Prawda ujawniona

Nadszedł dzień, na który czekaliśmy lata. Co prawda tożsamość Supermana została ujawniona już kilkukrotnie, ale działo się to albo w alternatywnej linii czasowej albo jakimś sposobem przywracano poprzedni stan rzeczy. Tym razem ma być inaczej, a ja muszę to sprawdzić! Recenzja komiksu Superman Tom 3: Prawda ujawniona.

Jon i Damian

Zanim dojdziemy do głównego dania albumu Prawda ujawniona czeka nas zeszyt z Jonem i Damianem. Chociaż Jon opuścił Ziemię raptem trzy tygodnie wcześniej to w przestrzeni kosmicznej oraz innych wymiarach (w tym na Ziemi-3, gdzie Syndykatem Zbrodni dowodzi Ultraman) spędził kilka lat. Zeszyt opowiada o jego spotkaniu z Damianem Robinem, który teraz jest od Jona i mniejszy, i młodszy. Przy okazji jest to również pożegnanie Jona, ponieważ postanowił dołączyć do Legionu Superbohaterów w dalekiej przyszłości. Bardzo przyjemny zeszyt.

Prawda ujawniona

Superman Briana Michaela Bendisa

1. Superman Tom 1: Ziemia Widmo
2. Superman Tom 2: Ród El

3. Superman Tom 3: Prawda Ujawniona
4. Superman Tom 4: Mitologiczność

5. Superman: Ten, który Spadł

Wątek, na który czekamy zaczyna się zaraz po zeszycie Jona i Damiana. Superman po wielu wątpliwościach podejmuje najważniejszą w swoim dotychczasowym życiu decyzję – postanawia ujawnić światu swoją tożsamość. Nie zmuszony przez wrogów, nie wyśledzony przez dziennikarzy. Clark po prostu chce grać fair wobec ludzi, którzy mu bezgranicznie ufają. Świat i wszyscy przyjaciele lada moment dowiedzą się, że Człowiek ze Stali to Clark Kent, niepozorny dziennikarz Daily Planet. Prawda zostanie ujawniona i nikt nie wie, jaki będzie tego skutek.

Superman od Bendisa
1. Superman Action Comics Tom 1: Niewidzialna Mafia
2. Superman Action Comics Tom 2: Nadejście Lewiatana
3. Superman Action Comics Tom 3: Polowanie na Lewiatana
4. Lewiatan
5. Człowiek ze Stali

Od dawna wyczekiwałem na ten moment. Zastanawiałem się jak Bendis pokaże tę chwilę i czy nie okaże się ona wielkim rozczarowaniem. Na szczęście Prawda ujawniona wyszła mu bezbłędnie! Clark zwołał konferencję prasową pod budynkiem Daily Planet, na której wyjawił prawdę i opowiedział dziennikarzom swoją historię życia na Ziemi. Jednakże największe wrażenie robią sceny rozgrywające się przed samą konferencją. Bendis w dość losowym układzie pokazuje momenty, gdzie Clark wyjawia prawdę osobom, które nie znały jego sekretnej tożsamości. Cudownie wypada niema scena z Perrym Whitem, a reakcja Jimmy’ego Olsena jest przezabawna. Bendis nie zapomniał też o redakcji Daily Planet i pokazał, jak wieść przyjęli koledzy, z którymi od lat dzielił biuro. Zagrało tutaj prawie wszystko. Nie rozumiem tylko sensu wrzucania dość długiej zapowiedzi pojedynku z Mongulem w kolejnym tomie. Ale to tylko szczegół.

Bohaterowie i Łotrzy

Album Prawda ujawniona uzupełniają dwa zeszyty zatytułowane Superman: Heroes oraz Superman: Villains. Jak możecie się domyślić oba skupiają się na poszczególnych bohaterach i złoczyńcach i ich reakcjach na wyznanie Supermana. Niektórzy bohaterowie go podziwiają, niektórzy zazdroszczą, a jeszcze inni pukają się w głowę. Mnie urzekł, nazwijmy to, dzień po. Towarzyszymy Supermanowi i Lois w kolejnych dniach po konferencji. Widzimy, jak traktują go przyjaciele, jak reagują przechodnie i media. I po raz kolejny jest to napisane tak dobrze, że chłoniemy każdą stronę i każde małe wydarzenie. W przypadku Łotrów nie jest aż tak pomysłowo, ale dalej nie ma się do czego przyczepić.

Superman Tom 3: Prawda ujawniona – podsumowanie

Warto było czekać! Superman Tom 3: Prawda ujawniona to komiks, który najważniejsze wydarzenie z życia Supermana traktuje z odpowiednim szacunkiem. Bendis bardzo sumiennie odrobił pracę domową i dostarczył album jakiego oczekiwałem. Zdecydowanie polecam!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Superman przedstawia się światu
Prawda ujawniona facebook

Book Title: SUPERMAN TOM 3: PRAWDA UJAWNIONA

Book Description: W trzecim tomie serii „Superman” wielokrotnie wyróżniony Nagrodą Eisnera scenarzysta Brian Michael Bendis („Jessica Jones”, „New Avengers”) oraz rysownicy Ivan Reis („Liga Sprawiedliwości”, „Aquaman”), Kevin Maguire („Justice League International”) oraz wielu innych łączą siły, by ukazać symboliczne ujawnienie sekretnej tożsamości Supermana. Superman od zawsze prowadził podwójne życie. Jako dobrze ułożony Clark Kent może być tylko zwykłym obywatelem pracującym za biurkiem, mającym przyjaciół i zwyczajne problemy. Lecz jak może twierdzić, że stoi na straży prawdy, skoro okłamuje niemal wszystkich na swój temat? Clark jest wreszcie gotów ujawnić swoją sekretną tożsamość, ale zanim powie o niej światu, musi skonsultować się z najbliższymi: żoną, kuzynką, najlepszym kumplem, a nawet ze swoim szefem.

Book Author: Brian Michael Bendis

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 20 January 2021

Illustrator: Ivan Reis, Kevin Maguire, David Lafuente, Joe Prado

ISBN: 9788328158030

Number Of Pages: 192

Podsumowanie

Warto było czekać! Superman Tom 3: Prawda ujawniona to komiks, który najważniejsze wydarzenie z życia Supermana traktuje z odpowiednim szacunkiem. Bendis bardzo sumiennie odrobił pracę domową i dostarczył album jakiego oczekiwałem. Zdecydowanie polecam!

  • FABUŁA - 8/10
    8/10
  • RYSUNKI - 9/10
    9/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10
Overall
8.7/10
8.7/10
Poprzedni artykułFALCON AND THE WINTER SOLDIER | Pełny zwiastun
Następny artykułTHE LAST OF US | Pedro Pascal i Bella Ramsey w rolach głównych!
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.