Pędzimy dalej. Kolejny tydzień i kolejny odcinek, jak na razie, najlepszej ekranizacji gier w historii. Recenzja The Last of Us Odcinek 4: Weź mnie za rękę.

W drodze

Po bardzo emocjonalnym, a dla wielu internatów kontrowersyjnym trzecim epizodzie przyszedł czas na ciąg dalszy podróży Joela i Ellie. Dwójka dociera do Kansas City autem Billa, gdzie wpadają w pułapkę zastawioną przez grupę nazywającą siebie Łowcami (Hunters). Joelowi i Ellie udaje się uciec, ale po stracie samochodu i zapasów zmuszeni są szukać alternatywnego sposobu ucieczki…

Łowcy

THE LAST OF US – recenzje odcinków

1. The Last of Us Odcinek 1
2. The Last of Us Odcinek 2
3. The Last of Us Odcinek 3
4. The Last of Us Odcinek 4
5. The Last of Us Odcinek 5
6. The Last of Us Odcinek 6
7. The Last of Us Odcinek 7
8. The Last of Us Odcinek 8
9. The Last of Us Odcinek 9

Grupa Łowców / Hunters pojawiła się w grze, ale ich obecność nie była poparta żadnym wątkiem fabularnym. Serial to zmienia. I bardzo dobrze! W The Last of Us Odcinek 4 dowiadujemy się, że Łowcy to dość liczna, zbrojna grupa korzystająca z uzbrojenia FEDRA. Joel i Ellie zauważają zaraz po przybyciu do miasta, że tutejsza strefa przestała istnieć, a opancerzonymi wozami poruszają się miejscowe gangi. Wszystko wskazuje na to, że przywódczynią Łowców jest Kathleen (Melanie Lynskey).

Postać Kathleen i innych Łowców to bardzo dobry pomysł, by dodać „życia” bezimiennym żołnierzom z gry. Cała pierwsza część Pittsburga opierała się na walce lub unikaniu Łowców, co w serialu wyglądałoby po prostu słabo. Informacje o uzbrojonych miejscowych uzyskiwaliśmy jedynie podsłuchując ich dialogi, które urywały się, gdy zostaliśmy dostrzeżeni. The Last of Us Odcinek 4 sprawia, że to prawdziwi ludzie, z własnym życiem i własnymi problemami. Doskonała zmiana.

Lekka zmiana klimatu

The Last of Us Odcinek 4 znacznie różni się od poprzednich trzech epizodów. Choć mamy tutaj trochę akcji to głównym celem fabuły jest przede wszystkim pogłębienie więzi między Joelem a Ellie. I widać to już od pierwszych minut, gdy Joel zaczyna otwierać się przed podopieczną, wchodzi z nia w dyskusje, a nawet śmieje się z jej żartów. Przełomowym momentem w relacji tej dwójki jest chwila, gdy Ellie strzela do jednego z napastników pistoletem ukradzionym z szafki Billa. Dopiero wtedy widzimy jak zmienił się stosunek Joela do dziewczyny. Zdaje sobie sprawę, że osoba w jej wieku nie powinna nigdy być postawiona w takiej sytuacji i dręczy go poczucie winy. To pierwszy krok do wielkiej przyjaźni tychże bohaterów.

Serial a gra

Jak co tydzień czas na małe porównanie z grą. W The Last of Us Odcinek 4 zauważyłem kilka  różnic i easter eggów. Dla od miany tym razem je wylistuję.

 • Na samym początku odcinka, gdy na stacji benzynowej Joel próbuje ściągnąć benzynę, Ellie wyciąga książkę z dowcipami No Pun Intended: Volume Too. Książeczka jest przedmiotem do zebrania z The Last of Us: Left Behind. Natomiast w podstawce w misji Pittsburg Ellie kilkukrotnie wyciąga książeczkę, by zasypać Joela sucharami (za co zresztą możemy dostać trofeum).
 • W scenie w aucie Ellie znajduje w schowku pismo z gołymi panami. Rzucane teksty są przeniesione z gry praktycznie 1:1. Nie będę ich przybliżał, bo są bardzo zabawne i ważne, aby każdy mógł się pośmiać.
 • Podczas tej samej sceny w samochodzie leci muzyka Hanka Williamsa Alone and Forsaken, która leciała również w grze.
  Hank Williams
 • Joel zdradza Ellie jak wyglądały pierwsze lata po wybuchy epidemii i kiedy poznał Tess. Historii tej nie poznaliśmy w grze.
 • Zaśnięcie Ellie w aucie wygląda IDENTYCZNIE jak w scenie z gry
 • Zasadzka Łowców została odwzorowana niemalże idealnie
 • W grze Joel i Ellie rozbijają się w Pittsburgu. W serialu wydarzenia związane z Łowcami zostają przeniesione do Kansas City
 • Podczas montażu z podróży bohaterowie przejeżdżają przez most bardzo podobny do tego, który wraz z Henrym i Samem próbowali przekroczyć w grze.
  Most easter egg
 • Teksty wymawiana przez Łowców są tymi samymi kwestiami, które wypowiadali bezimienni żołnierze zanim dochodziło do wymiany ognia w grze
 • Przesuwanie biurka by odblokować drzwi, przeciskanie się Ellie przez szpary jest odwołaniem do gry.
  biurko easter egg
 • Perry, prawa ręka Kathleen to w rzeczywistości Jeffrey Pierce. Aktor wcielił się w grze w brata Joela – Tommy’ego Millera.
  Perry Tommy

The Last of Us Odcinek 4 – podsumowanie

Craig Mazin wie co robi. The Last of Us Odcinek 4 po raz kolejny dostarcza wielu emocji. Wprowadzone zmiany bardzo trafnie rozbudowują świat, rozwijają charaktery i nadają realizmu  i głębi tam, gdzie brakowało go grze. Kolejny wspaniały odcinek!

Serial obejrzycie na HBO Max

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.