Dawne grzechy

To już dziewiąty tom przygód Spider-Mana spod ręki Nicka Spencera w Marvel Fresh. Seria nierówna, pełna wzlotów i upadków, której jednak nie można odmówić pomysłu i ciężko jej nie polubić. Nie przedłużając zapraszam do mojej recenzji komiksu Amazing Spider-Man Tom 9: Dawne Grzechy.

Album zawiera zeszyty Amazing Spider-Man (2018) #44–47 oraz Amazing Spider-Man: Sins Rising Prelude. Scenariusz napisał Nick Spencer, a rysunki stworzyli Kim Jacinto, Mark Bagley, Guillermo Sanna, Marcelo Ferreira. Na rynku amerykańskim album pojawił się pod tytułem Amazing Spider-Man by Nick Spencer vol. 9: Sins Rising.

Dawne grzechy

Amazing Spider-Man Nicka Spencera:
1. ASM Tom 1: Powrót do korzeni
2. ASM Tom 2: Przyjaciele i wrogowie
3. ASM Tom 3: Życiowe osiągnięcie
4. ASM Tom 4: Ścigany
5. ASM Tom 5: Za kulisami
6. ASM Tom 6: Rzeź absolutna
7. ASM Tom 7: 2099
8. ASM Tom. 8: Dranie i Łajdacy
9. ASM vol. 9: Dawne grzechy 
10. ASM vol. 10: Green Goblin Returns (2024)
11. ASMvol. 11: Last Remains
12. ASM vol. 12: Shattered Web
13. ASM vol. 13: The King’s Ransom
14. ASM vol. 14: Chameleon Conspiracy
15. ASM vol. 15: What Cost Victory?
16. ASM vol. 15.5: Sinister War

Kindred, tajemniczy demon co raz bardziej zbliża się do Petera Parkera. W bliżej nieokreślony sposób wskrzesił jednego z najbrutalniejszych wrogów Spider-Mana – Zjadacza Grzechów (Sin Eater), a ten wraca do swojej krucjaty karania grzeszników. Wycieńczony Peter robi wszystko, by pomóc przestępcom, którzy trafili na celownik mściciela ze strzelbą. Z wielką mocą przychodzi wielka odpowiedzialność, ale czy Parkerowi starczy sił, by uratować wszystkich zagrożonych i zrozumieć motywy czyhającego nań demona?

Stan Carter

Amazing Spider-Man Tom 9: Dawne Grzechy rozpoczyna bardzo mocny, miejscami bardzo brutalny zeszyt poświęcony Zjadaczowi Grzechów. Po kilku stronach sprawdzałem okładkę upewniając się czy to na pewno run Nicka Spencera, który przyzwyczaił do raczej lekkiego klimatu swojej wizji Pająka. Jest to mroczna, brutalna i bezkompromisowa historia Zjadacza Grzechów. Poznajemy najważniejsze, niezbyt przyjemne, momenty życia Stana Cartera, który ostatecznie założył zieloną kominiarkę. Zeszyt robi robotę!

Dalej wcale nie luźniej

Dawne Grzechy nie zmieniają klimatu do samego końca. Gdy przenosimy się do czasów współczesnych widzimy Petera, który nagrywa niepokojącą wiadomość na skrzynkę MJ. Po raz pierwszy od dawien dawna widać, że chłopak nie najlepiej radzi sobie z pogodzeniem życia prywatnego ze swoim pajęczym alter ego. Do tego niezwykłego dla Petera zachowania dochodzi potęgujące się uczucie bezradności, gdy Sin Eater pozbywa się przestępców. Przy co raz szerszym i donioślejszym aplauzie opinii publicznej.

Co ciekawe Spider-Man często spada na dalszy plan, a historia skupia się na innych bohaterach. Zwykłych ludziach po obu stronach barykady. Szalenie intrygująco wypada wątek przestępców „oczyszczonych” przez Zjadacza Grzechów, ale równie dobrze sprawdzają się historie kobiecych postaci. Całość kończy się niejako cliffhangerem i obiecuje kontynuację w kolejnym tomie.

Amazing Spider-Man Tom 9: Dawne Grzechy – podsumowanie

Nick Spencer tym razem bardzo na poważnie. Amazing Spider-Man Tom 9: Dawne Grzechy to miejscami mroczny i brutalny komiks, jakże inny od poprzednich tomów Marvel Fresh. Historia bardzo mi się podobała i bardzo mocno czekam na ciąg dalszy. Zdecydowanie polecam!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

ZJADACZ GRZECHÓW
Dawne grzechy

Book Title: AMAZING SPIDER-MAN TOM 9: DAWNE GRZECHY

Book Description: Dziewiąty tom przygód Spider-Mana ze scenariuszami Nicka Spencera wydanych w kolekcji Marvel Fresh. Demon znany jako Kindred jest gotowy dokonać zemsty – ale nie na Spider-Manie, tylko na Peterze Parkerze! W tym celu wskrzesił jednego z najbardziej niepokojących wrogów Pajączka, fanatycznego Zjadacza Grzechów! Jaką tajemnicę skrywa ten morderczy mściciel ze strzelbą? Letalny Legion powraca, żeby zastraszyć Nowy Jork i... znajduje się na celowniku Zjadacza Grzechów! Czy Spider-Man zdoła go powstrzymać przed naciśnięciem spustu? Apetyt na ukaranie grzeszników rośnie i wywołuje zainteresowanie... Instytutem Ravencrofta dla Psychicznie Chorych Przestępców.

Book Author: Nick Spencer

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 23 August 2023

Illustrator: Kim Jacinto, Mark Bagley, Guillermo Sanna, Marcelo Ferreira

ISBN: 9788328164338

Number Of Pages: 144

  • FABUŁA - 9/10
    9/10
  • RYSUNKI - 9/10
    9/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10

Podsumowanie

Nick Spencer tym razem bardzo na poważnie. Amazing Spider-Man Tom 9: Dawne Grzechy to miejscami mroczny i brutalny komiks, jakże inny od poprzednich tomów Marvel Fresh. Historia bardzo mi się podobała i bardzo mocno czekam na ciąg dalszy. Zdecydowanie polecam!

Overall
9/10
9/10
Poprzedni artykułBATMAN: EPIDEMIA | Recenzja komiksu DC
Następny artykułMOON KNIGHT | Brian Michael Bendis i Alex Maleev | Recenzja komiksu Marvel Classic
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.