Jestem Bane

Kontynuujemy recenzje Batmana z serii Odrodzenie DC. Tom 1 był słabiutki, Tom 2 wskoczył na poziom wyżej, aczkolwiek do zachwytów dalej było daleko. Czas na trzecią próbę, której tytuł zapowiada wyczekiwaną konfrontację. Recenzja Batman Tom 3: Jestem Bane.

W poprzednim tomie Batman wraz z osobliwą bandą Azylu Arkham porwał więzionego na Santa Prisca Psycho Pirata. Bane, który uważa, że wyspa to jego w pełni autonomiczny kraj traktuje to jako ostateczną zniewagę i przybywa do Gotham, by zrobić porządek z Batmanem i jego kompanami

Batman Toma Kinga z Odrodzenie DC:
1. Batman Tom 1: Jestem Gotham
2. Batman Tom 2: Jestem Samobójcą
Crossover Batman/FLash: Przypinka
3. Batman Tom 3: Jestem Bane
4. Batman Tom 4: Wojna żartów z zagadkami
5. Batman Tom 5: Zaręczeni
6. Batman Tom 6: Narzeczona czy Włamywaczka
7. Batman Tom 7: Ślub
8. Batman Tom 8: Zimne Dni
9. Batman Tom 9: Drapieżne Ptaki
10. Batman Tom 10: Koszmary
11. Batman Tom 11: Upadek
12. Batman Tom 12: Miasto Bane’a

Jestem Bane składa się z pięciu zeszytów – Batman #16-20. Zeszyty #23-24 (#21-22 wchodzą w skład crossovera z serią Flash pt. The Button) to dwie krótkie historie ze  świata Mrocznego Rycerza, a album uzupełnia Batman Annual #1, czyli tradycyjny numer specjalny podsumowujący dany rok (w tym przypadku jest to 2016).

No dobra, to jak wypada główny wątek? Znów jest lepiej. Bane to prawdziwy madafaka, nie bawiący się w gadki motywujące jego działania. Gigant morduje każdego, kto stanie na jego drodze, więc komiks zawiera kilka zgonów postaci, które od czasu do czasu przewijały się przez uniwersum. Nie są to jakieś spektakularne śmierci, ale fajnie podkreślają bezwzględność rozjuszonego Bane’a. Ogólnie rzecz biorąc historia wydaje się wariacją na temat legendarnego już Knightfall. W tej pamiętnej opowieści Batman, któremu Bane złamał kręgosłup, by dotrzeć do złoczyńcy musi przebić się przez zastępy superprzestępców. W Jestem Bane pada dużo nawiązań do tego wydarzenia, a fabuła nieco odwraca role, ponieważ by dorwać Batmana, Bane po drodze robi porządek z wieloma przeciwnikami. Jest dość emocjonująco, ale trudno nazwać to arcydziełem. Niektóre zwroty akcji są bardzo wymuszone, a całość kończy się stosunkowo szybko.

Świetnie wypadają dodatkowe historie. Zeszyt #23 nosi tytuł The Brave and the Mold i opowiada o osobliwej współpracy Batmana ze Swamp Thing. Trochę głupawa opowiastka ma swój urok i naprawdę przyjemnie się czytało. Zeszyt #24 to Every Epilogue is a Prelude i jest najlepszym kąskiem tego albumu. Tom King fantastycznie tłumaczy w nim dlaczego Gotham Girl jest tak ważna dla Batmana i jednocześnie jest małym love story pomiędzy Batmanem i Catwoman. Naprawdę się to udało. Komiks kończy Batman Annual #1 który również przedstawia wysoki poziom. Poznajemy bliżej Asa (Ace) Bat-psa oraz towarzyszymy Batmanowi podczas nocy, gdzie… nic się nie dzieje. Co ma robić Mroczny Rycerz, gdy policyjne radio milczy, nikt nie chce nic wysadzić, ani nikogo zabić. Ekstra!

Batman Tom 3: Jestem Bane to najlepsza odsłona Batmana z serii Odrodzenie DC. Wątek tytułowy może nie powala na kolana, ale uzupełniające album historie zdecydowanie poprawiają odbiór. Poziom rośnie i mocno liczę, że będzie tak dalej.

BATMAN TOM 3: JESTEM BANE
Jestem Bane

Book Description: Trzeci tom nowej serii o Mrocznym Rycerzu umieszczonej w realiach kolekcji DC Odrodzenie. Finał opowieści o konfrontacji Nietoperza z najsilniejszym złoczyńcą świata – Bane’em. Niegdyś Batman wraz z towarzyszami pojawili się na rodzinnej wyspie Bane’a i nie dość, że go zwyciężyli, to jeszcze uszkodzili mu kręgosłup. Teraz potężny łotr zjawia się w Gotham City, aby raz na zawsze pokonać Nietoperza. Najpierw jednak chce zniszczyć wszystkich, których Mroczny Rycerz kochał lub nienawidził. Batman będzie potrzebował pomocy policjantów, przestępców, zamaskowanych stróżów prawa, a nawet szaleńców i potworów przemierzających korytarze Azylu Arkham. Autorami albumu są znani autorzy amerykańscy: scenarzysta Tom King (The Vision, Grayson, Omega Men) i rysownik David Finch (Batman: Mroczny Rycerz, Wieczne zło).

Book Author: Tom King

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 6 June 2018

Illustrator: Danny Miki, David Finch, Jordie Bellaire

ISBN: 9788328134287

Number Of Pages: 156

Podsumowanie

Batman Tom 3: Jestem Bane to najlepsza odsłona Batmana z serii Odrodzenie DC. Wątek tytułowy może nie powala na kolana, ale uzupełniające album historie zdecydowanie poprawiają odbiór. Poziom rośnie i mocno liczę, że będzie tak dalej.

Overall
8/10
8/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.