Nieśmiertelny Hulk Tom 3

Od samego początku zdecydowanie najciekawsza pozycja Marvel Fresh. Al Ewing pokazał, że można pisać Hulka w klimacie horroru i to z doskonałym efektem. Mocno wyczekuję każdego kolejnego tomu. A trzeci właśnie wskakuje do księgarń! Recenzja komiksu Nieśmiertelny Hulk Tom 3.

Nieśmiertelny Hulk od Ala Ewinga

1. Nieśmiertelny Hulk Tom 1
2. Nieśmiertelny Hulk Tom 2
4. Nieśmiertelny Hulk Tom 4
5. Nieśmiertelny Hulk Tom 5 (luty 2024)

Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich odsłon polskie wydanie Nieśmiertelny Hulk Tom 3 to zbiorcza publikacja dwóch kolejnych albumów z amerykańskiego rynku. Komiks zawiera zeszyty #21-30 serii Immortal Hulk. W oryginalne zostały one wydane w dwóch albumach zatytułowanych Immortal Hulk vol. 5: Breaker of the Worlds oraz Immortal Hulk vol. 6: We Belive in Bruce Banner. Scenariusz napisał Al Ewing, a rysunki stworzyli Joe Bennett (#22-24), Ryan Bodenheim (#21), Germán Garcia (#25) oraz Tom Reilly i Matias Begara (#28).

Generał Fortean

W poprzednim tomie powrócił Generał Fortean, który za życiowy cel postawił sobie rozprawienie się z Hulkiem. Komiks Nieśmiertelny Hulk Tom 3 zaczynamy od zeszyty poświęconego tej właśnie postaci. Jest to swego rodzaju origin skupiający się na poszczególnych szczeblach kariery Forteana, które doprowadziły go do dzisiejszego miejsca. Fajna piguła podkreślająca wszystkie jego motywacje.

Pierwsza część komiksu skupia się na ostatecznej rozgrywce pomiędzy dowodzoną przez Forteana Shadow Base a Hulkiem i wszystkimi posiadaczami mutacji promieniami gamma. Finałowa potyczka spełnia oczekiwania. Jeśli początek ma nieco inny klimat niż poprzednie tomy Ewinga to starcie nam to wynagradza. Jest brutalnie, miejscami dostajemy prawdziwie hulkowe gore i potworności jakimi rozpieszczał nas ten run. Świetna robota!

Śladami Aarona

Al Ewing w zeszycie #25 zabiera nas w bardzo, ale to bardzo daleką przyszłość. Niczym Jason Aaron w swoim Thorze (w każdym albumie jednego runu jeden zeszyt rozgrywał się miliony lat w przyszłości) pokazuje wszechświat miliardy lat (eony) później. W kontekście całości zeszyt wygląda na dość przypadkowy, ponieważ znacznie bliżej mu do przygód Silver Surfera aniżeli do Hulka, ale można potraktować go jako przerywnik-ciekawostkę.

Nowa rzeczywistość

Druga część komiksu Nieśmiertelny Hulk Tom 3 to już zupełnie nowa historia. Bruce Banner / Hulk przejął Shadow Base i postanowił… przestać miażdżyć. Zamiast tego Banner rozpoczął zmianę świata pod swoje dyktando. Na pierwszy ogień idzie korporacja Roxxon, której CEO – Dario Agger jakimś cudem przetrwał Wojnę Światów i zrobi wszystko, by powstrzymać Hulka.

Ta część albumu staje się bardziej polityczna. Na świecie pojawiają się zwolennicy Hulka, ale Roxxon nie próżnuje i rekrutuje własną armię. Jeśli nie możesz pokonać Hulka w walce zawsze możesz zrobić to za pomocą opinii publicznej i sprawnej narracji w mediach. A puszczenie w świat iście lovercraftowskiej zgrai potworów bardzo ułatwi ukazanie zielonego olbrzyma w najgorszym możliwym świetle. Tym samym Al Ewing odrzuca aurę tajemnicy na rzecz brutalnej i miejscami obrzydliwej bijatyki. Patrząc przez pryzmat dotychczasowych tomów można odnieść wrażenie, że Ewing zaliczył już każdy podgatunek horroru. Od klimatycznego budowania napięcia, przez wizytę w piekle aż po slasher gore z finału komiksu. Trudno tego nie pokochać.

Nieśmiertelny Hulk Tom 3 – podsumowanie

Chyba nie ma co oczekiwać, że Ewingowi powinie się nowa. Nieśmiertelny Hulk Tom 3 to kolejny bardzo oryginalny komiks, w którym wszystko wydaje się idealnie przemyślane. Zamiast kopiować rozwiązania poprzedników dostarcza zupełnie nowych wrażeń, a klimatu mogą pozazdrościć mu wszystkie pozostałe serie Marvel Fresh.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Hulk miażdżyć!
Nieśmiertelny Hulk Tom 3

Book Title: NIEŚMIERTELNY HULK TOM 3

Book Description: Trzeci tom opowieści grozy o Nieśmiertelnym Hulku z serii wydawniczej Marvel Fresh! Generał Fortean, szef niesławnej Bazy Cienia, nie spocznie, dopóki nie zniszczy Nieśmiertelnego Hulka, nawet jeśli musiałby w tym celu powołać do życia kolejnego potwora. Sam Hulk jednak dopiero się rozkręca – ma już podziemną fortecę, potężnych przyjaciół i posłuch u ludzi, czyli wszystko potrzebne do tego, by wypowiedzieć wojnę cynicznym władcom tego świata. Jego pierwszy cel: korporacja Roxxon!

Book Author: Al Ewing

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 26 April 2023

Illustrator: Joe Bennett

ISBN: 9788328161153

Number Of Pages: 252

  • FABUŁA - 9/10
    9/10
  • RYSUNKI - 8/10
    8/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10

Podsumowanie

Chyba nie ma co oczekiwać, że Ewingowi powinie się nowa. Nieśmiertelny Hulk Tom 3 to kolejny bardzo oryginalny komiks, w którym wszystko wydaje się idealnie przemyślane. Zamiast kopiować rozwiązania poprzedników dostarcza zupełnie nowych wrażeń, a klimatu mogą pozazdrościć mu wszystkie pozostałe serie Marvel Fresh.

Overall
8.7/10
8.7/10
Poprzedni artykułTRANSFORMERS: PRZEBUDZENIE BESTII Zwiastun #2
Następny artykułMIŁY DOM NAD JEZIOREM. TOM 1 | James Tynion IV | Recenzja komiksu DC Black Label
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.