Avengers Tom 4: Wojna Światów

Wojna Światów już za nami, czas rozpocząć przygodę z tie-inami do tego wydarzenia. W tym roku premiery poszczególnych albumów rozłożone są na czerwie, lipiec i sierpień, więc jeszcze przez chwilę będziemy żyć tym wydarzeniem. Czas na pierwszy z nich, czyli recenzja komiksu Avengers Tom 4: Wojna Światów.

Na album Avengers Tom 4: Wojna Światów składają się zeszyty #18-21 i Free Comic Book Day 2019 serii Avengers (2018). Zeszyty pojawiły się następnie w tomie Avengers by Jason Aaron vol.4: War of the Realms. Scenariusz napisał Jason Aaron, a rysunki stworzyli Jason Masters i Ed McGuinness.

Amerykański Szwadron Sztandarowy

Avengers Jasona Aarona
1. Avengers Tom 1: Ostatnia Fala
2. Avengers Tom 2: Dookoła świata
3. Avengers Tom 3: Wojna wampirów
Avengers: Bez drogi do domu
4. Avengers Tom 4: Wojna Światów
5. Avengers Tom 5: Wyścig Upiornych Jeźdźców
6. Avengers Vol. 6: Starbrand Reborn
7. Avengers Vol. 7: The Age of Khonshu
8. Avengers Vol. 8 Enter the Phoenix

Otwierający album Avengers Tom 4: Wojna Światów zeszyt #18 to historia jedynie w niewielkiej części powiązana z Wojną Światów. Wydarzenie jest jedynie pretekstem do wprowadzenia wątku, który zapewne będzie miał swoją kontynuację w przyszłości. Zeszyt przedstawia Amerykański Szwadron Sztandarowy – grupę superbohaterów prowadzonych przez Phila Coulsona. Coulsona, który w niczym nie przypomina człowieka, którym był przed… krwawym spotkaniem z Deadpoolem (Tajne Imperium). Coulson powrócił do życia i stanął na czele grupy, której zadaniem jest ochrona Stanów Zjednoczonych. Tylko Stanów Zjednoczonych. Jednak na rozwinięcie tej historii musimy poczekać jeszcze troszkę.

Gorilla-Man i She-Hulk

Event WOJNA ŚWIATÓW
1. Wojna Światów
2. Avengers Tom 4: Wojna Światów
3. Deadpool Tom 3: Weasel idzie do Piekła
4. Tony Stark. Iron Man Tom 2
5. Uncanny X-Men: Cyclops i Wolverine
6. Venom Tom 2
7. Thor Tom 3: Kres Wojny

Drugi zeszyt albumu Avengers Tom 4: Wojna Światów to obrona siedziby Avengers (tej w martwym Celestianinie) przed atakiem wielich armii Malekitha. I to z perspektywy jeszcze niedawno wrogo nastawionego Gorilla-Mana o imieniu Ken (Kenneth Hale). Perspektywa kolejnego zeszytu przeskakuje na She-Hulk. Jennifer pełni rolę narratorki i wyjaśnia pewne kwestie związane ze zmianą charakteru jej zielonego alter ego. Całość przedstawiona jest na zasadzie dialogu wewnętrznego pomiędzy dawną czarującą i błyskotliwą Jen, a aktualną ryczącą i miażdżącą She-Hulk.

Oba zeszyty są bardzo dobre. Aaron inteligentnie wykorzystuje stworzone przez siebie zamieszanie w Wojnie Światów, by opowiedzieć ciekawe i nieoczywiste historie. Zaskakujące oddanie narracji Gorilla-Manowi działa znakomicie, a wątek She-Hulk świetnie rozwija tę skostniałą w ostatnich latach postać.

Dzień po

Zeszyt #21 to mój zdecydowany faworyt. Akcja rozgrywa się dzień po zakończeniu Wojny Światów. Dzień, w którym Avengers postanawiają wreszczie wypocząć. Na swój sposób. Kapitan Marvel wybiera się na małą wycieczkę z Ghost Riderem, a She-Hulk flirtuje z… Bladem. Wisienką na torcie jest wspólna kąpiel Iron Mana, Kapitana Ameryki i Thora w czymś w rodzaju jacuzzi wewnątrz Celesianina. Mnóstwo tutaj humoru i rzadko spotykanego wśród Avengers luzu.

Avengers Tom 4: Wojna – podsumowanie

Bardzo dobry komiks, ale pod warunkiem, że czytaliście Wojnę Światów. Avengers Tom 4: Wojna to tie-in pełną gębą, więc czytanie go bez znajomości wydarzenia mija się z celem. Komiks wieńczy materiał z FCBD i jest to w zasadzie taka grubsza zapowiedź kolejnych tomów z przygodami najpotężniejszych ziemskich bohaterów. Podsumowując, jeśli czytaliście Wojnę Światów to czytajcie Avengers, jeśli nie znacie wydarzenia to czym prędzej je nadróbcie i… wtedy czytajcie Avengers.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Avengers Tom 4: Wojna Światów

27,99 zł
7.7

FABUŁA

8.0/10

RYSUNKI

8.0/10

PRZYSTĘPNOŚĆ

7.0/10
Poprzedni artykułZapowiedź filmu WIKING
Następny artykułZapowiedź filmu FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA: TAJEMNICE DUMBLEDORE’A
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.