Marauders

Seria wydawnicza Marvel Fresh rozwija się bardzo szybkim tempie, a wśród niej powstają kolejne, powiązane ze sobą serie. Świat mutantów rozrasta się właśnie o kolejny album będący częścią Świt X. Sprawdźmy. Recenzja komiksu Świt X. Marauders.

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach Marauders #1-12 oraz King in Black: Marauders #1. Scenariusz napisał Gerry Duggan, a rysunki stworzyli Matteo Lolli i Stefano Caselli. W USA zeszyty ukazały się w dwóch albumach: Marauders vol. 1 oraz Marauders vol. 2.

Marauders

Seria Świt X

1. Ród X / Potęgi 
2. Świt X Tom 1
3. Świt X: New Mutants
4. Empireum X-Men
5. Świt X Tom 2
6. Marauders
7. Wolverine
8. X-Men. X Mieczy. Tom 1 (wkrótce)
9. X-Men. X Mieczy. Tom 2 (wkrótce)

Kitty (od teraz po prostu Kate/Katherine) Pryde jako chyba jedyna ze swojego rodzaju nie może korzystać z krakoańskich portali. Nie wiadomo co odpowiada za taki stan rzeczy i jak to zmienić. To wyjątkowe w dzisiejszej codzienności mutantów zjawisko sprawia, że Kate nie chce być jedynie chronioną przez innych mieszkanką wyspy. Wpada na pomysł stworzenia grupy szybkiego reagowania pomagającej mutantom, którzy z różnych powodów nie mogą ani przybyć na Krakoę ani skorzystać z portali. Pomagają jej doświadczeni Storm, Iceman i Bishop. Jednocześnie Kate zostaje Czerwoną Królową Hellfire Club współpracując blisko z Emmą Frost. Król organizacji, Sebastian Shaw uznaje ten sojusz za zagrożenie swojej pozycji…

Arr

Duża część akcji Marauders rozgrywa się na łodzi dowodzonej przez Kate. Ba, dawna Kitty nawet ubiera się jak piratka. Duggan bierze na bary kilka wątków, choć należy wziąć pod uwagę, że polskie wydanie zawiera dwa kolejne tomy jego serii. Mamy, więc ratowanie mutantów z różnych zakątków świata. Sytuację w domu zaognia wewnętrzny konflikt w Hellfire Club. A na dodatek mutanci w Madripoorze wikłają się w nielegalny handel pozyskanymi z Krakoi lekami. Byłbym zapomniał! Jest jeszcze Homines Verendi, czyli anty-mutancka grupa otworzona z członków wewnętrznego kręgu Hellfire Club. Dzieje się!

Gerry Duggan fajnie bawi się motywami pirackimi, które miesza z przewijającymi się od lat wątkami X-Men. Muszę przy okazji zwrócić uwagę, że miejscami jest tego aż za dużo. Czytelnicy z mniejszym doświadczeniem z łatwością mogą się pogubić i nie zrozumieć części odniesień. Jeśli jednak odetniemy te pojedyncze przypadki to otrzymamy naprawdę porywającą i zaskakującą historię. Serwowane przez Duggan twisty trafiają w punkt i sprawiają, że komiks jest czymś więcej niż spin-offem głównej serii Świt X.

Król w Czerni

Recenzja komiksu
Król w Czerni

W polskim wydaniu znalazł się zeszyt King in Black: Marauders #1, który w oryginale trafił do tomu trzeciego i drugiego tomu zbiorczego. Z racji tegom że event miał u nas miejsce w zeszłym miesiącu Egmont dołożył ten tie-in. Ostatecznie nie jest to nic specjalnego. Rozgrywa się gdzieś tam w trakcie wydarzeń z tego albumu i sprowadza się w zasadzie do kolejnej misji Marauders – ratowania ludzi, którzy zostali zaatakowani przez smoki-symbionty. Plusem jest całkiem fajny twist  związany z załogą ratowanego statku.

Marauders – podsumowanie

Gerry Duggan zaskakująco dobrze odnajduje się w uniwersum Marvela. Marauders to jego kolejny bardzo udany komiks, którym udanie odcina się od humoru Deadpoola. Komiks funkcjonuje też niezależnie od serii Świt X, ale mimo wszystko zachęcam do przeczytania. Całkiem niezła zabawa.

MARAUDERS
Marauders

Book Description: Krakoa, niepodległe państwo na Pacyfiku, przyciąga mutantów z całego świata… ale nie wszystkie ludzkie kraje pozwalają im przenieść się do nowej ojczyzny. Wtedy na ratunek rusza im kapitanka Kate Pryde wraz ze swoją drużyną piratów: Icemanem, Storm, Pyro i Bishopem, którzy przemierzają Siedem Mórz, niosąc wolność swoim pobratymcom. Ale najniebezpieczniejsi rozbójnicy czają się na nich w domu, w wewnętrznym kręgu Hellfire Club, gdzie pewien król spiskuje przeciwko dwóm królowym… Czy Emmie Frost i Kate uda się go przechytrzyć? Czy też wypadną za burtę wraz z całą drużyną Marauders? Scenariusz tego tomu napisał Gerry Duggan, znany między innymi z „Deadpoola”, „Savage Avengers” i „Strażników Galaktyki”. Rysunki stworzyli Stefano Caselli („Avengers”) i Matteo Lolli („Deadpool”). Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „Marauders” #1–12 i „King in Black: Marauders” #1.

Book Author: Gerry Duggan

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 25 October 2023

Illustrator: Matteo Lolli, Stefano Caselli

ISBN: 9788328161191

Number Of Pages: 348

Podsumowanie

Gerry Duggan zaskakująco dobrze odnajduje się w uniwersum Marvela. Marauders to jego kolejny bardzo udany komiks, którym udanie odcina się od humoru Deadpoola. Komiks funkcjonuje też niezależnie od serii Świt X, ale mimo wszystko zachęcam do przeczytania. Całkiem niezła zabawa.

Overall
7/10
7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.