Mitologiczność

Szybko poszło. Wraz z czwartym tomem serii Superman kończymy run Briana Michaela Bendisa. Bendisa, który konkretnie namieszał w tomie trzecim. Sprawdźmy, jak wygląda finałowa odsłona jego wizji Człowieka ze Stali. Recenzja komiksu Superman Tom 4: Mitologiczność. Na album składają się zeszyty serii Superman (2018) #20-28. Scenariusz napisał Brian Michael Bendis, a rysunki stworzyli Ivan Reis, Kevin Maguire i John Timms.

Prawda – ciąg dalszy

 

Superman Briana Michaela Bendisa

1. Superman Tom 1: Ziemia Widmo
2. Superman Tom 2: Ród El

3. Superman Tom 3: Prawda Ujawniona
4. Superman Tom 4: Mitologiczność

5. Superman: Ten, który Spadł

Komiksu Superman Tom 4: Mitologiczność nie zaczynamy od tytułowej historii, a od kontynuacji głównego wątku tomu trzeciego. Mamy bowiem trzy kolejne części (4-6) opowieści zatytułowanej Prawda. Jak pamiętamy Clark Kent na zwołanej przez siebie konferencji ogłosił całemu światu, że jest Supermanem i od wielu lat pracuje w Daily Planet. Podczas, gdy pierwsza część tej historii skupiała się na samym przekazie i jego odbiorze wśród przyjaciół, znajomych i wrogów Supermana, tak druga jej część pokazuje konsekwencje tej decyzji.

Superman gdzieś daleko w przestrzeni kosmicznej walczy z Mongulem, tymczasem na Ziemi wybucha skandal z jego udziałem. W jakiś bliżej nieokreślony sposób redakcje otrzymują nagranie ze spotkania świeżo powołanej Organizacji Planet Zjednoczonych (takie kosmiczne ONZ). Na nagraniu Superman mówi, że będzie wypowiadał się w imieniu Ziemi, co zostaje odebrane jako nieoficjalne ogłoszenie siebie jako jej władcy. Rozpoczyna się gigantyczna nagonka zarówno służb, jak i zirytowanych dziennikarzy. Musimy pamiętać, że Clark Kent zdobył wiele prestiżowych nagród, a teraz został uznany oszustem. Oszustem, który jako Superman „wypracowywał” temat, a jako Kent go opisywał przed innymi.

Uwielbiam to!

Bendis w Superman Tom 4: Mitologiczność po raz kolejny przygląda się zwykłym ludziom. Ludziom na co dzień mających do czynienia z Clarkiem Kentem, którzy teraz muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Każdy podchodzi do tego inaczej, nie wszyscy zachwyceni są tą informacją. I te właśnie małe wątki robią fantastyczne wrażenie. Uwielbiam wszystkie te niby poboczne dialogi, różne punkty widzenia i zupełnie różne reakcje. Do tego stopnia, że sceny akcji tylko przeszkadzały mi w poznawaniu kolejnych wydarzeń na Ziemi.

Xanadoth

Czwarty zeszyt robi już mniejsze wrażenie. Opowiada o Xanadoth, jakimś magicznym stworze, który wyswobodził się ze swojego magicznego więzienia i ma plany wobec świata. Pojawia się tutaj kilka ciekawostek dotyczących Doktora Fate, dowiadujemy się też, że Superman na magię reaguje podobnie jak na kryptonit. Byłoby naprawdę super, gdyby historia składała się z co najmniej trzech zeszytów. Na przestrzeni jednego wszystko kończy się błyskawicznie i tak naprawdę nic z tego nie wynika. Spoko, ale za krótko.

Mitologiczność

Tytułowa historia Superman Tom 4: Mitologiczność rozpoczyna się wraz z piątym zeszytem albumu. Cofamy się w nim do momentu zagłady Kryptonu. Świadkami katastrofy byli potężni mieszkańcy Synmaru. Widząc zmierzającą ku Ziemi kopułę kryptonijczyka (Kal-El, Clark / Superman) i wiedząc, że żółte Słońca da mu wielką moc postanowili przygotować się na przyszłość. Czempionem Synmaru zostaje jeden z mieszkańców, któremu nadano tytuł Utopiki Synmaru. Wybraniec przez kilkadziesiąt lat trenował, aby stawić czoło kryptonijczykowi, gdy ten zdecyduje się na podbój wszechświata. Jak wiemy, Kal-El nigdy nie miał takich zamiarów, więc w czyimś interesie będzie sprowokować wojownika Synmaru…

Ostatnia część komiksu Superman Tom 4: Mitologiczność rozszerza znany nam wszechświat DC o kolejną rasę. Rasę zaskakująco zaawansowaną o bardzo ciekawej… mitologii. Pomysł na wojownika stworzonego tylko do walki z Supermanem przypomina nieco mangę i anime Dragon Ball, ale jest to najbardziej zaleta. Są wielkie grzmoty, są zwroty akcji, czyli wszystko, czego oczekiwałem.

Oprócz pojedynku dwóch potężnych istot Mitologiczność co jakiś czas wraca na Ziemię. Po raz kolejny zajrzymy do redakcji Daily Planet, by podsłuchać pracowników mierzących się z prawdą o Clarku Kencie. Powtarzam się, ale uwielbiam te momenty. Momenty, gdy jedni czują się szczęściarzami, a inni boją się, że znajomość z Supermanem ściągnie na nich niebezpieczeństwo. Czyta się to znakomicie. A na deser dostajemy ciekawe spotkanie Lany Lang z Lois Lane…

Superman Tom 4: Mitologiczność – podsumowanie

Ostatni tom runu Briana Michaela Bendisa jest zarazem najlepszym. Komiks Superman Tom 4: Mitologiczność ma wszystko to czego oczekuję od porywającej przygody Supermana. Trzy równie mocne historie, mnóstwo ciekawych wątków i równie dobrze dobranych postaci. Mocno polecam!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Najlepszy jak dotąd!
Mitologiczność

Book Title: SUPERMAN TOM 4: MITOLOGICZNOŚĆ

Book Description: Superman od lat stawia czoła wielu potężnym łotrom. Jednym z nich jest Mongul, międzygalaktyczny zdobywca, który włada Światem Wojny, planetą oddaną walce. On i Superman mierzyli się wielokrotnie, nigdy jednak stawka nie była tak wysoka. Mongul planuje zniszczyć Organizację Planet Zjednoczonych i stworzyć jedną federację pod swoimi rządami, a jeśli przy okazji musi unicestwić Ziemię – niech tak się stanie.

Book Author: Brian Michael Bendis

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: StoryHosue Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 8 December 2021

Illustrator: Ivan Reis, Kevin Maguire, John Timms

ISBN: 9788328152434

Number Of Pages: 248

Podsumowanie

Ostatni tom runu Briana Michaela Bendisa jest zarazem najlepszym. Komiks Superman Tom 4: Mitologiczność ma wszystko to czego oczekuję od porywającej przygody Supermana. Trzy równie mocne historie, mnóstwo ciekawych wątków i równie dobrze dobranych postaci. Mocno polecam!

  • FABUŁA - 9/10
    9/10
  • RYSUNKI - 9/10
    9/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10
Overall
9/10

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.