Refleksje i przypowieści

Za kilka dni, bowiem 5 sierpnia na Netfliksie pojawi się serialowa adaptacja epokowego dzieła Neila Gaimana. To idealny moment, aby zrecenzować debiutujący właśnie kolejny tom nowego wydania. Recenzja komiksu Sandman Tom 6: Refleksje i Przypowieści.

Sandman Tom 6: Refleksje i Przypowieści jest tomem nieco obszerniejszym od poprzednich albumów. W jego skład wchodzą zeszyty #29-31, #38-40 i 50 oryginalnej serii Sandman oraz zeszyty Sandman Special #1 i Vertigo Preview #1. Scenariusz napisał oczywiście Neil Gaiman, a rysunki stworzyli Mark Buckingham, Dick Giordano, Jill Thompson, Kent Williams, John Watkiss, Vince Locke i Duncan Eagleson.

Refleksje i przypowieści

Sandman (nowe wydanie)
1. Sandman Tom 1: Preludia i Nokturny
2. Sandman Tom 2: Dom Lalki 
3. Sandman Tom 3: Kraina Snów
4. Sandman Tom 4: Pora mgieł
5. Sandman Tom 5: Zabawa w ciebie
6. Sandman Tom 6: Refleksie i przypowieści
7. Sandman Tom 7: Ulotne życia
8. Sandman Tom 8: Koniec Światów
9. Sandman Tom 9: Panie Łaskawe
10. Sandman Tom 10: Przebudzenie
Albumy dodatkowe
11. Sandman: Uwertura
12. Sandman: Senni Łowcy

Zarówno tytuł albumu, jak i jego zawartość sugerują, że tym razem nie otrzymamy ciągłej historii. I tak jest w istocie. Album Sandman Tom 6: Refleksje i Przypowieści to bogaty zbiór bardzo zróżnicowanych, często zaskakujących historii, które zazwyczaj nie trwają dłużej niż jeden zeszyt. W większości przypowieści pojawia się Morfeusz, Pan Snów, ale jego obecność różni się w zależności od historii jaką przyjdzie nam przeczytać. Opowieści rozgrywają się bowiem w wielu zupełnie różnych od siebie miejscach na przestrzeni wieków. Pojawiają się tutaj postaci historyczne (Marco Polo, Cezar Augustus, Robespierre), biblijne (Kain i Abel), świat muzułmański, a nawet grecka mitologia.

Niezależnie od faktu czy mamy do czynienia z postaciami historycznymi czy fikcyjnymi nie można zanegować ich wpływu na historię świata. I z tego założenia wychodzi Gaiman, który za sprawą Snu i snów próbuje wgryźć się w ich motywacje, ich charaktery, a przy okazji przemycić własny komentarz. Trzeba pamiętać, że komiks ma na karku już przeszło 30 lat i niektóre wątki odnoszą się do wydarzeń, o których dzisiejsi czytelnicy nie mają większego pojęcia (o jednym z nich niżej). Absolutnie wyjątkowy i niesamowicie intrygujący zestaw.

Poniżej moje ulubione Refleksje i Przypowieści

Pieśń Orfeusza

Moim zdaniem zdecydowanie najlepsza historia tego tomu. Pieśń Orfeusza jak się pewnie domyślacie mierzy się z jednym z mitów greckich. Orfeusz jest śmiertelnym synem Morfeusza, który traci żonę w dzień swojego ślubu. Piękna Eurydyka zostaje ukąszona przez żmiję i umiera. Zrozpaczony Orfeusz rusza do zaświatów, by przekonać Hadesa i Persefonę to zwrócenia mu ukochanej.

Łowy

Zanim doszedłem do wątku Orfeusza moim faworytem były Łowy. Jest to genialne przypowieść o dziadku opowiadającym pewną historię swojej krnąbrnej wnuczce. Opowieść dziadka o Mieszkańcu naszego ludu w Starym Kraju pełna jest niespodzianek, zwrotów akcji i kapitalnej narracji. Wnuczka ciągle mu przerywa, wyśmiewa niedzisiejsze zachowania i nie daje dokończyć zdania. Czyta się to naprawdę doskonale.

Ramadan

Historia Ramadan trafiła do mojego wyboru ze względu na zgoła inne podejście do tematu. Neil Gaiman napisał tę przypowieść podczas Operacji Pustynna Burza. Została wtedy okrzyknięta zbyt poprawną politycznie albo wręcz pro-islamic czyli wspierającą Islam. Oczywiście nic takiego nie ma miejsca. Akcja rozgrywa się w Bagdadzie w czasach Kalifa Haruna ar-Raszida (763-809 r.n.e.). Jest to niesamowicie tajemnicza historia, której zakończenie zwala z nóg. Ponadto na uwagę zasługują rysunki P. Craiga Russela, który stworzył przepiękny zeszyt, najpiękniejszy w całej serii Sandmana. Całej.

Sandman Tom 6: Refleksje i Przypowieści – podsumowanie

Nie spodziewałem się, że aż tak mi się spodoba. Sandman Tom 6: Refleksje i Przypowieści to dosłownie i w przenośni skarbnica niesamowitych historii. Brak wątku przewodniego rekompensują niespodziewane postaci, zaskakujące zwroty akcji i kontrowersyjne podejście do niektórych tematów. Dziesięć na dziesięć!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Uwielbiam!
Refleksje i przypowieści

Book Title: SANDMAN TOM 6: REFLEKSJE I PRZYPOWIEŚCI

Book Description: Kolejny, szósty już tom zbierający opowieści o Sandmanie, Władcy Śnienia. „Sandman” to jedna z najpopularniejszych i najbardziej uznanych powieści graficznych wszech czasów. To wielokrotnie nagradzane arcydzieło autorstwa Neila Gaimana stworzyło nowy standard dojrzałej, literackiej fantastyki we współczesnym komiksie. Seria, zilustrowana przez najwybitniejszych artystów komiksowych, obfituje w nawiązania kulturowe i religioznawcze, a w fabule płynnie przeplatają się wątki współczesne, fikcja, dramaty historyczne i legendy. W tomie „Refleksje i przypowieści” towarzyszymy Władcy Śnienia w pełnej niespodzianek podróży poprzez czas i przestrzeń w snach dziewięciorga niezwykłych śniących. W tej nawiedzonej opowieści królowie i szpiedzy, władcy i aktorzy, kruki i wilkołaki dzielą swoje ukryte historie – sny o życiu, miłości, potędze i ciemności.

Book Author: Neil Gaiman

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 27 July 2022

Illustrator: Mark Buckingham, Dick Giordano, Jill Thompson, Kent Williams, John Watkiss, Vince Locke, Duncan Eagleson

ISBN: 9788328156289

Number Of Pages: 264

  • FABUŁA - 9/10
    9/10
  • RYSUNKI - 9/10
    9/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10

Podsumowanie

Nie spodziewałem się, że aż tak mi się spodoba. Sandman Tom 6: Refleksje i Przypowieści to dosłownie i w przenośni skarbnica niesamowitych historii. Brak wątku przewodniego rekompensują niespodziewane postaci, zaskakujące zwroty akcji i kontrowersyjne podejście do niektórych tematów. Dziesięć na dziesięć!

Overall
9/10
9/10
Poprzedni artykułFANTASTYCZNE ZWIERZĘTA: TAJEMNICE DUMBLEDORE’A | Recenzja wydania Blu-Ray
Następny artykułDEADPOOL TOM 3: WEASEL IDZIE DO PIEKŁA | Skottie Young | Recenzja komiksu
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.