Dom Lalki

Całkiem niedawno recenzowałem nowe wydanie klasyka nad klasykami. Sandman Tom 1: Preludia i Nokturny to ponadczasowa historia, którą powinien poznać każdy fan komiksów. Dziś mam dla was ciąg dalszego historii Snu… Recenzja komiksu Sandman Tom 2: Dom Lalki

W poszukiwaniu koszmarów

Po dekadach w ludzkiej niewoli Morfeusz odzyskał wolność i postanowił uzyskać to co utracił oraz to co zostało mu odebrane. Jak zapewne pamiętacie z tomu pierwszego pełna dramatycznych i koszmarnych wydarzeń misja zakończyła się ostatecznie sukcesem. Władca Snów powrócił na dobre, ale przed nim jeszcze wiele pracy, bowiem część stworzonych przez niego personifikacji koszmarów przez dziesięciolecia nieobecności swojego Pana postanowiła pójść własną ścieżką… Komiks zawiera materiały opublikowane w zeszytach #9-16 oryginalnej serii Sandman.

W poszukiwaniu brata

Centralną postacią albumu Dom Lalki jest Rose Walker. Młoda dziewczyna dowiaduje się, że jest wnuczką Unity Kinkaid, kobiety, która na pewno rzuciła się w oczy w pierwszym tomie. Unity przespała kilkadziesiąt lat swoje życia i dopiero uwolnienie Morfeusza wyrwało ją ze snów. Tym samym Władca Snów czuje bliżej nieokreśloną więź z potomkinią Unity. Rose jest dla niego bowiem trudną do rozszyfrowania zagadką i jednocześnie wielkim zagrożeniem…

Tymczasem Rose postanawia odnaleźć swojego zaginionego brata Jeda. Wynajmuje mieszkanie w budynku zamieszkałym przez masę oryginalnych lokatorów, a z jednym z nich – Gilbertem – nawiązuje przyjacielską relację. Trop prowadzi na zlot bardzo… nietypowych ludzi. Zlot, który uświetnić ma legendarny Koryntczyk.

Magia Sandmana

Sandman (nowe wydanie)
1. Sandman Tom 1: Preludia i Nokturny
2. Sandman Tom 2: Dom Lalki 
3. Sandman Tom 3: Kraina Snów
4. Sandman Tom 4: Pora mgieł
5. Sandman Tom 5: Zabawa w ciebie
6. Sandman Tom 6: Refleksie i przypowieści
7. Sandman Tom 7: Ulotne życia
8. Sandman Tom 8: Koniec Światów
9. Sandman Tom 9: Panie Łaskawe
10. Sandman Tom 10: Przebudzenie
Albumy dodatkowe
11. Sandman: Uwertura
12. Sandman: Senni Łowcy

Sandman ma w sobie coś, co bardzo trudno zdefiniować, a co niesamowicie przyciąga czytelnika. Dom Lalki jest opowieścią zgoła inną niż Preludia i Nokturny, ale równie mocno chwyta za gardło. Największa w tym zasługa sposobu w jaki Gaiman snuje swoją opowieść. Sporo wydarzeń tego tomu na pozór nie jest ze sobą powiązane. Każdy z wątków idzie własnym torem i dopiero w finale zdajemy sobie sprawę, że każdy aspekt tej historii jest składową wielkiej, inteligentnie napisanej układanki.

Jestem absolutnie zauroczony niezwykle kontrowersyjnym pomysłem na zjazd [SPOILER]. Grupa tychże indywiduów funkcjonuje na tych samych zasadach co zlot fanatyków motoryzacji czy wędkowania. Wymieniają się doświadczeniami, podpytują o różnego rodzaju metody działania i milutko spędzają czas w swoim towarzystwie. Jestem szalenie ciekaw czy pomysł przejdzie też w przygotowywanym przez Netflix serialu. Oby.

Spotkanie w każdym… wieku

W tomie Dom Lalki znalazły się dwie dodatkowe historie. O ile pierwsza nie wyróżnia się niczym szczególnym, tak druga jest absolutnie genialna. Wybrańcy losu, bo taki nosi tytuł opowiada o pewnym człowieku imieniem Robert Gadling, a jej początek sięga XIV wieku. Hob Gadling przechwala się, że nie zamierza umierać, czego świadkami są Sen oraz jego siostra Śmierć. Morfeusz postanawia, więc przeprowadzić mały eksperyment prosząc Gadlinga o spotkanie w tym samym miejscu za równe sto lat.

Panowie swoje spotkania powtarzają każdego wieku, aż do współczesności. Hob raz jest bogatym szlachcicem, raz zhańbionym popychadłem. Mimo wielu wzlotów i upadków ciągle cieszy się życiem o czym co sto lat opowiada Morfeuszowi. Uwielbiam tę historię, jej scenariusz i występujące tu postaci.

Sandman Tom 2: Dom Lalki – podsumowanie

Zaskoczenia nie ma. Sandman Tom 2: Dom Lalki to kolejne dzieło najwyższej próby Neila Gaimana. Komiks znacznie różniący się od pierwszego tomu, opowiadający zupełnie inną historię, ale równie fascynujący. Intryguje, miejscami szokuje, a w finale zaskakuje rozwiązaniami. Kolejny must have!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Must have!
Dom Lalki

Book Title: SANDMAN TOM 2: DOM LALKI

Book Description: Drugi tom jednej z najpopularniejszych i najbardziej uznanych powieści graficznych wszech czasów. Seria „Sandman” to wielokrotnie nagradzane arcydzieło Neila Gaimana, które stworzyło nowy standard dojrzałej, literackiej fantastyki we współczesnym komiksie. Zilustrowana przez najwybitniejszych artystów komiksowych, obfituje w nawiązania kulturowe i religioznawcze, a w fabule płynnie przeplatają się wątki współczesne, fikcja, dramaty historyczne i legendy.

Book Author: Neil Gaiman

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 13 October 2021

Illustrator: Mike Dringenberg, Malcolm Jones III, Chris Bachalo, Michael Zulli, Steve Parkhouse

ISBN: 9788328160767

Number Of Pages: 232

  • FABUŁA - 9/10
    9/10
  • RYSUNKI - 9/10
    9/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10

Podsumowanie

Zaskoczenia nie ma. Sandman Tom 2: Dom Lalki to kolejne dzieło najwyższej próby Neila Gaimana. Komiks znacznie różniący się od pierwszego tomu, opowiadający zupełnie inną historię, ale równie fascynujący. Intryguje, miejscami szokuje, a w finale zaskakuje rozwiązaniami. Kolejny must have!

Overall
9/10
9/10
Poprzedni artykułSHANG-CHI I LEGENDA DZIESIĘCIU PIERŚCIENI | Recenzja filmu MCU
Następny artykułCYBERPUNK 2077: TWÓJ GŁOS | Aleksandra Motyka i Marcin Blacha | Dark Horse Comics
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.