Potężna Thor Władcy Midgardu

Jason Aaron, etatowy scenarzysta przygód Władcy Gromu kontynuuje swój run, w którym Mjolnir znalazł nowego właściciela. Kontrowersyjny ruch osadzający w tej roli kobietę okazał się strzałem w dziesiątkę i do tej pory nie zawodził. Czas na ciąg dalszy. Recenzja komiksu Potężna Thor Tom 2: Władcy Midgardu.

Dziewięć światów Odyna (no dobra, dziesięć)

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia. Komiksy Thora osadzone są w świecie Marvela, ale ochoczo korzystają z nordyckiej mitologii. Mamy mitycznych bogów, mityczne stworzenia i autorskie wizje niektórych mitów. Do tego ludzie Odyna poszczególne miejsca jak również całe światy nazywają po swojemu. Aby swobodnie poruszać się po kolejnych albumach warto zapamiętać nazewnictwo wszystkich dziewięciu światów (oraz jeden dodatkowy), które podlegają Odynowi. Należy zwrócić uwagę, że Ziemia nazywana jest tutaj Midgardem. Bywa to mylące dla osób, które mają mniejszą styczność z komiksami, ale uspokajam: to cały czas świat Marvela.

Asgard – Siedziba Asów, królestwo Odyna
Wanaheim – kraina Wanów
Alfheim – kraina Elfów
Muspelheim – kraina ognia
Nidavellir – kraina karłów
Niflheim – świat lodu, mgły i zmarłych
Svartalheim – kraina mrocznych elfów
Jotunnheim – kraina lodowych olbrzymów
Midgard – świat środka, kraina ludzi (Ziemia)
Dziesiąty Świat – został oddzielony od Yggdrasila przez Odyna (patrz Grzech Pierworodny)

Legenda Bodolfa Czarnego

Pierwsze dwa zeszyty tego albumu (zeszyty #6-7 runu Jasona Aarona) Loki opowiada Dario Aggerowi, robiącemu interesy z Malekhitem legendę Bodolfa Czarnego. Przenosimy się do roku 896 naszej ery, by poznać dzieje wielkiego wojownika korzystającego z boskiej mocy.

Zeszyt charakteryzują specyficzne rysunki i kolory, których autorem jest Rafa Garres. Niekiedy są nieczytelne i trudno domyślić się na co patrzymy, niemniej całość wypada bardzo intrygująco i bardzo oryginalnie. Oprócz ciekawej szaty graficznej historia Bodolfa broni się również na płaszczyźnie fabularnej. Loki jest narratorem, więc jego perspektywa jest nieco wypaczona. Loki ochoczo jedzie po Thorze, jego nawykach i wszystkich przywarach. Świetna historia.

Władcy Midgardu, SHIELD, Potężna Thor i Jane Foster

Thor w Marvel Now 2.0
1. Potężna Thor Tom 1: Grzmiąca Krew
2. Potężna Thor Tom 2: Władcy Midgardu
2.1 Niegodny Thor
3. Potężna Thor Tom 3: Wojna Asgardu z Shi’ar
4. Potężna Thor Tom 4: Thor Wojny
5. Potężna Thor Tom 5: Śmierć Potężnej Thor

Wspomniany wyżej Dario Agger dzięki umowie z Malekhitem prowadzi odwierty w światach podlegających Odynowi. Fakt ten nie pasuje innym ziemskim właścicielom krwiożerczych korporacji. Grupa wpływowych gangsterów w białych rękawiczkach decyduje się siłą przejąć interes i pozbyć się Aggera, co może skutkować śmiercią milionów ludzi. Thor nie ma wyjścia i musi ocalić swojego wielkiego wroga.

Niegodny Thor – recenzja

Przedstawiona historia jest bardzo dobra! Z jednej strony Jane/Thor wraz z agentką Salomon próbują ustalić, gdzie znajduje się uprowadzony Agger, a z drugiej mamy agentów SHIELD, którzy starają się rozszyfrować tożsamość Potężnej Thor. Strasznie podobały mi się zaserwowane zwroty akcji i fakt, że na przestrzeni tych trzech zeszytów dzieje się naprawdę dużo. Z reguły marudzę na podział albumu na kilka opowieści, ale w tym przypadku wszystko się ze sobą świetnie zgrywa i to naprawdę dobry pomysł!

Historia Mjolnira

Ostatni zeszyt albumu, czyli #12 jest genezą Mjolnira. Podczas głównego wątku tego komiksu na jaw wychodzą nowe możliwości młota, a Jane odbywa niespodziewaną podróż do Wszechmiasta, centrum świata bogów. Tam tajemniczy Bibliotekarz opowiada jej prawdziwe pochodzenie Mjolnira. Oczywiście nie będę wam spoilował, skąd Odyn wytrzasnął młot Thora, ale przyznam, że to wytłumaczenie trafia do mnie bardziej niż dotychczasowa wiedza o jego genezie.

Potężna Thor Tom 2: Władcy Midgardu wypada bardzo dobrze! Aaron znalazł swoją niszę w skonfliktowanym świecie superbohaterów i świetnie łączy wątki mitologiczne z uniwersum Marvela. Polecam!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.