Świt X

Nowe rozdanie w świecie mutantów czyli album Ród X / Potęgi X wywrócił do góry nogami wszystko co wiedzieliśmy o mutantach. Komiks o tyle trudny co zachwycający. Nie mogłem doczekać się aż w moje ręce trafi zapoczątkowana przez niego seria. Za sprawą Egmontu w marcu zadebiutował nie jeden, ale dwa albumy z tej serii. Dziś recenzja pierwszego z nich – Świt X. X-Men. Tom 1.

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach X-Men (2019) #1-7 oraz Giant Size X-Men: Jean Grey & Emma Frost (2020) #1. Scenariusz napisał Jonathan Hickman. Rysunki stworzyli Leinil Francis Yu, R.B. Silva, Matteo Buffagni, Russel Dauterman.

Jak czytać

Część czytelników na pewno zadaje sobie to pytanie. Egmont przygotował mini poradnik, który zgrabnie pokazuje kolejność wydawania i zarazem czytania poszczególnych tomów. Wszystko na poniższej grafice:

Świt X

Świt X

Seria Świt X

1. Ród X / Potęgi 
2. Świt X Tom 1
3. Świt X: New Mutants
4. Empireum X-Men

5. Świt X Tom 2
6. Marauders
7. Wolverine
8. X-Men. X Mieczy. Tom 1
9. X-Men. X Mieczy. Tom 2

Wkrótce
Rządy X

Komiks Ród X / Potęgi X wywrócił do góry nogami świat mutantów. Mutanci zamieszkali żyjącą wyspę Krakoa, którą ogłosili niezależny państwem. Magneto i Profesor X sprawili, że jest tutaj miejsce dla każdego przedstawiciela ich gatunku. Za pomocą mocy wyspy mogą wskrzeszać każdego poległego mutanta i przywracać do życia tych od dawna nieżyjących. Tym samym na wyspie dom znaleźli absolutnie wszyscy i począwszy od Jean Grey przez Cable’a aż po Apocalypse’a.

Dzięki swoim wyjątkowym zdolnościom oraz niezwykle zaawansowanej biotechnologii (w tym niespotykanym nigdzie indziej surowcom i bardzo skutecznym lekom) wyspy Krakoa staje się ważnym graczem na arenie międzynarodowej. Im większe wpływy tym więcej przeciwników, bowiem dotychczasowi światowi liderzy nie bardzo mogą pogodzić się z nową rzeczywistością…

Skala robi wrażenie

Ród X / Potęgi X można traktować jako zamkniętą historię dla gatunku Homo Superior. Świt X. X-Men. Tom 1 pokazuje jednak, że Jonathan Hickman ma znacznie większe plany. Zupełnie nowa rzeczywistość mutantów otworzyła niezliczone możliwości snucia fabuły na wielu płaszczyznach. Na dobrą sprawę każdy z siedmiu zeszytów opowiada zupełnie inny wątek. Każdy niezwykły, każdy oryginalny i każdy sprawiający, że chce się więcej.

Spotkanie Rady (Profesor X, Mangeto i Apocalypse) z przedstawicielami najważniejszych krajów na Światowym Forum Ekonomicznym daje przedsmak wielkiej polityki i wpływu jaki ma na nią pojawienie się niezależnego państwa mutantów. Spotkanie z trzema staruszkami z Agrokultu to z kolei dziwna (w pozytywnym sensie) i bardzo zabawna odskocznia. Podobnie jak… grill z udziałem mutantów, którzy nigdy wcześniej nie usiedliby przy wspólnym stole.

Pozornie fillerowe wątki Świt X. X-Men. Tom 1 w doskonały sposób rozbudowują lore świata mutantów, jak również oswajają z nim czytelników pamiętających doskonale inne czasy. Największą siłą komiksu są jednakże historie z pogranicza ściany-fi i fantasy. To one prezentują nawiększy rozmach nieporównywalny z niczym wcześniej. Cześć tych historii kładzie podwaliny po przyszłość, ale również same w sobie są po prostu znakomite.

Postaci

Hickman robi naprawdę wiele, by rozwinąć relację pomiędzy bohaterami. Czasem są to małe sceny, jak pogawędka aż Scotta z Loganem czy krótka, kąśliwa wymiana zdań pomiędzy Jean Grey a Emmą Frost, a czasem całe wspomniane wyżej rozdziały. Pełno tuta smaczków, mrugnięć okiem i nawiązań. Kopalnia złota dla każdego fana X-Men.

Świt X. X-Men. Tom 1 – podsumowanie

Fantastyczny komiks! Świt X. X-Men. Tom 1 to wielowątkowa uczta zachwycająca niezależnie od tematyki, w której porusza się dany rozdział. Już przy poprzednim komiksie zostałem fanem runu Jonathana Hickmana, a ten album tylko utwierdza mnie w tym przekonaniu!

Ta seria jest co raz lepsza!
Świt X

Book Title: ŚWIT X. X-MEN. TOM 1

Book Description: Niezależne państwo na wyspie Krakoa rozkwitło, a mutanci odzyskali nadzieję na lepsze jutro. Dzięki własnej odwadze i niebywale zaawansowanej biotechnologii stali się poważnymi graczami na arenie międzynarodowej, ale im większe zyskują wpływy, tym potężniejszych mają przeciwników. Czy Cyclops, Jean Grey, Wolverine, Magneto i inni zdołają obronić swój nowy dom przed wrogami, którzy czyhają na nich na całej Ziemi… i poza nią?

Book Author: Jonathan Hickman

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 22 March 2023

Illustrator: Leinil Francis Yu, Russell Dauterman

ISBN: 9788328157637

Number Of Pages: 240

  • FABUŁA - 10/10
    10/10
  • RYSUNKI - 10/10
    10/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 10/10
    10/10

Podsumowanie

Fantastyczny komiks! Świt X. X-Men. Tom 1 to wielowątkowa uczta zachwycająca niezależnie od tematyki, w której porusza się dany rozdział. Już przy poprzednim komiksie zostałem fanem runu Jonathana Hickmana, a ten album tylko utwierdza mnie w tym przekonaniu!

Overall
10/10
10/10

Pros

+ Różnorodność gatunkowa
+ Świetne dialogi
+ Masa małych, ale bardzo znaczących scen

Cons

– Brak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.