Senni Łowcy

Powoli zbliżamy się do zakończenia nowego reprintu legendarnej sagi Neila Gaimana. Zanim jednak w nasze ręce wpadnie dziewiąty tom kolekcję możemy uzupełnić o dodatkową historię zatytułowaną Senni Łowcy. Moja recenzja.

Sandman (nowe wydanie)
1. Sandman Tom 1: Preludia i Nokturny
2. Sandman Tom 2: Dom Lalki 
3. Sandman Tom 3: Kraina Snów
4. Sandman Tom 4: Pora mgieł
5. Sandman Tom 5: Zabawa w ciebie
6. Sandman Tom 6: Refleksie i przypowieści
7. Sandman Tom 7: Ulotne życia
8. Sandman Tom 8: Koniec Światów
9. Sandman Tom 9: Panie Łaskawe
10. Sandman Tom 10: Przebudzenie
Albumy dodatkowe
11. Sandman: Uwertura
12. Sandman: Senni Łowcy

Historia tego komiksu jest bardzo ciekawa. Neil Gaiman podczas pracy nad dialogami do filmu Księżniczka Mononoke poznał japońskiego artystę Yoshitakę Amano, który pracował między innymi nad serią gier Final Fantasy, jak również opowiadaniem Elektra i Wolverine: Odkupienie. Zbliżała się wtedy dziesiąta rocznica powstania cyklu Sandman. Panowie postanowi uczcić ją powrotem Gaimana do uniwersum. Owocem tej współpracy była powieść graficzna (nie komiks) zatytułowana Sandman: Senni Łowcy. Po kolejnych dziesięciu latach P. Craig Russell zaproponował Gaimanowi adaptację historii na komiks. Pomysł wypalił i w ten sposób obok 11 albumów głównej serii możemy postawić komiks Sandman: Senni Łowcy.

Senni Łowcy

Neil Gaiman pisząc tę historię zainspirował się japońską baśnią Lisica, Mnich i Mikado Wszelkiego Nocnego Śnienia. Trzeba przyznać, że sam tytuł nasuwa jawne skojarzenia z Sandmanem. Opisane tutaj wydarzenia to w zasadzie reinterpretacja tej baśni bardzo zgrabnie wpisane w świat Sandmana. Ale po kolei.

Senni Łowcy to opowieść o mnichu opiekującym się górska świątynią. Mnich stał się obiektem rywalizacji magicznych zwierząt – lisicy i borsuka, którzy za pomocą magii starają się przegonić go ze świątyni. Wszystko zmienia się, gdy lisica zakochuje się mnichu. Świadoma faktu, że to nie ma żadnego sensu postanawia trwać przy nim i się nim opiekować.

W tym samym czasie daleko na południowym zachodzie, w Kioto, mieszkał mistrz Yin-Yang Onimyoji. Miał wszytko – bogactwo, piękny dom, piękne żony – nie miał jednak spokoju ducha nieustannie walcząc ze strachem. Zgodnie z przepowiednią jeśli do następnej pełni uda mu się zabić mieszkającego samotnie mnicha – wszystkie jego leki odejdą w zapomnienie. Jest jednak warunek: mnich musi umrzeć bez przemocy i bólu…

Jaka piękna tragedia

Senni Łowcy to przede wszystkim opowieść tragiczna. Bohaterowie stają w obliczu wyborów, które niosą ze sobą jedynie mrok. To opowieść o nieszczęśliwej miłości, o prowadzącej na skraj obsesji i zemście. Nie znajdziemy tu happy endu i nie każdy dostaje to na co zasłużył. Przez większość czasu towarzyszyło mi uczucie przygnębienia i zamartwiania się o los bohaterów. Władca Snów pojawia się, podobnie jak w części historii głównej serii, tylko na chwilę, pod różnymi postaciami. Jest tylko ogniwem spajającym historię, ale to wystarcza, by trafić do czytelnika. Tylko Gaiman potrafi wyciągnąć z człowieka takie emocje.

Pomaga w tym niesamowita szata graficzna P. Craiga Russella. Artysta, nie wiem jakim cudem, ale perfekcyjnie adaptował na karty komiksu opowieść Gaimana. Całość utrzymana jest w stylu kojarzącym się z Japonią i jednocześnie idealnie komponującym się z komiksową serią Sandmana. Nie jestem specem od strony artystycznej, natomiast zwracam uwagę, że rozplanowanie kadrów doskonale oddaje sedno opowieści Gaimana. Na dobrą sprawą, gdybym nie wiedział wcześniej, że jest to adaptacja to zapewnie w ogóle bym nie zauważył.

Sandman: Sennie Łowcy – podsumowanie

Piękna historia, która zostałą pięknie zilustrowana przez Craiga Russella. Sandman: Senni Łowcy zabiera nas do krainy yōkai, gdzie czekają na nas chwile pełne emocji i wzruszeń. Nie znałem wcześniej tej opowieści, więc jest to dla mnie wielkie odkrycie. Zdecydowanie musicie przeczytać.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Sen w krainie yōkai
Senni Łowcy

Book Title: SANDMAN: SENNI ŁOWCY

Book Description: W „Sennych łowcach” znakomity artysta P. Craig Russel powraca do królestwa Władcy Snów – świata Śnienia, adaptując ilustrowaną powieść Neila Gaimana i Yoshitakiego Amano na hipnotyzującą wersję komiksową. Opowiadając uznaną opowieść o pokornym młodym mnichu i czarodziejskiej lisicy, która się w nim zakochuje, Russel w niezwykły sposób ożywia każdy aspekt świata przedstawionego w tej ponadczasowej bajce o pragnieniu, poświęceniu i miłości, która nigdy nie powinna zaistnieć.

Book Author: P. Craig Russel, Neil Gaiman

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 14 June 2023

Illustrator: P. Craig Russell

ISBN: 9788328161832

Number Of Pages: 144

  • FABUŁA - 10/10
    10/10
  • RYSUNKI - 10/10
    10/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10

Podsumowanie

Piękna historia, która zostałą pięknie zilustrowana przez Craiga Russella. Sandman: Senni Łowcy zabiera nas do krainy yōkai, gdzie czekają na nas chwile pełne emocji i wzruszeń. Nie znałem wcześniej tej opowieści, więc jest to dla mnie wielkie odkrycie. Zdecydowanie musicie przeczytać.

Overall
9.7/10
9.7/10
Poprzedni artykułTED LASSO | Sezon 3 | Recenzja serialu AppleTV+
Następny artykułBATMAN KNIGHTFALL: NOWY POCZĄTEK | Recenzja komiksu DC
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.