Nowy Początek

Wielki finał Knightfall! Piąty tom trochę u mnie przeleżał, ale wreszcie przeczytałem i mogę podzielić się wrażeniami. Jak wypada zakończenie sagi? Recenzja komiksu Batman Knightfall: Nowy Początek.

Album zawiera zeszyty:

 • Batman #512-515
 • Batman: Shadow of the Bat #32-35
 • Detective Comics #679-682
 • Robin #0, #11-14
 • Nightwing: Alfred’s Return #1
 • Batman: The Vengeance of Bane #2

Scenariusze napisali: Doug Moench, Alan Grant, Chuck Dixon.

Rysunki stworzyli: Tom Grummett, Mike Gustovich, Bret Blevins, Lee Weeks, Phil Jimenez, Graham Nolan, Ron Wagner, M.D. Bright, John Cleary, Kelly Jones, Barry Kitson, Dick Giordano

Kinghtfall

Seria Batman Knightfall zapoczątkowana komiksem Batman Knightfall: Prolog będzie składała się z 5 gigantycznych tomów, z których ostatni pojawi się w okolicach połowy 2023 roku. Oto pełna lista:

1. Batman Knightfall: Prolog
2. Batman Knightfall: Upadek Mrocznego Rycerza
3. Batman Knightfall: Krucjata Mrocznego Rycerza
4. Batman Knightfall: Koniec Mrocznych Rycerzy
5. Batman Knightfall: Nowy początek

6. Batman: Epidemia
7. Batman: Dziedzictwo (październik 2023)
8. Batman: Ziemia Niczyja Tom 1 (grudzień 2023)

 

Prodigal

Album Batman Knightfall: Nowy Początek rozpoczyna długa, rozciągnięta na 11 zeszytów historia zatytułowana Prodigal. Akcja rozgrywa się na łamach różnych, wymienionych powyżej serii. W tamym okresie zarówno DC jak i Marvel pisząc crossovery umieszczali historię we wszystkich seriach biorących w nich udział. Dziś już się tego nie praktykuje. I bardzo dobrze! Czasem trudno było połapać się za co złapać w następnej kolejności i dopiero wydania zbiorcze sprawiały, że można było ze spokojem i chronologicznie poznać wydarzenia.

Po rozprawieniu się z Jean-Paulem Valleyem Bruce nie decyduje się do powrotu do roli Batmana. Tym razem jednak podejmuje logiczna decyzję powierzając tożsamość Mrocznego Rycerza osobie, którą zna od dawna i której bezgranicznie ufa. Nowym Batmanem zostaje Dick Grayson!  Pierwszy Robin i aktualny Nightwing  to naturalny wybór, którym powinien kierować się Bruce przed nominacją Jean-Paula. Waz z Dickiem współpracuje Tim Drake, młody i nieopierzony jeszcze Robin, który miał wielki udział w powstrzymaniu Jean-Paula. Dwójka zostaje od razu rzucona na głęboką wodę, bowiem w Gotham zaczyna szaleć cała masa przestępców.

Porcja mięcha

Prodigal zajmuje lwią część całego albumu Batman Knightfall: Nowy Początek. Ma wątek przewodni w postaci intrygi Two-Face’a, który przez urzędniczy błąd wyszedł z więzienia i zaczyna wielkie czystki. Dent morduje prawników, prokuratorów i sędziów, by kompletnie sparaliżować wymiar sprawiedliwości. Bo jak ma wyglądać proces jeśli nie będzie komu oskarżać, bronić i sądzić? Wątek choć intrygujący przerywany jest „śledztwami odcinka”. Batman i Robin w międzyczasie zajmują się wieloma różnymi sprawami. Przewijają się tutaj Killer Croc, Brzuchomówca, Szczurołap, a do tego zamieszki w Blackgate i jeszcze kilka innych spraw, o których zapomniałem. O dziwo w tym systemie jest metoda. Historie czyta się zaangażowaniem, a nowy Batman łapie odpowiedni rytm z Robinem (no, trochę się przy okazji kłócąc). Rozciągnięta na jedenaście zeszytów historia jest długi, podejmuje wiele różnych spraw, ale doskonale spełnia swoje zadanie jakim finalnie jest powrót prawdziwego Batmana.

Trojka

Druga historia w Batman Knightfall: Nowy Początek została zatytułowana Trojka. Tym razem pierwsze skrzypce gra Bruce Wayne przejmujący rolę Batmana. Opowieść jest całkiem niezła, bowiem podejmuje temat radzieckich złoli z KGBestią na czele, którzy weszli w posiadanie miniaturowej bomby atomowej. Bruce próbujący nowych metod musi wykazać się nie tylko siłą, ale też legendarnymi detektywistycznymi umiejętnościami, by namierzyć przestępców.

Powrót Alfreda!

W tomie Batman Knightfall: Nowy Początek znalazł się jeden, ale za to pogrubiony, zeszyt Nigthwing od tytule Alfred’s Return. Dick Grayson, który powrócił do roli Nightwinga nie informując Bruce’a wyruszył śladem Alfreda. Wielokrotnie mylony trop ostatecznie prowadzi do Londynu, z którego Pennyworth pochodzi. Alfred postanowił odwiedzić dawną miłość. Kobieta dalej darzy go uczuciem, a jej dorosły syn wpadł w poważne tarapaty. To idealny moment, by skorzystać z pomocy Nighwinga.

Bardzo polubiłem tę historię. Powrót Alfreda ukazuje nam cząstkę jego przeszłości. Były różne wersje młodego Alfreda, ale ta szczególnie ujmuje za serce. Częściowo dowiadujemy się czemu zdecydował się opiekować amerykańskim miliarderem jednocześnie odcinając się od swojego dawnego życia. Do pewnego momentu szczęśliwego i bardzo udanego. Bardzo dobra lektura.

Zemsta Bane’a II

Album zamyka powrót tego, od którego zaczęła się cała saga Knightfall. Zemsta Bane’a II stawia w głównej roli tytułowego złola ukazując nam jego pobyt w więzieniu od momentu, gdy został pokonany przez Jean Paula aż do jego ucieczki i ponownego spotkania z Batmanem. Fajna, dobrze napisana historia, przypominająca najlepsze więzienne filmy. Doskonale sprawdza się również jako epilog całej sagi.

Batman Knightfall: Nowy Początek – podsumowanie

Koniec. To była cudowna przygoda, która w ogóle się nie zestarzała. Batman Knightfall: Nowy Początek niczym nie ustępuje poprzednim tomom serwując sycące podsumowanie całości. Kapitalna seria, którą każdy fan Batmana powinien mieć na półce. I to jeszcze tak cudownie wydaną przez Egmont.

Komiks pochodzi z prywatnej kolekcji

Początek i koniec
Nowy Początek

Book Title: BATMAN KNIGHTFALL: NOWY POCZĄTEK

Book Description: Choć od ukazania się „Batman Knigtfall” minęło już prawie 30 lat, to do dziś pozostaje jedną z najważniejszych kanonicznych opowieści o Mrocznym Rycerzu. Na początku lat 90. XX w. było to wydarzenie, które podobnie jak „Śmierć Supermana” wstrząsnęło nie tylko uniwersum DC, ale też czytelnikami. Było to również pierwsze tak duże przedsięwzięcie w komiksach o Mrocznym Rycerzu, ten potężny crossover publikowany był przez ponad dwa lata na łamach kilku serii związanych z batrodziną. „Batman Knightfall: Nowy początek” to piąty i ostatni tom sagi o upadku i powstaniu Mrocznego Rycerza. Do tej pory Batman walczył, by się zrehabilitować i odzyskać swoje dziedzictwo. Teraz musi również odbudować relacje z Robinem, Nightwingiem, Alfredem i innymi sojusznikami. Bruce Wayne po cudownym uzdrowieniu złamanego kręgosłupa próbuje odzyskać dobre imię, które stracił, pozwalając Jean-Paulowi Valleyowi zostać swoim zastępcą na czas rehabilitacji. Nie znaczy to jednak, że wszystko pójdzie gładko.

Book Author: Chuck Dixon, Alan Grant, Doug Moench

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 26 April 2023

Illustrator: Graham Nolan, Bret Blevins, Phil Jimenez

ISBN: 9788328156258

Number Of Pages: 552

 • FABUŁA - 9/10
  9/10
 • RYSUNKI - 9/10
  9/10
 • PRZYSTĘPNOŚĆ - 10/10
  10/10

Podsumowanie

Koniec. To była cudowna przygoda, która w ogóle się nie zestarzała. Batman Knightfall: Nowy Początek niczym nie ustępuje poprzednim tomom serwując sycące podsumowanie całości. Kapitalna seria, którą każdy fan Batmana powinien mieć na półce. I to jeszcze tak cudownie wydaną przez Egmont.

Overall
9.3/10
9.3/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.