Pędzimy dalej. Kolejny tydzień i kolejny odcinek, jak na razie, najlepszej ekranizacji gier w historii. Recenzja The Last of Us Odcinek 4: Weź mnie za rękę.

W drodze

Po bardzo emocjonalnym, a dla wielu internatów kontrowersyjnym trzecim epizodzie przyszedł czas na ciąg dalszy podróży Joela i Ellie. Dwójka dociera do Kansas City autem Billa, gdzie wpadają w pułapkę zastawioną przez grupę nazywającą siebie Łowcami (Hunters). Joelowi i Ellie udaje się uciec, ale po stracie samochodu i zapasów zmuszeni są szukać alternatywnego sposobu ucieczki…

Łowcy

THE LAST OF US – recenzje odcinków

1. The Last of Us Odcinek 1
2. The Last of Us Odcinek 2
3. The Last of Us Odcinek 3
4. The Last of Us Odcinek 4
5. The Last of Us Odcinek 5
6. The Last of Us Odcinek 6
7. The Last of Us Odcinek 7
8. The Last of Us Odcinek 8
9. The Last of Us Odcinek 9

Grupa Łowców / Hunters pojawiła się w grze, ale ich obecność nie była poparta żadnym wątkiem fabularnym. Serial to zmienia. I bardzo dobrze! W The Last of Us Odcinek 4 dowiadujemy się, że Łowcy to dość liczna, zbrojna grupa korzystająca z uzbrojenia FEDRA. Joel i Ellie zauważają zaraz po przybyciu do miasta, że tutejsza strefa przestała istnieć, a opancerzonymi wozami poruszają się miejscowe gangi. Wszystko wskazuje na to, że przywódczynią Łowców jest Kathleen (Melanie Lynskey).

Postać Kathleen i innych Łowców to bardzo dobry pomysł, by dodać „życia” bezimiennym żołnierzom z gry. Cała pierwsza część Pittsburga opierała się na walce lub unikaniu Łowców, co w serialu wyglądałoby po prostu słabo. Informacje o uzbrojonych miejscowych uzyskiwaliśmy jedynie podsłuchując ich dialogi, które urywały się, gdy zostaliśmy dostrzeżeni. The Last of Us Odcinek 4 sprawia, że to prawdziwi ludzie, z własnym życiem i własnymi problemami. Doskonała zmiana.

Lekka zmiana klimatu

The Last of Us Odcinek 4 znacznie różni się od poprzednich trzech epizodów. Choć mamy tutaj trochę akcji to głównym celem fabuły jest przede wszystkim pogłębienie więzi między Joelem a Ellie. I widać to już od pierwszych minut, gdy Joel zaczyna otwierać się przed podopieczną, wchodzi z nia w dyskusje, a nawet śmieje się z jej żartów. Przełomowym momentem w relacji tej dwójki jest chwila, gdy Ellie strzela do jednego z napastników pistoletem ukradzionym z szafki Billa. Dopiero wtedy widzimy jak zmienił się stosunek Joela do dziewczyny. Zdaje sobie sprawę, że osoba w jej wieku nie powinna nigdy być postawiona w takiej sytuacji i dręczy go poczucie winy. To pierwszy krok do wielkiej przyjaźni tychże bohaterów.

Serial a gra

Jak co tydzień czas na małe porównanie z grą. W The Last of Us Odcinek 4 zauważyłem kilka  różnic i easter eggów. Dla od miany tym razem je wylistuję.

 • Na samym początku odcinka, gdy na stacji benzynowej Joel próbuje ściągnąć benzynę, Ellie wyciąga książkę z dowcipami No Pun Intended: Volume Too. Książeczka jest przedmiotem do zebrania z The Last of Us: Left Behind. Natomiast w podstawce w misji Pittsburg Ellie kilkukrotnie wyciąga książeczkę, by zasypać Joela sucharami (za co zresztą możemy dostać trofeum).
 • W scenie w aucie Ellie znajduje w schowku pismo z gołymi panami. Rzucane teksty są przeniesione z gry praktycznie 1:1. Nie będę ich przybliżał, bo są bardzo zabawne i ważne, aby każdy mógł się pośmiać.
 • Podczas tej samej sceny w samochodzie leci muzyka Hanka Williamsa Alone and Forsaken, która leciała również w grze.
  Hank Williams
 • Joel zdradza Ellie jak wyglądały pierwsze lata po wybuchy epidemii i kiedy poznał Tess. Historii tej nie poznaliśmy w grze.
 • Zaśnięcie Ellie w aucie wygląda IDENTYCZNIE jak w scenie z gry
 • Zasadzka Łowców została odwzorowana niemalże idealnie
 • W grze Joel i Ellie rozbijają się w Pittsburgu. W serialu wydarzenia związane z Łowcami zostają przeniesione do Kansas City
 • Podczas montażu z podróży bohaterowie przejeżdżają przez most bardzo podobny do tego, który wraz z Henrym i Samem próbowali przekroczyć w grze.
  Most easter egg
 • Teksty wymawiana przez Łowców są tymi samymi kwestiami, które wypowiadali bezimienni żołnierze zanim dochodziło do wymiany ognia w grze
 • Przesuwanie biurka by odblokować drzwi, przeciskanie się Ellie przez szpary jest odwołaniem do gry.
  biurko easter egg
 • Perry, prawa ręka Kathleen to w rzeczywistości Jeffrey Pierce. Aktor wcielił się w grze w brata Joela – Tommy’ego Millera.
  Perry Tommy

The Last of Us Odcinek 4 – podsumowanie

Craig Mazin wie co robi. The Last of Us Odcinek 4 po raz kolejny dostarcza wielu emocji. Wprowadzone zmiany bardzo trafnie rozbudowują świat, rozwijają charaktery i nadają realizmu  i głębi tam, gdzie brakowało go grze. Kolejny wspaniały odcinek!

Serial obejrzycie na HBO Max

Poprzedni artykułHUNTERS II | Recenzja serialu Amazon Prime Video
Następny artykułBATMAN KNIGHTFALL TOM 4: KONIEC MROCZNYCH RYCERZY | Recenzja komiksu DC
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.