Przyjaciele i wrogowie

Całkiem niedawno Nick Spencer przedstawił nam na nowo Spider-Mana. No, może raczej miękko zresetował wydarzenia sporej części ostatniego runu Dana Slotta. Pajączek powrócił do korzeni i znów jest tym przyjaznym Spider-Manem z sąsiedztwa. A dziś tom drugi jego przygód. Recenzja komiksu Amazing Spider-Man Tom 2: Przyjaciele i wrogowie.

Recenzowany album składa się z zeszytów The Amazing Spider-Man (2018) #6-10, które zostały następnie zebrane w albumie Amazing Spider-Man by Nick Spencer vol. 2: Friends and Foes. Scenariusz napisał wspomniany Nick Spencer, a za ilustracje odpowiada Humberto Ramos.

Przyjaciele i wrogowie

Amazing Spider-Man Nicka Spencera:
1. ASM Tom 1: Powrót do korzeni
2. ASM Tom 2: Przyjaciele i wrogowie
3. ASM Tom 3: Życiowe osiągnięcie
4. ASM vol. 4: Ścigany
5. ASM Tom 5: Za kulisami
6. ASM Tom 6: Rzeź absolutna
7. ASM Tom 7: 2099
8. ASM Tom. 8: Dranie i Łajdacy
9. ASM vol. 9: Dawne grzechy 
10. ASM Tom 10: Zielony Goblin powraca
11. ASMvol. 11: Szczątki (maj 2024)
12. ASM vol. 12: Shattered Web
13. ASM vol. 13: The King’s Ransom
14. ASM vol. 14: Chameleon Conspiracy
15. ASM vol. 15: What Cost Victory?
16. ASM vol. 15.5: Sinister War

Peter Parker jeszcze nie tak dawno opuścił swoje ciało, a jego miejsce zajął Dokto Otto Octavius (Superior Spider-Man). Potem powrócił i stanął na czele zbudowanej przez Octaviusa korporacji. Miliarder Peter Parker działał na całym świecie, by potem wszystko stracić i wrócić do roboty w Daily Bugle, jako szef działu technologicznego. Aktualnie Pete jest spłukany, mieszka z dwoma współlokatorami, z czego jeden jest znanym złoczyńcą… Ale nie ma tego złego, bowiem Peter i MJ znów są razem!

Dobra, wstęp mamy za sobą i możemy przejść do wydarzeń z albumu Przyjaciele i Wrogowie. Jak wspomniałem, jeden ze współlokatorów Parkera jest złoczyńcą. Fred Mayers znany jest w przestępczym półświatku jako Bumerang. Drugoligowy złol działa na nerwach Petera, ale ten nie może nic zrobić, aby nie spalić swojej tajnej tożsamości. Niespodziewanie Fred zaprasza Petera na drinka do baru… w którym przesiadują sami znani przestępcy. Baru, w którym rozrywką jest konkurs wiedzy o Spider-Manie. Ponadto Gildia Złodziei kradnie… stroje nowojorskim superbohaterom, a pomoc w odzyskaniu ich oferuje Czarna Kotka, której zamiary zawsze mają drugie dno…

Lokalnie zamiast globalnie

Nick Spencer naprawę sprawił, że Pajączek powrócił do korzeni. Fabuła albumu Przyjaciele i wrogowie może wydawać się głupiutka, szczególnie w porównaniu do rozbuchanych międzygalaktycznych wyczynów Avengers Jasona Aarona. Jednakże w moim przekonaniu jest to coś, czego Spider-Manowi bardzo brakowało w ostatnich latach. Kumpelski wypad do baru pełnego złoli ma swój czar i taki charakterystyczny dla tej postaci vibe. To prawdziwie przyjazny Spider-Man z sąsiedztwa.

Choć trudno przeczepić się do pierwszej części komiksu Amazing Spider-Man Tom 2: Przyjaciele i wrogowie to wszystko rozkręca się wraz z trzecim z pięciu zeszytów. Spider-Man i Czarna Kotka współpracują, aby odzyskać skradzione sprzęty i ciuchy superbohaterów, a przy okazji mają czas na domknięcie pewnych spraw. Jeśli śledziliście dawne historie Pająka to na pewno wiecie, że ta dwójka była niegdyś parą. Teraz Peter jest z MJ, więc ta współpraca podszyta jest wieloma podtekstami.

Grupa wsparcia

Muszę wspomnieć o świetnym pomyśle Spencera, który przedstawił prowadzoną przez Jarvisa… grupę wsparcia dla bliskich superboharerów. Tak, na anonimowych spotkaniach spotykają się osoby, których bliscy (partnerzy, dzieci, rodzice) parają się superbohaterską robotą. Dzięki takim spotkaniom członkowie mogą spotkać innych, którzy tak jak oni ciężko radzą sobie z ciągłym strachem o zdrowie i życie patrolujących ulice superbohaterów. To dla nich jedyne wyjście, by podzielić się swoimi przemyśleniami i obawami, bo przecież nikomu nie mogą powiedzieć o tajnej tożsamości bliskiej osoby. Naprawdę znakomity i równie dobrze zrealizowany pomysł.

Amazing Spider-Man Tom 2: Przyjaciele i wrogowie – podsumowanie

Podoba mi się, nawet bardzo. Amazing Spider-Man Tom 2: Przyjaciele i wrogowie trochę odcina się od większych wydarzeń Marvel Fresh i podobnie jak Ms. Marvel w Marvel Now 2.0 opowiada swoją historię. Jest kameralnie, jest całkiem zabawnie, a gdzieś w tle rysuje się większy wątek, który pojawi się w przyszłości. Mocna ósemka!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Klasyczny Pajączek!
Przyjaciele i wrogowie

Book Title: AMAZING SPIDER-MAN TOM 2: PRZYJACIELE I WROGOWIE

Book Description: Drugi tom przygód Spider-Mana z nowej serii wydawniczej Marvel Fresh! Boomerang, nowy współlokator, Petera Parkera, zaprasza go wieczorem do baru. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie okazało się, że to bar, w którym spotykają się najgroźniejsi przestępcy z miasta. W dodatku urządzają sobie konkurs wiedzy o Spider-Manie. Czy Parker będzie miał szansę w nim wygrać? Następnie Gildia Złodziei kradnie kostiumy i sprzęt wszystkim nowojorskim superbohaterom. Pomoc w rozwiązaniu tej sytuacji i odzyskaniu cennych łupów Spider-Manowi niespodziewanie oferuje Czarna Kotka. Ale czy na pewno działa bezinteresownie? Tymczasem Mary Jane trafia do grupy psychoterapeutycznej dla osób powiązanych z superbohaterami.

Book Author: Nick Spencer

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 27 October 2021

Illustrator: Humberto Ramos, Steve Lieber, Michele Bandini

ISBN: 9788328152168

Number Of Pages: 120

  • FABUŁA - 8/10
    8/10
  • RYSUNKI - 8/10
    8/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 8/10
    8/10

Podsumowanie

Podoba mi się, nawet bardzo. Amazing Spider-Man Tom 2: Przyjaciele i wrogowie trochę odcina się od większych wydarzeń Marvel Fresh i podobnie jak Ms. Marvel w Marvel Now 2.0 opowiada swoją historię. Jest kameralnie, jest całkiem zabawnie, a gdzieś w tle rysuje się większy wątek, który pojawi się w przyszłości. Mocna ósemka!

Overall
8/10
8/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.