grzmiaca krew

Gdy Thor Odinson stał się niegodny Mjolnira ten niezbyt długo nie posiadał właściciela. Młot podniosła kobieta, która od tego czasu, na przekór wszystkim, dba o porządki w Dziesięciu Królestwach. Czas na nową serię, czas na Jane Foster. Czas na Potężną Thor! Recenzja tomu pierwszego zatytułowanego Grzmiąca Krew.

Jane Foster co jakiś czas odkłada Mjolnir i próbuje walczyć z trawiącą ją chorobą. Gdy nie trzyma w ręku Mjolnira rak daje o sobie znać, a rozpoczęte terapie trzeba rozpoczynać na nowo. Za każdym razem, gdy chce skupić się na leczeniu, w Dziesięciu Królestwach zaczyna dziać się coś złego. Tym razem Malekith, brutalny przywódca Mrocznych Elfów we współpracy z Dario Aggerem (Minotaurem), właścicielem Roxxonu dokonuje eksterminacji Świetlistych Elfów. Jednocześnie jako Jane Foster jest przedstawicielką Midgardu w wielkiej radzie Dziesięciu Królestw, która musi znosić odloty zdziwaczałego Odyna. Odyna, który wszystkich uważa za swoich wrogów i nie cofnie się nawet przed skazaniem swojej żony Freji. Terapia znów musi poczekać…

Thor w Marvel Now 2.0
1. Potężna Thor Tom 1: Grzmiąca Krew
2. Potężna Thor Tom 2: Władcy Midgardu
2.1 Niegodny Thor
3. Potężna Thor Tom 3: Wojna Asgardu z Shi’ar
4. Potężna Thor Tom 4: Thor Wojny
5. Potężna Thor Tom 5: Śmierć Potężnej Thor

Nie jestem fanem Potężnej Thor. Seria Odinsona zjadała własny ogon i potrzebne były zmiany. Jednak przekazanie Mjolnira innej postaci to decyzja w moim odczuciu zbyt drastyczna. Stoi za tym dramatyczna historia trawionej przez chorobę Jane Foster, ale jakoś nie czuję, by okresowa przemiana w Thor była dobrą decyzją Marvela. Tym bardziej, że wątek Potężnej Thor w komiksach z serii Avengers jest kompletnie zaniedbany. Jej historia nie pasuje do Sama Wilsona, Iron Mana i młodych Avengers. Ale…

Serię prowadzi Jason Aaron, człowiek, który z Thorem spędził kupę czasu. Aaron postanowił umiejscowić akcję w królestwach Odyna i prawie całkowicie pominąć wątek ziemski. Do Midgardu wracamy tylko na chwilę. Większość czasu spędzamy w Asgardii, Alfheimie (Królestwie Świetlistych Elfów) oraz Jotunheimie (Krainie Olbrzymów), gdzie jesteśmy świadkami politycznych intryg, zakulisowych zagrywek i mataczenia. A dzieje się naprawdę dużo. Freja konfrontuje się z ześwirowanym Odynem, Malekith podstępem próbuje zawładnąć Alfheimem. A jakby tego było mało w Asgardii pojawia się Loki, którego działania jak zwykle są dla nas wielką enigmą.

Aaron doskonale wie jakie kąski wyciągać z nordyckiej mitologii i dzięki temu fabuła jest naprawdę interesująca. Mamy tutaj wiele zwrotów akcji, a co więcej historia zdaje się być częścią znacznie większej opowieści. Mimo, że czekam na powrót Odinsona, nie odpuszczę kolejnego albumu Potężnej Thor.

7/10

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Poprzedni artykułGRA O TRON |Sezon 8 |Recenzja serialu
Następny artykułNEONOMICON |Alan Moore |Recenzja komiksu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię