Batman: Epidemia

Saga Knightfall za nami, jednak to nie koniec pięknie wydanej serii klasyków DC. Za kilka miesięcy pojawi się kolejne wielkie wydarzenie czyli Ziemia niczyja. Zanim do tego dojdziemy czekają nas jeszcze dwa pomostowe tomiszcza. Pierwszy z nich pojawił się na półkach w lipcy, a dziś moje wrażenia. Recenzja komiksu Batman: Epidemia.

Album zawiera zeszyty:

  • Azrael #13-16
  • Batman #529-532
  • Batman Chronicles #4
  • Batman: Shadow of the Bat #48-52
  • Catwoman #31-32
  • Detective Comics #695-696
  • Robin #27-30

Scenariusz napisali: Chuck Dixon, Alan Grant, Dennis O’Neill, Doug Moench. Garth Ennis. Rysunki stworzyli: Barry Kitson, Vince Giarrano, Tommy Lee Edwards, Mike Wieringo, Jim Balent, Kelley Jones, Graham Nolan, John McCrea, Stan Eoch, Frank Fosco, Bret Blevins, Dave Taylor.

Klasyka Mrocznego Rycerza

Batman: Epidemia został wydany identycznie jak saga Knighftall. Będę traktował to jako oddzielną serię wydawniczą (jak Black Label czy DC Deluxe), więc recenzje będą podpinane zarówno do Knightfall jak do zapowiedzianej Ziemi niczyjej.

1. Batman Knightfall: Prolog
2. Batman Knightfall: Upadek Mrocznego Rycerza
3. Batman Knightfall: Krucjata Mrocznego Rycerza
4. Batman Knightfall: Koniec Mrocznych Rycerzy
5. Batman Knightfall: Nowy początek
6. Batman: Epidemia
7. Batman: Dziedzictwo (październik 2023)
8. Batman: Ziemia Niczyja Tom 1 (grudzień 2023)

Batman: Epidemia

Epidemia

Śmiercionośny wirus atakuje nieświadomych mieszkańców Gotham. Zaraza rozprzestrzenia się bardzo szybko, a zakażenie kończy się bolesną śmiercią. Batman, Robin i Nightwing próbują opanować chaos w mieście i znaleźć lekarstwo. Pomogą im niespodziewani sojusznicy – Azrael, Huntress, Catwoman i… Poison Ivy. Tylko jak walczyć z niewidocznym wrogiem i co zrobić, gdy zakażeniu ulegnie ktoś z batrodziny…

Wielu bohaterów

Podczas i po Kinghtfall pojawiły się nowe serie, które teraz biorą udział w wydarzeniu. Świetnie wypada Catwoman, która choć raz próbuje postąpić dobrze i być, jak sama mówi, grzeczną kotką. Świetnie wypada jej współpraca z Robinem i Jean-Paulem. Sam Jean-Paul też ma wiele do powiedzenia, ponieważ cała historia zaczyna się od jego śledztwa publikowanego na łamach jego własnej serii. W tym przypadku można trochę zgubić wątek, ponieważ nie znamy jego losów po Knightfall, ale można to przeboleć. Ważne, że całe wydarzenie Epidemia możemy śledzić z perspektywy kilku zupełnie różnych bohaterów. Wielki plus.

Mroczne czasy Mrocznego Rycerza

Ostatni tom Knightfall pokazywał zmianę jaka zaszła w Batmanie. Jego kostium nabrał upiornych kształtów, a samo usposobienie w niczym nie przypominało spokojnego, wyważonego herosa. Batman: Epidemia to dalsza ewolucja tej postaci. Jak widzicie wyżej, album zawiera zeszyty z kilku serii, ale te poświęcone stricte Batmanowi wyróżniają się znacznie mroczniejszym klimatem i kolorystyką. Plansze są ciemne, Batman często skrywa twarz w cieniu i sprawia bardzo nieprzyjemne wrażenie. Dokładnie takie, jakie powinien budzić wśród przestępców. Ci się go naprawdę boją. Bardzo podoba mi się takie podejście do tematu.

Epidemia jest więc idealną odskocznią od wielu dziwnych wrogów. W głównym wydarzeniu, które zajmuje większość albumu praktycznie nie uświadczymy postaci z bogatej galerii złoczyńców. Wspomniana Poison Ivy występuje w nieco innej roli, a Cabblepot / Pingwin jest jedynie w tle wydarzeń. I dobrze, ponieważ tytułowa choroba nie potrzebuje żadnych pomagierów. Nie kalkulująca, zbierająca krwawe żniwo zaraza została tutaj przedstawiona naprawdę przerażająco. Szaleńczy wyścig z czasem, wszechobecna śmierć i uczucie bezradności towarzyszą naszym bohaterom od samego początku. Mógłbym się przyczepić za zaskakująco nagłe zakończenie, ale mimo czytałem z wielkim zaangażowaniem. Bardzo mocna rzecz.

Batman: Epidemia – podsumowanie

Mroczny, miejscami przerażający komiks. Batman: Epidemia udowadnia, że po Knightfall w świecie Batmana działy się równie intrygujące rzeczy, co w samej legendarnej sadze. Już zacieram rączki na kolejny wielki projekt, jakim bez wątpienia będzie Ziemia Niczyja. Zanim do tego dojdzie już wkrótce przeczytamy Batman: Dziedzictwo.

Pokonać niewidzialnego wroga
Batman: Epidemia

Book Title: BATMAN: EPIDEMIA

Book Description: „Batman – Epidemia” to kolejny po „Batman – Knigtfall” crossover ukazujący się na łamach różnych tytułów związanych z Batmanem. Akcja skupia się na wybuchu śmiertelnej choroby w Gotham oraz prób jej opanowania przez Batmana i jego sprzymierzeńców. Konsekwencje tych wydarzeń będziemy mogli poznać w kolejnych albumach: „Batman – Dziedzictwo” i „Batman – Kataklizm”. Ich fabuła doprowadzi zaś do wielkiego wydarzenia, które rozegra się na łamach głośnej serii z końca lat 90. – „Batman – Ziemia niczyja”. Śmiercionośny wirus zaraża nieświadomych zagrożenia mieszkańców Gotham. Ofiary czują straszliwy ból, ich oczy krwawią, a po dwóch dniach od infekcji umierają. Batman, Robin i Nightwing muszą opanować chaos i znaleźć odpowiednie lekarstwo. A pomogą im w tym niespodziewani sojusznicy: Azrael, Huntress, Catwoman i Poison Ivy.

Book Author: Dennis O'Neil, Alan Grant, Doug Moench

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 26 July 2023

Illustrator: Kelley Jones, Barry Kitson, Vince Giarrano

ISBN: 9788328165076

Number Of Pages: 552

Podsumowanie

Mroczny, miejscami przerażający komiks. Batman: Epidemia udowadnia, że po Knightfall w świecie Batmana działy się równie intrygujące rzeczy, co w samej legendarnej sadze. Już zacieram rączki na kolejny wielki projekt, jakim bez wątpienia będzie Ziemia Niczyja. Zanim do tego dojdzie już wkrótce przeczytamy Batman: Dziedzictwo.

Overall
9/10
9/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.