staruszek logan 2

Tajne Wojny otworzyły furtkę dla umieszczenia w świecie Marvela postaci będących bohaterami limitowanych serii, nie należącymi do kanonu. Taką właśnie postacią jest Staruszek Logan, którego do życia powołał Mark Millar. Powrót zawdzięczamy Brianowi Michaelowi Bendisowi, a od drugiego tomu starusieńki Logan wpadł pod skrzydła Jeffa Lemire. Recenzja komiksu Staruszek Logan Tom 2: Berserk.

Seria Staruszek Logan
1. Staruszek Logan (2008)
2. Staruszek Logan Tom 1: Strefy Wojny
3. Staruszek Logan Tom 2: Berserk
4. Staruszek Logan Tom 3: Na Granicy
5. Staruszek Logan Tom 4: Ostatni Ronin
6. Staruszek Logan Tom 5: Dawne Strachy
7. Staruszek Logan Tom 6: Życia Minione
8. Staruszek Logan Tom 7: Scarlet Samurai
9. Staruszek Logan Tom 8: To Kill For
10. Staruszek Logan Tom 9: The Haunter and the Haunted

Akcja tomu drugiego zatytułowanego Berserk składa się z czterech zeszytów i rozgrywa się przed wydarzeniami z Extraordinary X-Men, o których pisałem w styczniu. Końcówka tego tomu łączy się z pierwszym zeszytem albumu Przystań X, więc w polskim wydawnictwie mamy troszkę zaburzoną chronologię, ale nie na tyle, by się tutaj pogubić. Jeśli, więc planujecie zapoznanie się z dwoma seriami to przed pierwszym albumem X-Menów sprawdźcie dwa tomy Staruszka Logana.Logan zdał sobie sprawę, że jakimś cudem cofnął się w czasie (zajrzyj do ramki niżej), ale nie mógł wytrzymać widząc twarze przyjaciół, których w swojej przyszłości pozbawił życia. Zdecydował się na samotną wędrówkę próbując ogarnąć, co tak naprawdę mu się przydarzyło. Niezmiennie nawiedzają go koszmary z życia po wielkim triumfie złoczyńców. Rodzina, wyrzeczenia i ciągłe życie w strachu przed potworami, którzy uznali siebie za władców świata. Logan postanawia skorzystać z okazji i zabić wszystkich, którzy przyczynili się do tragedii jaka spotkała jego rodzinę. Na krótkiej liscie znajdują się: Rzeźnik, Bruce Banner (sprawdźcie w Staruszek Logan), Mysterio oraz Red Skull
.

W rzeczywistości Logan nie cofnął się w czasie. Wydarzenia z oryginału Marka Millara rozgrywały się na Ziemi-807128 (główny świat Marvela to Ziemia-616). Inkursje zniszczyły znaczną część multiwersum, a po Tajnych Wojnach wszystko wrzucono do jednego kotła i wymieszano. Stąd pojawienie się Staruszka Logana czy Milesa Moralesa

Jak wypada Berserk? Kapitalnie! Logan wkracza na bezwzględna drogę zemsty i praktycznie bez zadawania pytań chce pozbyć się wszystkich, którzy podniosą rękę na jego rodzinę. Oczywiście szybko czekają go niespodzianki, ponieważ Hulkiem jest teraz Amadeus Cho, a jego jedynego przyjaciela w przyszłości, Bartona w roli Hawkeye’a zastąpiła Kate Bishop. I to właśnie Kate próbuje powstrzymać morderczy szał Logana. Z jakim skutkiem, zobaczycie.

Staruszek Logan zachwyca pod względem wizualnym. Andrea Sorrentino, który pracował z Bendisem przy pierwszym albumie oraz nakładający kolory Marcelo Maiolo dostarczyli coś absolutnie wyjątkowego. Każdy kadr jest bardzo przemyślany i pełen kontrastowych kolorów. Sceny brutalne zostały sprytnie zamaskowane kadrami czerwonych od posoki pazurów okraszonymi charakterystycznym „snikt”. Jest to genialna artystyczna robota, która zostanie w pamięci na bardzo długo.

Staruszek Logan Tom 2: Berserk dostarcza. Dostarcza fajnie skrojonej fabuły odwołującej się bezpośrednio do historii Marka Millara. Dostarcza również cudownych doznań wizualnych i stawia serię na samym przedzie Marvel Now 2.0. Czekam z niecierpliwością na tom trzeci.

8/10

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.