Tony Stark. Iron Man Tom 2

Marvel Fresh charakteryzuje się przeplatanką długich, rozbudowanych runów z seriami, które wydawane były kilkanaście miesięcy. Podczas gdy, Spider-Man szykuje się do piątego już tomu marvelowski człowiek ze stali zaprasza na finałowe rozstrzygnięcia. Recenzja komiksu Tony Stark. Iron Man Tom 2.

Seria Dana Slotta
1. Tony Stark. Iron Man Tom 1
2. Tony Stark. Iron Man Tom 2

W albumie Tony Stark. Iron Man Tom 2 znalazły się zeszyty Tony Stark: Iron Man (2018) #12-19, które zostały wydane następnie w tomach rr. Scenariusz zeszytów #12-13 napisała Gail Simone. Zeszyty #14-19 to praca Dana Slotta wraz z współpracownikami. W zeszytach #14-16 pomagał Jim Zub, a w #17-19 Christos Gage. Rysunki stworzyli Paolo Villanelli, Valerio Schiti, Juanan Ramirez, Francesco Manna i Paco Medina.

Wojna Światów

Event WOJNA ŚWIATÓW
1. Wojna Światów
2. Avengers Tom 4: Wojna Światów
3. Deadpool Tom 3: Weasel idzie do Piekła
4. Tony Stark. Iron Man Tom 2
5. Uncanny X-Men: Cyclops i Wolverine
6. Venom Tom 2
7. Thor Tom 3: Kres Wojny

Zaczynamy, tak jak w przypadku kilku ostatnich komiksów Marvel Fresh, od Wojny Światów. Tony Stark. Iron Man Tom 2 oficjalnie kończy serię tie-inów do wydarzenia Jasona Aarona. Odpowiadająca za zeszyty #12-13 Gail Simone postanowiła ugryźć temat z nieco innej strony. Otóż akcja rozgrywa się chwilę przed najazdem armii Malekitha na Ziemię. W przeddzień ataku Midgard przeżywa najazd… potężnego smoka Saduranga. Smok (taka marvelowska wersja Smauga) przybywa na Ziemię, by zdobyć bogactwo śpiącego na złocie (podobno) Tony’ego Starka.

Przyznaję, pomysł absurdalny, ale patrząc troszkę wstecz ma sporo sensu. W pierwszym tomie Iron Man walczył ze smokiem Fin Fang Foomem, więc obecność Saduranga nieźle kontynuuje ten wątek. Sporo tutaj całkiem trafnego humoru zderzającego pochodzącego z Dziesięciu Światów stwora z ziemskimi wyobrażeniami o smokach. Dużo nawiązań do filmów i sporo akcji sprawiają, że czyta się to dość przyjemnie. Wydarzenia nie mają żadnego wpływu na event, ale w żadnym wypadku nie przeszkadza to cieszyć się lekturą.

Człowiek czy maszyna?

Główny wątek Tony Stark. Iron Man Tom 2 rozpoczyna się wraz z zeszytem #14. Dan Slott kontynuuje rozważania na temat jestestwa Tony’ego Starka. Czy wskrzeszony i odbudowany atom po atomie Tony jest jeszcze człowiekiem, czy tworem zbudowanym na wzór oryginalnego Starka. Tony zaczyna rozumieć walczącą o prawa SI Jocastę, ale zanim rozwiąże swój dylemat musi zebrać wszystkich sojuszników, by stawić czoła powracającemu Ultronowi. Połączony z Hankiem Pymem Ultron chce zmienić wszystkich na swoje podobieństwo łącząc cechy biologiczne ludzi z maszynami.

W pierwszym tomie ponarzekałem na pomysł Dana Slotta, który z serii Iron Man zrobił kontynuację swojego niezbyt udanego runu Spider-Mana pod tytułem Globalna Sieć. Tym razem jest znacznie lepiej, gdyż album zgłębia problemy jedynie zarysowane w tomie pierwszym. Rhodey mierzy się z wielką traumą po II Wojnie Domowej i nie chce zakładać zbroi War Machine. Tony w świecie wirtualnym napił się alkoholu i co raz bardziej ciąży mu wizja powrotu do nałogu. Jest jeszcze Jocasta, która mimo swoich poglądów, za wszelką cenę chce otrzymać ciało jak najbardziej zbliżone ludzkiemu. Mamy, więc kilka poważnych wątków, które miejscami przyćmiewają wybuchową akcję. Dalej średnio pasuje mi humor typowy dla Petera Parkera, ale można na niego przymknąć oko.

Tony Stark. Iron Man Tom 2 – podsumowanie

I to już. Tony Stark. Iron Man Tom 2 kończy solową serią Tony’ego Starka w Marvel Fresh. Drugi tom wypada znacznie lepiej niż pierwszy dostarczając ciekawej fabuły i niezłej akcji. Co dalej dla postaci Iron Mana? Póki co nie wiadomo czy Egmont wyda miniserię Iron Man 2020, a na ewentualny run Christophera Catnwella poczekamy zapewne do 2024 roku.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont 

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.