Ród X / Potęgi X

Doszliśmy do kolejnego wydarzenia Marvela. Wydarzenia, które nie dotyczy całego uniwersum, a poniewieranych przez los Mutantów. Sprawdźmy co zgotował im Jonathan Hickman. Recenzja komiksu Ród X / Potęgi X.

Ze względu na specyficzny cykl wydawniczy X-Men, w którym ta sama historia rozgrywa się na kartach równolegle wydawanych serii Egmont przygotował wydanie zbiorcze. Album zawiera ułożone chronologicznie zeszyty House of X #1-6 oraz Powers of X #1-6 zebrane następnie w tomie House of X / Powers of X. Scenariusz napisał Jonathan Hickman, a rysunki stworzyli Pepe Larraz oraz R.B. Silva.

Jak czytać

Część czytelników na pewno zadaje sobie to pytanie. Egmont przygotował mini poradnik, który zgrabnie pokazuje kolejność wydawania i zarazem czytania poszczególnych tomów. Wszystko na poniższej grafice:

Świt X

Ród X / Potęgi X

Seria Uncanny X-Men (2019)

1. Uncanny X-Men Tom 1: Upadek X-Men
2. Uncanny X-Men Tom 2: Cyclops i Wolverine

„Gdy spaliście, świat się zmienił” – od tych słów Profesora X na dobre rozpoczyna się komiks Ród X / Potęgi X. W ten sposób Xavier obwieścił światu, że żyjąca wyspa Krakoa (będąca również mutantem) staje się domem i krajem wszystkich mutantów. Krakoa stała się państwem z własnym prawem i własnym językiem i oczekuje natychmiastowej akceptacji od ONZ. Co daje w zamian? Rośliny, dzięki którym można wyprodukować leki na nieuleczalne dotychczas choroby. Leki, których powstanie uzależnione jest od woli wyspy. Świat musi zmierzyć się z nową rzeczywistością, w której mutanci przestają prosić o uznanie i idą po swoje…

Nowe marzenia

Od zawsze marzeniem Charlesa Xaviera było pokojowe współistnienie ludzi i mutantów. Podczas, gdy robił wszystko, by współpracować z rządami i nieustannie akcentować swoją przydatność część mutantów pod przewodnictwem Magneto i Emmy Frost radykalizowała się co raz bardziej. Koniec z tym. Przy pomocy Moiry MacTaggert Xavier dostrzega, że to wszystko nie ma i nigdy nie miało sensu i czas się zjednoczyć. Martwi wracają do życia, żywi zmieniają swoje podejście. Tylko jakim cudem udaje im się współpracować? Tego dowiecie się z lektury.

Trudne początki

Seria Świt X

1. Ród X / Potęgi 
2. Świt X Tom 1
3. Świt X: New Mutants
4. Empireum X-Men
5. Świt X Tom 2
6. Marauders
7. Wolverine
8. X-Men. X Mieczy. Tom 1 (wkrótce)
9. X-Men. X Mieczy. Tom 2 (wkrótce)

Komiks Ród X / Potęgi X jest zaskakująco trudny w odbiorze. Początkowe rozdziały są bardzo, ale to bardzo enigmatyczne. Nawet jeśli jesteście biegli w historii mutantów to i tak kilka razy zatrzymacie się pytając w duchu co się tu u diabła dzieje? Hickman co kilka stron przeskakuje do roku pierwszego, roku dziesiątego, roku setnego, a nawet roku tysięcznego, czyli przeszłości, teraźniejszości i dalekiej przyszłości mutantów. Gwarantuję wielkie zamieszanie i problemy z poskładaniem tego w całość.

Scenarzysta nie zostawia nas jednak bez odpowiedzi. W trakcie rozwoju fabuły skacząc po kolejnych okresach poszczególne puzzle zaczynają wskakiwać na swoje miejsce. Dowiadujemy się o co w tym wszystkim chodzi, jakie znaczenie mają wydarzenia z historii mutantów, a także dlaczego niektórzy wyglądają jakby nie zmienili się od swoich początków bądź nigdy nie umarli. W tym momencie zalecam ponowną lekturę od początku, podczas której odkryjecie o wiele więcej wskazówek i smaczków, które ignorowaliśmy nie znając celu ku jakiemu zmierza ta historia. Wynagradza to początkowe trudności.

TE dwie sceny

Ród X / Potęgi X oprócz bardzo oryginalnej i bardzo zagmatwanej fabuły zawiera dwie fenomenalne sceny. Pierwszą z nich jest szarża Sabretootha, w następstwie której zostaje pojmany. Jako że mutanci twierdzą, że ludzkie prawo nie obowiązuje ich gatunku po złola zjawia się Cyclops. Jednak przed oblicze sprawiedliwości chcą postawić go członkowie Fantastycznej Czwórki. Pełna uprzejmości i jednocześnie zawoalowanych gróźb konfrontacja dawnych przyjaciół poprowadzona została po mistrzowsku. Podobne odczucia wywołał u mnie szturm na stację Mother Mold czyli olbrzymią stację tworzącą Master Moldy – fabryki budujące Sentineli. Jest to absolutnie epicka akcja, której finał to prawdziwe mistrzostwo. Niesamowita robota.

Ród X / Potęgi X – podsumowanie

To nie jest łatwy komiks. Ród X / Potęgi X jest wydarzeniem definiującym na nowo mutantów. To historia, gdzie nic nie jest wyłożone na tacy i trzeba zaangażowania czytelnika, żeby wszystko poskładać do kupy. To też komiks zyskujący bardzo dużo przy ponownej lekturze. Na takich mutantów czekałem od dawna!

Komiks pochodzi z prywatnej kolekcji

Witajcie w nowym świecie
Ród X / Potęgi X

Book Title: RÓD X / POTĘGI X

Book Description: Nowy rozdział w historii X-Men! „Gdy spaliście, świat się zmienił”. Wypowiadając te słowa, Profesor X obwieścił mieszkańcom Ziemi narodziny nowego kraju na wyspie Krakoa. To coś więcej niż azyl – to potężne państwo z własnym prawem i językiem oraz niebywale zaawansowaną biotechnologią, dzięki której mutanci zamierzają wywalczyć uznanie w świecie ludzi. Konsekwencje ich działań będą odczuwalne za sto, a nawet za tysiąc lat! Oto opowieść o tym, jak umarło dawne marzenie o harmonijnym współistnieniu ludzi i mutantów – i jak narodziło się nowe.

Book Author: Jonathan Hickman

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 28 September 2022

Illustrator: Pepe Larraz, R.B. Silva

ISBN: 9788328154575

Number Of Pages: 448

  • FABUŁA - 10/10
    10/10
  • RYSUNKI - 10/10
    10/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10

Podsumowanie

To nie jest łatwy komiks. Ród X / Potęgi X jest wydarzeniem definiującym na nowo mutantów. To historia, gdzie nic nie jest wyłożone na tacy i trzeba zaangażowania czytelnika, żeby wszystko poskładać do kupy. To też komiks zyskujący bardzo dużo przy ponownej lekturze. Na takich mutantów czekałem od dawna!

Overall
9.7/10
9.7/10
Poprzedni artykułMECENAS SHE-HULK | Recenzja serialu Marvela | Disney+
Następny artykułZwiastun filmu CREED III
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.