Zgaduj-zgadula

Przygoda Mariko Tamaki z Mrocznym Rycerzem dobiega końca wraz z tym albumem. Przygoda, która dotychczas trzymała równy, całkiem niezły poziom. Czy zostanie on utrzymany w finale? Recenzja komiksu Batman Detective Comics Tom 4: Zgaduj-zgadula i inne opowieści.

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach Detective Comics #1047-1061. Mariko Tamaki napisała scenariusz tytułowej historii. Przy dodatkowych pracowali Matthew Rosenberg , Sina Grace oraz Nadia Shammas. Rysunki stworzyli Ivan Reis, Danny Miki, Fernando Blanco.

Zgaduj-zgadula

Detective Comics od Mariko Tamaki
1. Detective Comics Tom 1: Nowe sąsiedztwo
2. Detective Comics Tom 2: Stan Strachu
3. Detective Comics Tom 3: Wieża
4. Detective Comics Tom 4: Zgaduj-zgadula i inne opowieści

Album zaczynamy od końca, ponieważ tytułowa Zgaduj-zgadula to ostatnie trzy zeszyty runu (#1059-1061). Batman staje się obiektem kolejnej chorej gry dawno nie widzianego Riddlera. Nygma za pomocą mediów społecznościowych rozsyła skierowane do Nietoperza zagadki, a w tym czasie przypadkowi ludzie dokonują makabrycznych zbrodni. Nie wiadomo co skłania ich do takiego zachowania i nie wiadomo kto będzie sprawcą kolejnego zamachu. Batman rozpoczyna wyścig z czasem, by powstrzymać nie tylko Riddlera, ale też mieszkańców Gotham…

Zgaduj-zgadula to jedynie trzy, ale bardzo intensywne zeszyty. Akcja pędzi praktycznie od samego początku. Mariko Tamaki nie poświęca zbyt wiele czasu pojawiającym się tutaj postaciom i szybko przechodzi do kolejnych ważnych wydarzeń. Choć jestem fanem zwięzłej akcji, to w tym przypadku przydałyby się jeszcze ze dwa zeszyty na rozwinięcie niektórych wątków. Niemniej bardzo podobało mi się to uczucie presji czasy i emocji jakie wywoływały kolejne odsłony plany Riddlera. Bardzo dobra (choć krótka) historia.

Gotham Girl

W kolejnej, dwuczęściowej, opowieści powraca Gotham Girl czyli Claire Clover. Gotham Girl po raz pierwszy pojawiła się w komiksie DCU: Rebirth #1, gdzie nie została wymieniona z imienia. Moje pierwsze spotkanie z dziewczyną to pierwszy tom runu Toma Kinga, czyli Batman Tom 1: Jestem Gotham. W Zgaduj-zgadula i inne opowieści Claire wraca do miasta, by poddać się leczeniu w Wieży Arkham, która całkiem niedawno przeżywała swoje koszmarne chwile…

Historia o tytule Przerwana sesja terapeutyczna została napisana przez Sinę Grace. Scenarzystka w ciekawy sposób zagląda do głowy Gotham Girl, która nie daje sobie rady z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Oczywiście najwięcej wyciągną z niej ci, którzy poznali przeszłość Claire. Tym bardziej, że autorka nie kwapi się żeby przedstawić jej zdolności i straty jakich doświadczyła w przeszłości.

Shadows of the Bat

Druga część komiksu została zaczerpnięta z innego albumu. Zeszyty #1047-1058 zostały opublikowane w nienumerowanym komiksie Batman: Shadows of the Bat – House of Gotham. Scenariusz napisał Matthew Rosenberg, a przedstawiona tutaj historia rozgrywa się w… Cieniu Nietoperza, więc oryginalny tytuł jak najbardziej adekwatny.

Sierota z Gotham

Chłopiec był świadkiem brutalnego mordu swoich rodziców z ręki Jokera. Przybyły zbyt późno na miejsce Batman nie mógł nic zrobić. W efekcie chłopiec o śmierć rodziców obwinia zarówno Jokera jak i Batmana. Targany poczuciem winy Bruce Wayne próbuje pomóc chłopcu, ale nigdy nie robi dostatecznie dużo. W efekcie chłopak trafia do Arkham, gdzie jest jedną z ofiar eksperymentów Crane’a (Stracha na Wróble). Później pracuje dla Cobblepota, znów zostaje zamknięty w Arkham, aż wreszcie sam przewodzi grupie mieszkańców pozostawionych samym sobie. To wszystko przy nieustannej żądzy zemsty na Batmanie i Jokerze…

Sierota z Gotham to zdecydowanie najmocniejszy punkt komiksu Batman Detective Comics Tom 4: Zgaduj-zgadula i inne opowieści. Co ciekawe Rosenberg umiejscowił akcję w przeszłości skąd rozciąga się na kolejne lata i wielkie eventy świata Mrocznego Rycerza. Historia życia bezimiennego chłopaka rozgrywa się w między innymi w tle wydarzeń Knightfall i Ziemia Niczyja. Nie jest to jedynie zabieg kosmetyczny, czy easter egg. Rosenberg korzysta z tych wydarzeń, by rozwijać swoją opowieść i postać chłopaka. Kolejne trudności kształtują jego charakter w taki sposób, że trudno przewidzieć jego intencje. Doskonałe od wstępu aż po kulminację!

Batman Detective Comics Tom 4: Zgaduj-zgadula i inne opowieści – podsumowanie

Co jakiś czas trafia się album, którego zawartość uzupełniająca jest nawet lepsza od tytułowej historii. Tak jest w przypadku Batman Detective Comics Tom 4: Zgaduj-zgadula i inne opowieści. Wątek Riddlera od Tamaki jest dobry, bardzo dynamiczny, ale to opowieść Rosenberga o bezimiennym chłopcu jest gwiazdą tego komiksu. Fantastyczna lektura!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

BATMAN DETECTIVE COMICS TOM 4: ZGADUJ-ZGADULA I INNE OPOWIEŚCI
Zgaduj-zgadula

Book Description: Ostatni tom serii pisanej przez niezwykle utalentowaną scenarzystkę Mariko Tamaki. Riddler powraca do Gotham w wielkim stylu, wykorzystując swoje radiowe audycje, by zasiać zamęt w życiu Mrocznego Rycerza. Gdy Batman podąża za wskazówkami złoczyńcy, czas mija nieubłaganie, a życie ludzi, na których uwziął się Riddler, wisi na włosku... W historii „Przerwana sesja terapeutyczna” obdarzona supermocami Claire Clover powraca do miasta, które zrujnowało jej życie... aby poddać się leczeniu psychiatrycznemu w nowej Wieży Arkham. Jednak tajemnicze morderstwo burzy spokój Gotham Girl. Spojrzymy również na Gotham z perspektywy chłopca, którego życie zamieniło się w koszmar w ciągu jednej nocy, gdy spotkał zarówno Jokera, jak i Mrocznego Rycerza. Rodzice chłopca padli ofiarą Jokera, a on sam on sam wpadł w szpony systemu. Zamiast trafić do instytucji, która zadbałaby o niego i pomogła mu w radzeniu sobie z traumą, trafił do Azylu Arkham! Wpadł w spiralę przemocy, wobec której nawet Mroczny Rycerz był bezradny.

Book Author: Matthew Rosenberg, Mariko Tamaki, Nadia Shammas

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 6 March 2024

Illustrator: Ivan Reis, Danny Miki, Fernando Blanco

ISBN: 9788328165342

Number Of Pages: 252

Podsumowanie

Co jakiś czas trafia się album, którego zawartość uzupełniająca jest nawet lepsza od tytułowej historii. Tak jest w przypadku Batman Detective Comics Tom 4: Zgaduj-zgadula i inne opowieści. Wątek Riddlera od Tamaki jest dobry, bardzo dynamiczny, ale to opowieść Rosenberga o bezimiennym chłopcu jest gwiazdą tego komiksu. Fantastyczna lektura!

Overall
8/10
8/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.