New Mutants

Zapoznaliście się już z Ród X / Potęgi X oraz Świt X (choć ten do znajomości nie jest wymagany)? Jeśli tak to nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć kolejny album spod ręki Jonathana Hickmana osadzony w nowych realiach Mutantów. Recenzja komiksu Świt X: New Mutants.

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach New Mutants #1-2, #5 oraz #7. Scenariusz napisał Jonathan Hickman, a rysunki stworzył Rod Reis.

Jak czytać

Część czytelników na pewno zadaje sobie to pytanie. Egmont przygotował mini poradnik, który zgrabnie pokazuje kolejność wydawania i zarazem czytania poszczególnych tomów. Wszystko na poniższej grafice:

Świt X

New Mutants

Grupa młodych mutantów dzięki „uprzejmości” Starjammers rusza w kosmos, by odnaleźć swojego dawno nie widzianego przyjaciela. Sam Guthrie / Cannonball przebywa gdzieś w przestrzeni kosmicznej Imperium Shi’ar, w którym jak zwykle trwa walka o władzę. Magik, Sunspot, Wolfsabne, Chamber, Cypher, Karma, Mirage i Mondo wplątują się w intrygę, z której mogą nie wyjść cało. Ale czego nie robi się dla przygody, nie?

(Nie tacy) Nowi Mutanci

Seria Świt X

1. Ród X / Potęgi 
2. Świt X Tom 1
3. Świt X: New Mutants
4. Empireum X-Men
5. Świt X Tom 2
6. Marauders
7. Wolverine
8. X-Men. X Mieczy. Tom 1 (wkrótce)
9. X-Men. X Mieczy. Tom 2 (wkrótce)

Grupa New Mutants to zbieranina wielu postaci przewijający się w komiksach X-Men od dawien dawna. Zarówno tych szalenie ciekawych jak Magik i tych niezbyt zapadających w pamięć jak Mondo. Spora część postaci pojawiła się też w runi Zeba Wellsa (2010-2013). Jednak swoisty restart w Ród X / Potęgi X pozwolił Hickmanowi na odświeżenie i często odmłodzenie postaci dzięki czemu nie musimy kurczowo trzymać się ich przeszłości. Wydany przez Egmont album zawiera historię rozgrywającą się w kosmosie, ale jak można wywnioskować po braku zeszytów #3-4 i #6 seria New Mutants opowiada też o innych młodych mutantach. Co ciekawe zeszyty z pozostałą częścią grupy prowadzi Ed Brisson. Reasumując Nowymi Mutantami możemy nazwać obdarzoną genem X młodzież zamieszkującą wyspę Krakoa.

Na luzie

Ród X / Potęgi X to komiks pompatyczny, opowiadający o mutantach z wielką powagą. Świt X oprócz rozmachu przyniósł też sporą dawkę humoru. New Mutants to z kolei komiks nastawiony przede wszystkim na dobrą zabawę. Narratorem całej historii jest Roberto da Costa / Sunspot. Zadufany w sobie narcyz w prowadzącej czytelnika roli sprawdza się całkiem dobrze. Dużo gada, dużo marudzi, czasem przełamie czwartą ścianę. Nie myślałem, że Hickman ma choć trochę luzu. A jednak!

Historia New Mutants jest dość prosta, ale w żadnym razie nie jest to wada. Polityczne knowania w Imperium Shi’ar zawsze dowoziły i bardzo fajnie zobaczyć ich z małym przymróżeniem oka. Czuć nieco styl Strażników Galaktyki, którzy zostali odkryci na nowo po filmach Jamesa Gunna, ale Hickman pilnuje się, aby to ciągle był komiks o mutantach. Super, że w całym tym patosie Świt X znalazło się miejsce na wypuszczenie powietrza i zabawę formułą. No i kto by się spodziewał, że Deathbird kiedyś nauczy się żartować?

Świt X. New Mutants – podsumowanie

Przyznam, że spodziewałem się napisanej na poważnie kosmicznej przygody młodych mutantów. Jonathan Hickman mocno zaskoczył sprawiając, że Świt X. New Mutants to luźna, pełna humoru opowieść o młodzikach z wyspy Krakoa. Bardzo przyjemna lektura rozbudowująca świat i dająca szansę zaistnienia nieco mniej ważnym postaciom.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Więcej luzu!
New Mutants

Book Title: ŚWIT X: NEW MUTANTS

Book Description: Młodzi mutanci ruszają w kosmos. Chcą odszukać dawnego przyjaciela, a znajdują… same kłopoty! Z raju na wyspie Krakoa trafiają prosto do nieprzyjaznego Imperium Shi’ar, w którym trwa zaciekła rywalizacja o władzę na cesarskim dworze. Czy Magik, Sunspot, Wolfsbane i inni New Mutants wyjdą z niej cało? I jaką rolę odegrają w tej intrydze gwiezdni piraci ze Starjammers oraz ich tajemniczy ładunek?

Book Author: Jonathan Hickman

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 22 March 2023

Illustrator: Rod Reis

ISBN: 9788328157620

Number Of Pages: 120

[ More ]

  • FABUŁA - 8/10
    8/10
  • RYSUNKI - 8/10
    8/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10

Podsumowanie

Przyznam, że spodziewałem się napisanej na poważnie kosmicznej przygody młodych mutantów. Jonathan Hickman mocno zaskoczył sprawiając, że Świt X. New Mutants to luźna, pełna humoru opowieść o młodzikach z wyspy Krakoa. Bardzo przyjemna lektura rozbudowująca świat i dająca szansę zaistnienia nieco mniej ważnym postaciom.

Overall
8.3/10
8.3/10

Pros

+ Dupek w roli narratora
+ Humor
+ MAGIK!

Cons

– Brak

Poprzedni artykułŚWIT X. X-MEN. TOM 1 | Jonathan Hickman | Recenzja komiksu Marvel Fresh
Następny artykułKABALISTA | Gerard Edling #4 | Remigiusz Mróz | Recenzja książki
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.