Spisek klonów

Nie jest wielką tajemnicą, że nie jestem fanem Spider-Mana spod szyldu Globalna Sieć. Bardzo cenię robotę Dana Slotta, ale zwiedzający cały świat wizjoner i wynalazca Peter Parker niezbyt mi leży. Nie zmienia to jednak faktu, że mocno wyczekiwałem tego wydarzenia i kolejnego pajęczego crossovera. Recenzja komiksu Amazing Spider-Man Tom 5: Spisek Klonów.

Sięgając po ten komiks zaskoczą was bardzo pokaźne rozmiary. Niespełna 470 stron jak na kolejny album z serii to dużo. Bardzo dużo. Na album nie składa się jednak sam Spisek Klonów. Nie jest to event dotyczący całego Marvela dlatego też nie zdecydowano się na podział wydarzenie oraz kilka tie-inów. Album zawiera zarówno główną oś fabularną jak i rozdziały z serii związanych z Pająkiem. Zawartość wygląda to następująco:

 • Spisek Klonów #1-5 (scenariusz Dan Slott, rysunki Jim Cheung i Cory Smith)
 • Noc Kiedy umarłam (scenariusz Dan Slott, rysunki Ron Frenz)
 • Spisek Klonów: Omega (scenariusz Dan Slott i Christos Gage, rusynki Cory Smith)
 • Amazing Spider-Man #20-24 (scenariusz Dan Slott i Christos Gage, rusynki Cory Smith)
 • Mrugnij do nas (scenariusz Peter David, rysunki Mark Bagley)
 • Silk #14-17 (scenariusz Robbie Thompson, rysunki Irene Strychalski)
 • Prowler #1-5 (scenariusz Sean Ryan, rysunki Jamal Campbell)
 • Królewska przysługa (scenariusz Dan Slott, rysunki Stuar Immonen)

Nieźle co? Ponadto w odróżnieniu od innych kompletnych wydań poszczególnych eventów Spisek Klonów przedstawia nieco inną kolejność. Pierwsza część komiksu to kolejne zeszyty Spisku Klonów. Cała historia, bez przerw na tie-iny po kolei. Dopiero po finale przychodzi czas na poszczególne serie, uzupełniające wydarzenia o nowe fakty. Niektóre sceny rozwinięto o dodatkowe wątki, a także przedstawiono motywacje i działania innych postaci. Ale do tego jeszcze dojdziemy.

Jeśli natomiast chcecie czytać w pełnej chronologii to wygląda to następująco. Pamiętajcie jednak, że wymagać to będzie wertowania całego opasłego albumu.
The Clone Conspiracy #1
Amazing Spider-Man Vol. 4 #20
The Clone Conspiracy #2
Amazing Spider-Man Vol. 4 #21
Silk #14-15
The Clone Conspiracy #3
Amazing Spider-Man Vol. 4 #22
Prowler #1-3
Silk #16
The Clone Conspiracy #4
Amazing Spider-Man Vol. 4 #23
Prowler #4
The Clone Conspiracy #5
Silk #17
Amazing Spider-Man Vol. 4 #24
Prowler #5

Spisek Klonów

Zaczynamy. Spisek Klonów rozpoczyna się od pogrzebu Jay Jamesona Seniora. May musiała pożegnać drugiego męża, który był również ojcem J. Jonah Jamesona. Jameson obwinia Petera, który odwiódł denata od skorzystania z tajemniczej metody medycznej korporacji New U. Dlaczego to zrobił? Metodzie poddał się jeden z poważnie rannych pracowników Parker Industries, który co prawda został w bliżej nieokreślony sposób uratowany, ale pajęcze zmysły Petera szalały za każdym razem, gdy ten zbliżał się do pracownika. Trop prowadzi do siedziby New U, gdzie Peter trafia na Rhino, żeńską Electro oraz… Gwen Stacy. Gwen, która zginęła lata temu.

Oczywiście, jak wskazuje tytuł, wszystko jest sprawką klonów. Ktoś dzięki zaawansowanej technologii potrafią nie tylko leczyć, ale również przywracać do życia osoby zmarłe bardzo dawno temu. Do życia wracają wszyscy, którzy umarli na warcie Spider-Mana. Zarówno jego wrogowie, jak i przyjaciele. Jaki cel ma tajemniczy Jackal, czemu to robi i dlaczego wszystko skupia się wokół Petera Parkera? No i co robią tutaj Spider-Gwen oraz Kaine, którzy pojawiali się m.in. w wydarzeniu Spiderwersum

Jest moc

Seria Amazing Spider-Man. Globalna sieć:
1. Amazing Spider-Man Tom 1: Wrogie Przejęcie
2. Amazing Spider-Man Tom 2: Mroczne Królestwo
3. Amazing Spider-Man Tom 3: Demonstracja Siły
4. Amazing Spider-Man Tom 4: Starzy Znajomi
5. Amazing Spider-Man Tom 5: Spisek Klonów
6. Amazing Spider-Man Tom 6: Tożsamość Osborna
7. Amazing Spider-Man Tom 7: Upadek Imperium
8. Amazing Spider-Man Tom 8: Venom Inc
9. Amazing Spider-Man Tom 9: Czerwony Alarm
10. Amazing Spider-Man Tom 10: Odejść z hukiem

Nareszcie! Nareszcie dostałem komiks, który wynagradza słabszą serię Globalna Sieć Dana Slotta. Spisek Klonów jest naprawdę rewelacyjnie napisany. Mamy tutaj mnóstwo zwrotów akcji i to takich konkretnych. Oczywiście wszystko kręci się wokół klonowania i wielu, bardzo wielu zaskakujących powrotów. Niemniej co i rusz jesteśmy atakowani bardzo fajnymi rozwiązaniami i nie musimy słuchać parkerowego tech-bełkotu. Zamiast wymyślnych gadżecików, samochodzików jeżdżących po ścianach mamy prawdziwe emocje i trudne decyzje, które musi podejmować Spider-Man. Za takim właśnie Spider-Manem tęskniłem i takiego mam nadzieję oglądać częściej.

Amazing Spider-Man #20-24

Pięć kolejnych zeszytów wywodzi się z głównej serii Slotta, czyli Amazing Spider-Man #20-24. Każdy z tych zeszytów rozwija poszczególne wątki, które w głównym wydarzeniu (Spisek Klonów) nie zostały odpowiednio wyjaśnione. I tak w #20 poznajemy drogą jaką przebył Otto Octavius, niegdyś Superior Spider-Man, a ostatnimi czasy świadomość w komputerze Parker Industries. Otto odzyskał swoje ciało i tutaj dowiadujemy się jak tego dokonał. W #21 śledzimy losy Kaine’a, a w #22 odkrywamy historię Jackala (jego tożsamość poznajcie sami). #23 mocno rozbudowuje scenę rozmowy Gwen z Peterem, a #24 wyjaśnia co stało się po finale Spisku Klonów.

Silk #14-17

Silk w Spisku Klonów odgrywa niewielką rolę. Niemniej w swojej własnej serii dostała wątek bezpośrednio z nim związany. I te właśnie zeszyty znajdziemy w recenzowanym albumie. Historia opowiada podróż Cindy Moon aka Silk z J. Jonah Jamesonem do siedziby New U, gdzie ten w zamian za współpracę otrzymuje z powrotem swoją utraconą rodzinę.

Opowieść Silk jest tie-inem, który jedynie opiera się na głównym wątku i niewiele do niego wnosi. Niemniej fabuła jest bardzo interesująca, ponieważ oprócz całkiem niezłego humoru zawiera sporo akcji i trzymających w napięciu wydarzeń. Spodobało mi się do tego stopnia, że postanowiłem sprawdzić całą jej solową serię.

Prowler #1-5

Album zamyka pięć zeszytów serii Prowler. W Spisku Klonów nie dowiedzieliśmy się, dlaczego Prowler stanął po stronie Jackala, więc z pomocą przychodzi te pięć rozdziałów. Wydarzenia rozgrywają się przed głównym wydarzeniem i w jego trakcie. Niestety w tym przypadku poziom jest nieco niższy, a historia nie angażuje tak, jak robią to poprzednie zeszyty. Jako uzupełnienie całości daje radę, ale nic ponadto.

Wyszła bardzo duża recenzja bardzo dużego komiksu. Amazing Spider-Man Tom 5: Spisek Klonów to prawdziwy kolos. Liczący grubo ponad 450 stron komiks kosztuje więcej niż standardowe wydania, ale jego zawartość zdecydowanie wynagradza ten wydatek. Bardzo dobra historia, świetne tie-iny i masa świetnych bohaterów zapewnią wam doskonałej zabawy na kilka dłuższych chwil. Zdecydowanie polecam!

 • FABUŁA - /10
  0/10
 • RYSUNKI - /10
  0/10
 • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
  0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358
Poprzedni artykułTHE EXPANSE |Sezon 3 |Recenzja serialu
Następny artykułGWIEZDNE WOJNY EPIZOD IX: SKYWALKER. ODRODZENIE |Recenzja filmu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.