Koniec Mrocznych Rycerzy

Docieramy do przedostatniego tomu kompletnego wydania klasycznej historii Batmana. Kapitalny zestaw bardzo grubych integrali (550-750 stron) to prawdziwa gratka dla każdego fana Mrocznego Rycerza chcącego dokładnie poznać największe wydarzenie lat 90. Ale do rzeczy. Recenzja komiksu Batman Knightfall Tom 4: Koniec Mrocznych Rycerzy.

Kinghtfall

Seria Batman Knightfall zapoczątkowana komiksem Batman Knightfall: Prolog będzie składała się z 5 gigantycznych tomów, z których ostatni pojawi się w okolicach połowy 2023 roku. Oto pełna lista:

1. Batman Knightfall: Prolog
2. Batman Knightfall: Upadek Mrocznego Rycerza
3. Batman Knightfall: Krucjata Mrocznego Rycerza
4. Batman Knightfall: Koniec Mrocznych Rycerzy
5. Batman Knightfall: Nowy początek

Zawartość

Jak wspomniałem wyżej Batman Knightfall Tom 4: Koniec Mrocznych Rycerzy to kompletny zbiór zeszytów opowiadających historię powrotu Batmana. Pierwszy tom przedstawił nam m.in. Bane’a i Azreala, drugi pokazał ikoniczną scenę złamania Batmana (dosłownie i w przenośni), a trzeci w całości skupił się na Jean-Paulu Valleyu, który został nowym Batmanem. Tym razem dowiemy się co stało się z ojcem Tima Drake’a (Robina) i Shondrą Kingsloving oraz dostaniemy odpowiedź na najważniejsze pytanie – w jaki sposób Batman odzyskał zdrowie. Scenariusze napisali m.in. Chuck Dixon, Dough Moench, Alan Grant. Rysunki to robota takich artystów jak Graham Nolan, Jim Balent, Bret Blevins, Mike Manley.

W skład albumu wchodzą:
 • Justice League Task Force #5-6
 • Batman: Shadow of the Bat #21-23, #29-30
 • Batman: Legends of the Dark Knight #59-63
 • Batman #509-510
 • Detective Comics #676-677
 • Robin #6-7
 • Catwoman #12-13
 • Showcase `94 #10

Poszukiwanie ojca Robina

Pierwsza część albumu Batman Knightfall Tom 4: Koniec Mrocznych Rycerzy rozgrywa się podczas wydarzeń z tomu 3. Podczas, gdy Jean-Paul Valley zaprowadzał własne porządki w Gotham, Bruce Wayne wraz z Alfredem Pennyworthem nieustannie szukali ojca Tima Drake’a, Robina. Pierwsze dwa zeszyty pochodzą z dość dziwnej serii Justice League Task Force. Przykuty do wózka Bruce podążając za tropem Shondry i Jacka przylatuje na wyspę Santa Prisca, gdzie do pomocy angażuje osobliwą dwójkę – Bronze Tigera oraz Gypsy. W kolejnych zeszytach akcja przenosi się najpierw do Londynu, potem na angielską prowincję, a finał tego wątku rozgrywa się już w Gotham.

Historia przedstawiona w tej części komiksu miejscami cierpi przez archaiczne schematy. JL Task Force pełne jest durnowatych dialogów i monologów w wykonaniu Bronze Tigera. Na szczęście to tylko dwa zeszyty. Dalej jest tylko lepiej. Znacznie lepiej! Historia pełna jest dramatycznych wydarzeń, a rozwiązanie wątku Shondry Kingsloving szokuje i łapie za serce. I nie nie chodzi tutaj o śmierć kobiety. Zaserwowano nam słodko-gorzki druzgocący zarówno dla Batmana jak i czytelnika finał. Wielki szacun dla scenarzystów.

Powrót Mrocznego Rycerza

W drugiej części albumu Batman Knightfall Tom 4: Koniec Mrocznych Rycerzy fabuła skupia się już na wątku tytułowym. Bruce odzyskał władzę w nogach i powoli dochodzi do siebie. Jednak względnie dobra forma fizyczna nie oznacza, że jest gotowy do powrotu. Bruce stracił formę, a do jego działań przekrada się strach. Uczucie, którego Mroczny Rycerz nigdy nie czuł. Bruce decyduje się na desperacki krok prosząc zawodową zabójczynię – Lady Shivę o szkolenie…

Ta część bardzo fajnie dzieli wątki pomiędzy Bruce’a Wayne’a a Jean Paula. Nierzadko fabuła na jednej stronie pokazuje jednego z nich, a na drugiej wątek drugiego. Z każdą stroną czujemy, że konfrontacja dwóch Mrocznych Rycerzy zbliża się wielkimi krokami. Tworzy to bardzo przyjemne w odbiorze napięcie i wyczekiwanie ostatecznych rozstrzygnięć. Zanim jednak do tego dojdzie czeka nas trening, walka z blokadą psychiczną i bardzo fajne wątki Nightwinga i Robina. Wkurzony za decyzję Bruce’a Dick Grayson nieźle współpracuje z Timem próbując przeciwstawić się zaostrzającym się metodom Valleya. Całość składa się na wielowątkową i bardzo wciągającą lekturę.

Batman Knightfall Tom 4: Koniec Mrocznych Rycerzy – podsumowanie

Czy mogło być inaczej? Batman Knightfall Tom 4: Koniec Mrocznych Rycerzy  to czwarta odsłona genialnej serii, która niczym nie ustępuje trzem poprzednim. Kompletne wydanie daje nam pełny obraz wydarzeń sagi Knightfall, jakiego nie mieliśmy w komiksach TM-Semic w latach 90. Kolejna perełka!

Album pochodzi z prywatnej kolekcji
Komiks wydany przez StoryHouse Egmont

Starcie Batmanów
Koniec Mrocznych Rycerzy

Book Title: BATMAN KNIGHTFALL TOM 4: KONIEC MROCZNYCH RYCERZY

Book Description: „Koniec Mrocznych Rycerzy” to czwarty tom ambitnej pięciotomowej sagi o upadku i powrocie Mrocznego Rycerza. Stało się coś niewyobrażalnego: Bruce Wayne nie jest już Batmanem, a jego obowiązki przejął Jean-Paul Valley. Po druzgocącym spotkaniu z Bane’em, w wyniku którego nie jest w stanie założyć swojego kostiumu, Bruce wyrusza na poszukiwanie zaginionej doktor Shondry Kinsolving, która pomagała mu w rehabilitacji. Kobieta jest wyjątkowo utalentowana i być może jest jedyną osobą, która może wyleczyć złamany kręgosłup Bruce’a. Bruce Wayne wyrusza razem z Alfredem na Karaiby, a następnie do Wielkiej Brytanii. Zamiast znaleźć ukojenie, trafia na nowego, zaskakującego wroga, który czai się w cieniu. Aby ocalić Shondrę i samego siebie, Bruce zmuszony jest do niezwykłego wysiłku zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Czy kiedykolwiek uda mu się odzyskać w pełni sprawność i czy w Gotahm jest jeszcze miejsce dla „starego” Batmana?

Book Author: Chuck Dixon, Alan Grant, Doug Moench

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 25 January 2023

Illustrator: Graham Nolan, Bret Blevins, Jim Balent

ISBN: 9788328156241

Number Of Pages: 616

 • FABUŁA - 100%
  100%
 • RYSUNKI - 100%
  100%
 • PRZYSTĘPNOŚĆ - 100%
  100%

Podsumowanie

Czy mogło być inaczej? Batman Knightfall Tom 4: Koniec Mrocznych Rycerzy  to czwarta odsłona genialnej serii, która niczym nie ustępuje trzem poprzednim. Kompletne wydanie daje nam pełny obraz wydarzeń sagi Knightfall, jakiego nie mieliśmy w komiksach TM-Semic w latach 90. Kolejna perełka!

Overall
100%
100%

Pros

+ Wątek poszukiwań Shondy i Jacka Drake’a
+ Dużo odważnych scen
+ Walka Bruce o powrót do sprawności
+ Ostateczna transformacja Jean-Paula Valleya

Cons

– Brak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.