staruszek logan na granicy

Kolejne duże wydarzenie zbliża się wielkimi krokami, ale zanim superbohterowie znów skoczą sobie do gardeł Jeff Lemire dostarcza kolejny tom historii Logana, który wyniku Tajnych Wojen trafił do świata, w którym nie powinien się znaleźć. Recenzja komiksu Staruszek Logan Tom 3: Na Granicy.

Wszystko dla Maureen

Seria Staruszek Logan
1. Staruszek Logan (2008)
2. Staruszek Logan Tom 1: Strefy Wojny
3. Staruszek Logan Tom 2: Berserk
4. Staruszek Logan Tom 3: Na Granicy
5. Staruszek Logan Tom 4: Ostatni Ronin
6. Staruszek Logan Tom 5: Dawne Strachy
7. Staruszek Logan Tom 6: Życia Minione
8. Deadpool kontra Staruszek Logan
9. Staruszek Logan Tom 7: Days of Anger
10. Staruszek Logan Tom 8: Scarlet Samurai
11. Staruszek Logan Tom 9: To Kill For
12. Staruszek Logan Tom 10: The Haunter and the Haunted
13. Staruszek Logan Tom 11: End of the World

Logan, co prawda dołączył do X-Men i pomieszkuje w Przystani X ukrytej w Limbo, ale dalej nie może poradzić sobie ze swoją przeszłością, przeszłością, czy czymkolwiek było 50 lat spędzone na pustkowiach zniszczonej Ziemi (odsyłam do recenzji komiksu Staruszek Logan). Nie mogąc poradzić sobie z teraźniejszością postanawia na jakiś czas opuścić Przystań X, by załatwić sprawy nie dające mu spokoju.

Logan podróżuje na daleką północ do wioski położonej przy Zatoce Alaskańskiej. Logan nie potrafiący poradzić sobie ze wspomnieniami przybył do wioski, aby zapewnić bezpieczeństwo pewnej dziewczynce. Dziewczynką tą jest Maureen, ta sama Maureen, która w innym świecie i innym czasie była jego żoną i matką dwójki dzieci – Scotty’ego i Jade. Wie, że jego żoną była w innym czasie, innym świecie, ale czuje się odpowiedzialny za jej bezpieczeństwo. Nie przewidział jednak, że jego tropem podążają ludzie, których bardzo interesują plotki o powrocie Wolverine’a.

Lemire wie co robi

Jeff Lemire pisząc Staruszka Logana zdecydował, że swoją fabułę oprze na genialnym pierwowzorze Marka Millara. Pomimo tego, że poszczególne albumy rozgrywają się podczas aktualnych marvelowskich wydarzeń, scenariusz odnosi się do przeżyć starego Logana. Tym razem odżywa wątek Maureen. Wydarzenia obserwujemy z punktu widzenia Logana dzięki czemu czujemy jego ból i uczucie pustki, jaką doświadcza w świecie przecież o wiele lepszym niż ten, po którym walczył o przeżycie przez ponad 50 lat. Logan jest przekonany, że tylko on może zapewnić Maureen bezpieczeństwo i sprawić, że nigdy nie spotka jej dramat, którego był świadkiem. Niestety dotąd nie zdawał sobie sprawy, że Maureen groziło niebezpieczeństwo właśnie dlatego, że była jego żoną.

Mistrzowie kreski

Staruszek Logan Tom 3: Na Granicy kupicie w sklepie Egmontu

Andrea Sorrentino po raz kolejny dostarcza obłędne rysunki, a Marcelo Maiolo pokrywa je genialnymi kolorami. Duet tworzący kadry do tej serii wspiął się na wyżyny, ponieważ dosłownie każda strona to małe dzieło sztuki. Niesamowicie dobrane kolory, przepiękne kontrasty i cudowny podział stron. Ponadto najbrutalniejsze sceny zostały ukazane w bieli i czerwieni przez co ukazana przemoc jest niezwykle sugestywna, a wyciąganie pazurów z charakterystycznym SNIKT aż przyprawia od dreszcze. Absolutnie genialna robota!

Póki co Staruszek Logan nie ma słabszych momentów. Tom trzeci, zatytułowany Na Granicy to kolejna emocjonująca odsłona z równie fenomenalną oprawą graficzną. Jeff Lemire doskonale zrozumiał, czym zachwycał komiks Marka Millara, a Andrea Sorrentino i Marcelo Maiolo stają na głowie, byśmy o tej serii nie zapomnieli. Zdecydowanie polecam!

9/10

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.