotto]

Time Stone/Kamień Czasu kontroluje czas. Posiadacz widzi przeszłość i przyszłość, potrafi zwalniać i przyspieszać upływ czasu oraz podróżować w czasie zmieniając przy tym wydarzenia. 

Kamień Czasu jest z nami od niedawna, bo od premiery Doktora Strange. Strange zdobywa chroniony przez magów amulet o nazwie Oko Agamotto i stopniowo odkrywa jego moc. Okazuje się, że kontrola czasu jest potężną bronią w walce z Dormammu i Kaeciliusem. Po finale opowieści Kamień zostaje pod opieką Doktora Strange i powróci w Avengers: Wojna bez Granic.

time-stone-strange

6. SOUL STONE/KAMIEŃ DUSZY

Soul Stone/Kamień Duszy umożliwia kontakt i manipulowanie duszami zmarłych (i żywych). Wraz z Power Stone Kamień rządzi wszelkim życiem we Wszechświecie. 

Wbrew plotkom i podejrzeniom Kamień Duszy leżał ukryty na planecie Vormir. W Avengers: Wojna bez Granic dowiedzieliśmy się, że wiele lat temu Gamora została wysłana przez Thanosa na poszukiwanie Kamienia, ale wróciła z pustymi rękoma. Tak naprawdę Gamora odnalazła artefakt, ale nie powiedziała o tym nikomu, aż do teraz.

Zmuszona przez Thanosa wyjawiła, że Kamień Duszy znajduje się na planecie Vormir. Thanos zdobywa Kamień poświęcając życie Gamory, jedynej osoby, którą naprawdę kochał i tym samym skompletował Rękawicę Nieskończoności. Co ciekawe w filmie nie zobaczyliśmy, co potrafi Soul Stone, ponieważ Thanos nie używał go oddzielnie, jak pozostałe Kamienie, tylko dołożył do Rękawicy.

W komiksach wiemy, że wewnątrz Kamienia Duszy istnieje cały świat, do którego trafiają dusze zabitych przy jego użyciu istot. Czy to oznacza, że połowa Wszechświata nie tyle zginęła, co została przeniesiona do jakiegoś dziwnego świata? Dowiemy się tego w Avengers 4.


Co aktualnie dzieje się z Kamieniami Nieskończoności? 

W Avengers: Wojna bez Granic Thanos skompletował wszystkie Kamienie i umieścił je w Rękawicy Nieskończoności. W finałowej scenie zdołał pstryknąć palcami i uwolnić moc wszystkich Kamieni. W efekcie w całym Wszechświecie połowa istnień dosłownie wyparowała, a Thanos wykonał swój cel.

Użycie wszystkich Kamieni zniszczyło Rękawicę Nieskończoności, ale Kamienie pozostały nietknięte (mogliśmy to zobaczyć jedynie przez chwilę). Oznacza to, że Thanos dalej jest w posiadaniu wszystkich Kamieni, ale nie może ich używać w ten sam sposób, co w filmie.

Wydaje się, że zdobycie Kamieni przez Avengers będzie osią napędową Avengers 4. Zdjęcia z planu sugerują jakąś formę podróży w czasie, ponieważ widzimy na nich postaci z teraźniejszości oraz z sceny z pierwszych Avengers, co nasuwa wniosek, że bohaterowie będą próbowali zgarnąć Kamienie zanim zrobi to Thanos i odwrócić bieg wydarzeń. Ale czy tak właśnie będzie, zobaczymy za niecały rok.

 • FABUŁA - /10
  0/10
 • RYSUNKI - /10
  0/10
 • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
  0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

4 KOMENTARZE

 1. This design is wicked!
  You definitely
  know how to keep a reader amused. Between your
  wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost?HaHa!)
  Excellent job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you
  presented it. Too cool!

 2. Having read this I thought it was rather enlightening.

  I appreciate you spending some time and effort to put this information together.

  I once again find myself spending way too much time both reading
  and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.