Krucjata Mrocznego Rycerza

Większość recenzji komiksów staram się opublikować w okolicach ich premiery, jednak w niektórych przypadkach nie jest dla mnie priorytet. Niektóre pozycje czyta się wolniej, nie tylko ze względu na pokaźniejsze gabaryty, ale również na tematykę, którą prezentują. Klasyka DC jest nieśmiertelna i nie ma znaczenia kiedy do niej wrócę. Po tym wstępie zapraszam do przeczytania recenzji komiksu Batman Knightfall Tom 3: Krucjata Mrocznego Rycerza.

Seria Batman Knightfall zapoczątkowana komiksem Batman Knightfall: Prolog będzie składała się z 5 gigantycznych tomów, z których ostatni pojawi się w okolicach połowy 2023 roku. Oto pełna lista:

1. Batman Knightfall: Prolog
2. Batman Knightfall: Upadek Mrocznego Rycerza
3. Batman Knightfall: Krucjata Mrocznego Rycerza
4. Batman Knightfall: Koniec Mrocznych Rycerzy
5. Batman Knightfall: Nowy początek

Album Batman Knightfall: Krucjata Mrocznego Rycerza liczy 744 strony i zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach „Detective Comics” #667–675, „Robin” #1–2, „Batman: Shadow of The Bat” #19–20, 24–28, „Batman” #501–508, „Catwoman” #6–7, „Showcase ‘94” #7 oraz materiały dodatkowe. Za scenariusz odpowiadają legendy – Chuck Dixon, Doug Moench oraz Alan Grant. Rysunki stworzyli między innymi Graham Nolan, Jim Balent, Bret Blevins i Mike Manley.

Krucjata Mrocznego Rycerza

Batman został złamany. Przykuty do wózka inwalidzkiego Bruce Wayne na swojego następcę namaścił Jean-Paula Valleya, byłego Azraela, a sam wraz z Alfredem wyruszył na poszukiwanie ojca Tima Drake’a. Jean-Paul Valley tymczasem zaprowadza własne porządki w mieście. Czystkę zaczął od usunięcia z Jaskini Nietoperza Robina, któremu zakazał pojawiać się w swoim pobliżu. Ponadto ciągle ulepsza swoją zbroję co raz bardziej oddalając się od wizerunku Batmana, jaki wszyscy znają i szanują. Zmianę zachowania widzi również Gordon, który co raz mocniej podejrzewa, że pod maską kryje się ktoś inny. Ktoś, kto kieruje się zupełnie innymi zasadami niż osoba, która podarowała gothamskiej policji batsygnał…

Batman bez Bruce’a

Krucjata Mrocznego Rycerza to prawie 750 stron, w których Bruce Wayne pojawia się jedynie na dwóch czy trzech kadrach. Album w całości skupia się na postaci Jean-Paula Valleya. To doskonały pomysł, by maksymalnie rozwinąć tę postać bez mieszania wątków złamanego Batmana. Nie mamy do czynienia z jedną przygodą, a kilkoma wątkami składającymi się na całą działalność JPV (Jean-Paul Valley). Obserwujemy jego stopniową przemianę, którą zapoczątkował pojedynek z Banem. Po tym pojedynku Jean-Paul poczuł się bardzo silny, znacznie mocniejszy niż Bruce Wayne i stopniowo zaczął zmieniać swoje podejście do przestępczości w Gotham.

Na początku są to małe zmiany. Zaczyna się od odtrącenia Robina (w albumie mamy dwa zeszyty jego solowej przygody) i zamknięcia Jaskini Nietoperza przed sojusznikami, ale to tylko początek ewolucji. Podczas, gdy Bruce chciał aby przestępcy bali się samej legendy Batmana, JPV stawia na bezpośredni strach. Stąd też nieustanna ewolucja jego kombinezonu, który w finale tego komiksu przypomina bardziej zbroję Mecha niż klasycznych strój Mrocznego Rycerza. Wraz ze zmianą kostiumu ewoluują też metody nowego Batmana. JPV staje się brutalniejszy, zanika u empatia względem ofiar i co raz bardziej oddala się od idei Batmana. Choć sam nie zabija to nie ma nic przeciwko, gdy przestępcy sami się wykończą podczas wojny gangów. Gotham to teraz miasto Jean-Paul Valleya o czym sam nam ciągle przypomina.

Kryminał

Bardzo podoba mi się, że Krucjata Mrocznego Rycerza zawiera tak mało elementów nadprzyrodzonych. Oprócz krótszych historii, zamieszonych na łamach Shadow of the Bat, gdzie pojawia się m.in. Clayface zdecydowana większość albumu to bardzo bardzo mocno stąpające po ziemii historie. Osobiście uwielbiam, gdy Batman zamiast na walce z kosmitami czy skakaniu po wymiarach skupia się na detektywistycznej robocie. W albumie tym mamy tego pod dostatkiem. Trudne zagadki, machlojki ludzi u władzy, ślepe zaułki i mylenie tropów.

Przy pierwszym spotkaniu postać JPV niezbyt przypadła mi do gustu, ale okazuje się, że stała za tym większa głębia niż można było przypuszczać. Świetnie wypada jego pojedynek z Jokerem czy konfrontacja z Catwoman. Równie ciekawe przedstawiona jest jego relacja z podejrzliwym Gordonem oraz Bullockiem i Montoyą. Każdy ze stróżów prawa czuje, że za maską kryje się ktoś inny i zadaje sobie pytanie czy możemy mu zaufać? Daje to mnóstwo ciekawych scen i równie dobrych dialogów. Bardzo spodobała mi się odpowiedź Montoyi na pytania Batmana o jednego z wrogów. Odpowiedziała „czemu mnie pytasz, przecież już z nim walczyłeś…”. Bardzo, bardzo fajnie zostało to przedstawione.

Batman Knightfall: Krucjata Mrocznego Rycerza – podsumowanie

Trzeci tom i trzeci raz zachwyty. Batman Knightfall: Krucjata Mrocznego Rycerza to kolejny fantastyczny kąsek dla fanów Mrocznego Rycerza. Historia skupiająca się na działalności nowego Batmana, Jean-Paul Valleya stanowi duży powiew świeżości i dostarcza wielu fantastycznych momentów. Jest to jeden z tych komiksów, który po prostu trzeba mieć na półce.

Komiks pochodzi z prywatnej kolekcji

Nowy Batman!
Krucjata Mrocznego Rycerza

Book Title: BATMAN KNIGHTFALL: KRUCJATA MROCZNEGO RYCERZA

Book Description: Trzeci tom pięciotomowej sagi „Batman Knightfall: Krucjata Mrocznego Rycerza” przedstawia rzeczywistość, w której Bruce Wayne z powodu kontuzji odniesionej podczas niedawnego starcia z Bane’em zawiesił wszelką działalność. Jean-Paul Valley (znany również jako Azrael) przejął obowiązki Batmana. Niestety, Valley zmaga się z własnymi demonami i stara się sprostać wysokim standardom wyznaczonym przez poprzednika. Jego zachowanie szczególnie niepokoi Robina oraz komisarza Gordona. W Gotham ponownie pojawia się Joker. Ma nowy plan pokonania Mrocznego Rycerza. Co się jednak stanie, gdy Książę Zbrodni zda sobie sprawę, że jego odwieczny przeciwnik jest kimś innym?

Book Author: Alan Grant, Chuck Dixon, Doug Moench

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 26 October 2022

Illustrator: Graham Nolan, Bret Blevins, Jim Balent

ISBN: 9788328156234

Number Of Pages: 744

  • FABUŁA - 100%
    100%
  • RYSUNKI - 100%
    100%
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 100%
    100%

Podsumowanie

Trzeci tom i trzeci raz zachwyty. Batman Knightfall Tom 3: Krucjata Mrocznego Rycerza to kolejny fantastyczny kąsek dla fanów Mrocznego Rycerza. Historia skupiająca się na działalności nowego Batmana, Jean-Paul Valleya stanowi duży powiew świeżości i dostarcza wielu fantastycznych momentów. Jest to jeden z tych komiksów, który po prostu trzeba mieć na półce.

Overall
100%
100%

Pros

+ Nowy Batman daje radę
+ Świetnie nakreśleni bohaterowie
+ Mało elementów nadprzyrodzonych
+ Dużo emocjonujących opowieści

Cons

– brak

Poprzedni artykułANT-MAN I OSA: KWANTOMANIA Zwiastun #2
Następny artykułZABÓJCZA SIEĆ | Tajemnice Glenmore Park #2 | Mike Omer | Recenzja książki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.