Pora Mgieł

Komiks wszech czasów kilka miesięcy temu doczekał się odświeżonego wydania. Sam czytałem polskie wydanie sprzed prawie dwóch dekad, więc z każdym tomem Sandmana odkrywam na nowo. I dziś mam dla was kolejną recenzję. Sandman Tom 4: Pora Mgieł.

Sandman Tom 4: Pora mgieł liczy 224 strony i jest zbiorczym wydaniem albumów Pora mgieł część 1 i Pora mgieł część 2 z 2004 roku. Co prawda obie części doczekały się zbiorczego wydania w 2015 roku jeszcze pod szyldem Vertigo. Odświeżona seria należy już do linii DC Black Label. Scenariusz napisał Neil Gaiman,a rysunki stworzyli Kelley Jones, Malcolm Jones III, Mike Dringenberg, Matt Wagner, Dick Giordano, George Pratt i P. Craig Russel.

Kto obejmie władzę w Piekle?

Sandman (nowe wydanie)
1. Sandman Tom 1: Preludia i Nokturny
2. Sandman Tom 2: Dom Lalki 
3. Sandman Tom 3: Kraina Snów
4. Sandman Tom 4: Pora mgieł
5. Sandman Tom 5: Zabawa w ciebie
6. Sandman Tom 6: Refleksie i przypowieści
7. Sandman Tom 7: Ulotne życia
8. Sandman Tom 8: Koniec Światów
9. Sandman Tom 9: Panie Łaskawe
10. Sandman Tom 10: Przebudzenie
Albumy dodatkowe
11. Sandman: Uwertura
12. Sandman: Senni Łowcy

Los, najstarszy z Nieskończonych zwołuje zebranie rodzeństwa. Los, Pożądanie, Rozpacz, , Maligna, Sen, i Śmierć spotykają się po raz pierwszy od setek lat. Zjazd rodzinny obfituje w kłótnie i przekomarzanki, ale co do jednego bracia i siostry są zgodni – Mrofeusz przed wiekami (tysiącleciami) popełnił karygodny błąd. Władca snów zakochał się w ziemskiej kobiecie, a gdy ta go odrzuciła… skazał ją na wieczne męki w Piekle. Uświadomiwszy sobie swój błąd Morfeusz postanawia wyruszyć do Piekła mając jednocześnie świadomość, że Lucyfer szykuje zemstę za ich ostatnie spotkanie (tom 1). Na miejscu okazuje się, że… Lucyfer ma dość. Wypuszcza z piekła wszystkich potępieńców, a umowne klucze do Krainy Wiecznego Zła wręcza Morfeuszowi. W Krainie Snów za chwilę zaroi się od interesantów, którzy uważają, że to oni powinni zawładnąć królestwem Lucyfera…

Zmiana narracji

Drugi i trzeci tom Sandmana zamiast ciągłej fabuły przedstawiły szereg tylko niezależnych od siebie historii. Gaiman serwował bardzo zróżnicowane, zwykle bardzo oryginalne opowieści, których punktem stycznym była postać Morfeusza. Kosztem takiego podejścia jest oczywiście brak większych postępów w fabule całej serii. Pora Mgieł nareszcie to zmienia.

Cały album to jedna, długa (no z malutkim wyjątkiem) opowieść o poszukiwaniach nowego władcy Piekieł. Sen nie chce mieć nic wspólnego z królestwem Lucyfera, więc organizuje wielkie przyjęcie, na którym spotyka się ze wszystkimi zainteresowanymi. Czy Piekło powinno wpaść w ręce Azazela i jego bandy demonów, nordyckich bogów, Anubisa władcy umarłych z Egiptu, posłańców z Dalekiego Wschodu, a może… niebiańskich Aniołów? Tego wam nie zdradzę, ale musicie wiedzieć, że jest bardzo ciekawie. Gaiman po raz kolejny w iście genialny sposób łączy ze sobą wątki różnych religii, mitów i wierzeń. W jego wykonaniu każde, nawet najbardziej absurdalne połączenie postaci z… dosłownie różnych bajek ma sens i jakąś dziwną, bardzo intrygującą logikę.

Charles Rowland

Jeden z zeszytów komiksu Pora Mgieł daje nam odpocząć od głównej linii fabularnej, ale wynagradza to swoją jakością. Wiemy, że potępione dusze opuściły piekło i… wrócił tam skąd przybyły. Jednak zamiast oglądać powrót żywych trupów na całym świecie Gaiman zabiera nas na szkoły z internatem, do której uczęszcza trzynastoletni Charles Rowland. Ojciec Charlesa przebywał w Kuwejcie, a matka nie żyła, więc chłopak podczas świątecznej przerwy został w szkole sam. I wtedy powrócili zmarli. Zmarli uczniowie, którzy za życia dokuczali rówieśnikom oraz upierdliwi belfrzy. Brakuje mi epitetów, by opisać, jak dobra jest ta historia. Mamy tutaj dosłownie wszystko, za co cenimy Neila Gaimana. Oryginalność, tajemnice, szczyptę grozy i tą niepowtarzalną zdolność przykuwania na lektury. Perfekcyjna robota!

Sandman Tom 4: Pora Mgieł – podsumowanie

Sandman Tom 4: Pora Mgieł to na ten moment najlepszy album po premierowym spotkaniu ze światem Gaimana. Ciągła, wielowątkowa historia okraszona fantastycznymi dialogami i barwnymi postaciami. Jak zwykle najwyższy możliwy poziom. Jeśli jeszcze nie macie to musi wylądować na waszej półce.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Powrót do formy
Pora Mgieł

Book Title: SANDMAN TOM 4: PORA MGIEŁ

Book Description: Cykl „Sandman” to mroczna, ciążąca ku horrorowi historia ludzkich kontaktów z Sandmanem, Władcą Snów – istotą, która wprawdzie nie jest bogiem, ale ma władzę, o jakiej wielu bogów może tylko marzyć – rządzi ludzkimi snami... A jest to potężna władza, gdyż sny często kierują naszym życiem... a czasami je zastępują. Liczne nawiązania kulturowe i religioznawcze zawarte w komiksie spowodowały, że SANDMAN został uznany przez krytykę za dzieło wybitne. Zebrał wiele nagród komiksowych, m.in. Nagrodę Eisnera, Nagrodę Harveya oraz World Fantasy Award, nagrodę zarezerwowaną dla literatury, którą po raz pierwszy w historii otrzymał komiks.

Book Author: Neil Gaiman

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 9 March 2022

Illustrator: Kelly Jones, Mike Dringenberg, Malcolm Jones III, Matt Wagner, Dick Giordano, George Pratt, P. Craig Russell

ISBN: 9788328154865

Number Of Pages: 224

  • FABUŁA - 9.5/10
    9.5/10
  • RYSUNKI - 9/10
    9/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10

Podsumowanie

Sandman Tom 4: Pora Mgieł to na ten moment najlepszy album po premierowym spotkaniu ze światem Gaimana. Ciągła, wielowątkowa historia okraszona fantastycznymi dialogami i barwnymi postaciami. Jak zwykle najwyższy możliwy poziom. Jeśli jeszcze nie macie to musi wylądować na waszej półce.

Overall
9.2/10
9.2/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.