staruszek logan 2

Tajne Wojny otworzyły furtkę dla umieszczenia w świecie Marvela postaci będących bohaterami limitowanych serii, nie należącymi do kanonu. Taką właśnie postacią jest Staruszek Logan, którego do życia powołał Mark Millar. Powrót zawdzięczamy Brianowi Michaelowi Bendisowi, a od drugiego tomu starusieńki Logan wpadł pod skrzydła Jeffa Lemire. Recenzja komiksu Staruszek Logan Tom 2: Berserk.

Seria Staruszek Logan
Staruszek Logan (2008)
Staruszek Logan Tom 1: Strefy Wojny
Staruszek Logan Tom 2: Berserk
Staruszek Logan Tom 3: Na Granicy
Staruszek Logan Tom 4: Ostatni Ronin
Staruszek Logan Tom 5: Past Lives
Staruszek Logan Tom 6: Days of Anger
Staruszek Logan Tom 7: Scarlet Samurai
Staruszek Logan Tom 8: To Kill For
Staruszek Logan Tom 9: The Haunter and the Haunted

Akcja tomu drugiego zatytułowanego Berserk składa się z czterech zeszytów i rozgrywa się przed wydarzeniami z Extraordinary X-Men, o których pisałem w styczniu. Końcówka tego tomu łączy się z pierwszym zeszytem albumu Przystań X, więc w polskim wydawnictwie mamy troszkę zaburzoną chronologię, ale nie na tyle, by się tutaj pogubić. Jeśli, więc planujecie zapoznanie się z dwoma seriami to przed pierwszym albumem X-Menów sprawdźcie dwa tomy Staruszka Logana.Logan zdał sobie sprawę, że jakimś cudem cofnął się w czasie (zajrzyj do ramki niżej), ale nie mógł wytrzymać widząc twarze przyjaciół, których w swojej przyszłości pozbawił życia. Zdecydował się na samotną wędrówkę próbując ogarnąć, co tak naprawdę mu się przydarzyło. Niezmiennie nawiedzają go koszmary z życia po wielkim triumfie złoczyńców. Rodzina, wyrzeczenia i ciągłe życie w strachu przed potworami, którzy uznali siebie za władców świata. Logan postanawia skorzystać z okazji i zabić wszystkich, którzy przyczynili się do tragedii jaka spotkała jego rodzinę. Na krótkiej liscie znajdują się: Rzeźnik, Bruce Banner (sprawdźcie w Staruszek Logan), Mysterio oraz Red Skull.

W rzeczywistości Logan nie cofnął się w czasie. Wydarzenia z oryginału Marka Millara rozgrywały się na Ziemi-807128 (główny świat Marvela to Ziemia-616). Inkursje zniszczyły znaczną część multiwersum, a po Tajnych Wojnach wszystko wrzucono do jednego kotła i wymieszano. Stąd pojawienie się Staruszka Logana czy Milesa Moralesa

Jak wypada Berserk? Kapitalnie! Logan wkracza na bezwzględna drogę zemsty i praktycznie bez zadawania pytań chce pozbyć się wszystkich, którzy podniosą rękę na jego rodzinę. Oczywiście szybko czekają go niespodzianki, ponieważ Hulkiem jest teraz Amadeus Cho, a jego jedynego przyjaciela w przyszłości, Bartona w roli Hawkeye’a zastąpiła Kate Bishop. I to właśnie Kate próbuje powstrzymać morderczy szał Logana. Z jakim skutkiem, zobaczycie.

Staruszek Logan zachwyca pod względem wizualnym. Andrea Sorrentino, który pracował z Bendisem przy pierwszym albumie oraz nakładający kolory Marcelo Maiolo dostarczyli coś absolutnie wyjątkowego. Każdy kadr jest bardzo przemyślany i pełen kontrastowych kolorów. Sceny brutalne zostały sprytnie zamaskowane kadrami czerwonych od posoki pazurów okraszonymi charakterystycznym „snikt”. Jest to genialna artystyczna robota, która zostanie w pamięci na bardzo długo.

Staruszek Logan Tom 2: Berserk dostarcza. Dostarcza fajnie skrojonej fabuły odwołującej się bezpośrednio do historii Marka Millara. Dostarcza również cudownych doznań wizualnych i stawia serię na samym przedzie Marvel Now 2.0. Czekam z niecierpliwością na tom trzeci.

8/10

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont