Miły dom nad jeziorem

Po bardzo fajnej antologii spod szyldu Hill House Egmont postanowił sięgnąć po kolejny horror ze stajni DC Black Label. Tym razem otrzymaliśmy serię, która zadebiutowała całkiem niedawno i zebrała naprawdę świetne oceny. Sprawdźmy co tym razem upichcił nam Tynion. Recenzja komiksu Miły dom nad jeziorem Tom 1.

Seria
1. Miły Dom nad Jeziorem Tom 1
2. Miły Dom nad Jeziorem Tom 2 (wkrótce)

Miły dom nad jeziorem to składająca się z 12 zeszytów limitowana seria DC Black Label. Pierwszy zeszyt ukazał się w sierpniu 2021 roku, a finał 27 grudnia 2022. Biorąc pod uwagę fakt, że albumu ukazują się jakiś czas po premierze 4-6 zeszytów (najczęściej, ale wszystko zależy od scenarzysty i wydawnictwa) mamy do czynienia z prawdziwą świeżynką. Scenariusz napisał James Tynion IV, którego fani DC znają z Batmana, a na polskim rynku znajdziemy również serie Coś zabija dzieciaki oraz Departament Prawdy. Rysunki stworzył Álvaro Martinez Bueno, natomiast kolory nałożyła Jordie Bellaire. Na amerykańskim runku seria ukazała się pod tytułem The Nice House on the Lake. Pierwszy tom składa się z zeszytów #1-6.

Miły dom nad jeziorem

Do luksusowej rezydencji położonej nad malowniczym jeziorem przyjeżdża grupa bliższych lub dalszych znajomych. Niektórzy znają się ze szkoły, inni ze studiów, a jeszcze inni są parami. Wszystkich jednak łączy znajomość z Walterem, którego każde z nich poznało na innym etapie swojego życia. Nieco wycofany i ekscentryczny Walter zaprosił swoich przyjaciół, by odnowić znajomości i spędzić razem bardzo beztroski tydzień. A przynajmniej tak mogłoby się wydawać… W dzień przyjazdu okazuje się… że świat został niemal doszczętnie zniszczony, a grupa jest prawdopodobnie ostatnimi żyjącymi ludźmi…

Czas Tyniona

Rok 2022 należał do Jamesa Tyniona IV. Scenarzysta otrzymał Nagrodę Eisnera dla najlepszego scenarzysty (drugi rok z rzędu), jego Coś zabija dzieciaki otrzymało nagrodę dla najlepszej serii, a nagroda dla najlepszej serii powędrowała do recenzowanego dziś komiksu Miły dom nad jeziorem. I bardzo słusznie jak się okazuje. Tynion bierze na warsztat motywy z klasycznych horrorów i jakimś cudem tworzy z nich coś oryginalnego.

Na początku trudno się połapać

Po bardzo mocnym otwarciu akcja zwalnia, by nieco uśpić naszą czujność. Ten czas Tynion poświęca na lepsze przedstawienie postaci. Scenarzysta włożył dużo pracy, by każdemu z nich nadać oryginalności, co okazuje się mieczem obosiecznym.

Z jednej strony mamy, bowiem grupę mniej lub bardziej znających się osób, którzy spędzają każdy kolejny dzień próbując uporać się z nową dla nich rzeczywistością. Dla jednych odkrywanie kolejnych dziwności to doskonała zabawa, inni zamykają się w sobie, a jeszcze inni nie mają zamiaru żyć bez swoich najbliższych. Każdy rozdział / zeszyt rozpoczyna się od narracji innego z bohaterów, by przybliżyć nam ich związek z tajemniczym Walterem.

Z drugiej jednak bogate informacje o każdym z bohaterów wymagają ściany tekstu przez co łatwo się pogubić w tym kto jest kim oraz kto z kim i dlaczego. Historie z motym chatki w lesie mają najczęściej do bólu szablonowych bohaterów, których jednak łatwo zapamiętać. Miły dom nad jeziorem wymaga od czytelnika znacznie większego skupienia.

Najlepszy horror DC Black Label?

Przyznaję, że trudno było mi zapamiętać wszystkie postaci. Z czasem jednak stopniowo odkrywamy klucz jaki stał za wyborem takiej a nie innej grupy. I wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa. Miły dom nad jeziorem jest swoistą mieszanką horroru ze sci-fi kładącą nacisk na eksplorowanie ludzkiej psychiki. Urzekł mnie pełen tajemnic klimat tego pięknego miejsca. Zagadki mnożą się każdego kolejnego dnia i naprawdę nie można przewidzieć, co czeka nas w kolejnych zeszytach. Całkiem niedawno oglądałem serial Stamtąd, który w wielu aspektach przypomina recenzowany komiks. Na każdą odpowiedź przypadają dwa nowe pytania, które zmuszają do główkowania i układania w głowie własnych teorii. Klimat można po prostu kroić nożem.

Miły dom nad jeziorem – podsumowanie

Ależ mocne zaskoczenie. Miły dom nad jeziorem to kolejny już znakomity komiks Jamesa Tyniona IV. To zupełnie inne podejście do tematu horroru aniżeli Hill House i to w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tom 1 to zaledwie połowa historii, na drugi, finałowy album przyjdzie nam troszkę poczekać, ale już teraz jestem pewien, że nie zawiedzie. Kapitalny klimat, mnóstwo tajemnic i zwroty akcji, których nie da rady przewidzieć. Mocna dziewiątka!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Nie taki miły dom
Miły dom nad jeziorem

Book Title: MIŁY DOM NAD JEZIOREM TOM 1

Book Description: Grupa znajomych przyjmuje zaproszenie do luksusowego domu w lesie nad ogromnym jeziorem. Gospodarzem tego pięknego miejsca jest ekscentryczny Walter. Goście cieszą się ze spotkania po latach, bo wszyscy dotarli do takiego momentu w życiu, w którym poczuli, że zaczynają oddalać się od dawnych przyjaciół. Tygodniowe wakacje zapowiadają się więc naprawdę ekscytująco! W „Miłym domu nad jeziorem” największe lęki dwudziestego pierwszego wieku dostają nową, przerażającą twarz – i możliwe, że to twarz osoby, której kiedyś ufaliście najbardziej.

Book Author: James Tynion IV

Book Format: Paperback

Publisher Logo: Egmont

Date published: 26 April 2023

Illustrator: Álvaro Martínez Bueno

ISBN: 9788328157996

Number Of Pages: 199

  • FABUŁA - 10/10
    10/10
  • RYSUNKI - 8/10
    8/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10

Podsumowanie

Ależ mocne zaskoczenie. Miły dom nad jeziorem to kolejny już znakomity komiks Jamesa Tyniona IV. To zupełnie inne podejście do tematu horroru aniżeli Hill House i to w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tom 1 to zaledwie połowa historii, na drugi, finałowy album przyjdzie nam troszkę poczekać, ale już teraz jestem pewien, że nie zawiedzie. Kapitalny klimat, mnóstwo tajemnic i zwroty akcji, których nie da rady przewidzieć. Mocna dziewiątka!

Overall
9/10
9/10

Pros

+ Genialny klimat
+ Wariacje na temat znanych motywów horrorów
+ Walter!

Cons

– Kreska Álvaro Martineza Bueno miejscami jest nieczytelna
– Ciężko spamiętać wszystkich bohaterów

Poprzedni artykułNIEŚMIERTELNY HULK TOM 3 | Al Ewing | Recenzja komiksu Marvel Fresh
Następny artykułJOKER. POLOWANIE NA KLAUNA | James Tynion IV | Recenzja komiksu DC
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.