Ród X / Potęgi X

Doszliśmy do kolejnego wydarzenia Marvela. Wydarzenia, które nie dotyczy całego uniwersum, a poniewieranych przez los Mutantów. Sprawdźmy co zgotował im Jonathan Hickman. Recenzja komiksu Ród X / Potęgi X.

Ze względu na specyficzny cykl wydawniczy X-Men, w którym ta sama historia rozgrywa się na kartach równolegle wydawanych serii Egmont przygotował wydanie zbiorcze. Album zawiera ułożone chronologicznie zeszyty House of X #1-6 oraz Powers of X #1-6 zebrane następnie w tomie House of X / Powers of X. Scenariusz napisał Jonathan Hickman, a rysunki stworzyli Pepe Larraz oraz R.B. Silva.

Ród X / Potęgi X

Seria Uncanny X-Men (2019)

1. Uncanny X-Men Tom 1: Upadek X-Men
2. Uncanny X-Men Tom 2: Cyclops i Wolverine

„Gdy spaliście, świat się zmienił” – od tych słów Profesora X na dobre rozpoczyna się komiks Ród X / Potęgi X. W ten sposób Xavier obwieścił światu, że żyjąca wyspa Krakoa (będąca również mutantem) staje się domem i krajem wszystkich mutantów. Krakoa stała się państwem z własnym prawem i własnym językiem i oczekuje natychmiastowej akceptacji od ONZ. Co daje w zamian? Rośliny, dzięki którym można wyprodukować leki na nieuleczalne dotychczas choroby. Leki, których powstanie uzależnione jest od woli wyspy. Świat musi zmierzyć się z nową rzeczywistością, w której mutanci przestają prosić o uznanie i idą po swoje…

Nowe marzenia

Od zawsze marzeniem Charlesa Xaviera było pokojowe współistnienie ludzi i mutantów. Podczas, gdy robił wszystko, by współpracować z rządami i nieustannie akcentować swoją przydatność część mutantów pod przewodnictwem Magneto i Emmy Frost radykalizowała się co raz bardziej. Koniec z tym. Przy pomocy Moiry MacTaggert Xavier dostrzega, że to wszystko nie ma i nigdy nie miało sensu i czas się zjednoczyć. Martwi wracają do życia, żywi zmieniają swoje podejście. Tylko jakim cudem udaje im się współpracować? Tego dowiecie się z lektury.

Trudne początki

Komiks Ród X / Potęgi X jest zaskakująco trudny w odbiorze. Początkowe rozdziały są bardzo, ale to bardzo enigmatyczne. Nawet jeśli jesteście biegli w historii mutantów to i tak kilka razy zatrzymacie się pytając w duchu co się tu u diabła dzieje? Hickman co kilka stron przeskakuje do roku pierwszego, roku dziesiątego, roku setnego, a nawet roku tysięcznego, czyli przeszłości, teraźniejszości i dalekiej przyszłości mutantów. Gwarantuję wielkie zamieszanie i problemy z poskładaniem tego w całość.

Scenarzysta nie zostawia nas jednak bez odpowiedzi. W trakcie rozwoju fabuły skacząc po kolejnych okresach poszczególne puzzle zaczynają wskakiwać na swoje miejsce. Dowiadujemy się o co w tym wszystkim chodzi, jakie znaczenie mają wydarzenia z historii mutantów, a także dlaczego niektórzy wyglądają jakby nie zmienili się od swoich początków bądź nigdy nie umarli. W tym momencie zalecam ponowną lekturę od początku, podczas której odkryjecie o wiele więcej wskazówek i smaczków, które ignorowaliśmy nie znając celu ku jakiemu zmierza ta historia. Wynagradza to początkowe trudności.

TE dwie sceny

Ród X / Potęgi X oprócz bardzo oryginalnej i bardzo zagmatwanej fabuły zawiera dwie fenomenalne sceny. Pierwszą z nich jest szarża Sabretootha, w następstwie której zostaje pojmany. Jako że mutanci twierdzą, że ludzkie prawo nie obowiązuje ich gatunku po złola zjawia się Cyclops. Jednak przed oblicze sprawiedliwości chcą postawić go członkowie Fantastycznej Czwórki. Pełna uprzejmości i jednocześnie zawoalowanych gróźb konfrontacja dawnych przyjaciół poprowadzona została po mistrzowsku. Podobne odczucia wywołał u mnie szturm na stację Mother Mold czyli olbrzymią stację tworzącą Master Moldy – fabryki budujące Sentineli. Jest to absolutnie epicka akcja, której finał to prawdziwe mistrzostwo. Niesamowita robota.

Ród X / Potęgi X – podsumowanie

To nie jest łatwy komiks. Ród X / Potęgi X jest wydarzeniem definiującym na nowo mutantów. To historia, gdzie nic nie jest wyłożone na tacy i trzeba zaangażowania czytelnika, żeby wszystko poskładać do kupy. To też komiks zyskujący bardzo dużo przy ponownej lekturze. Na takich mutantów czekałem od dawna!

Komiks pochodzi z prywatnej kolekcji

  • FABUŁA - %
    0%
  • RYSUNKI - %
    0%
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - %
    0%

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358
Poprzedni artykułMECENAS SHE-HULK | Recenzja serialu Marvela | Disney+
Następny artykułZwiastun filmu CREED III
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.