Świt X. Wolverine

Kolejny po Marauders i New Mutants album należący do zbioru Świt X będącego zupełnie nową erą historii marvelowskich X-Men. Tym razem otrzymaliśmy solową przygodę zdecydowanie najpopularniejszego i najbardziej doświadczonego z mutantów. Recenzja komiksu Świt X. Wolverine.

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach Wolverine (2020) #1-5. Scenariusz napisał Benjamin Percy. Rysunki stworzyli Adam Kubert i Viktor Bogdanović. Tłumaczył Bartosz Czartoryski.

Na ten moment nie wiem jaki jest plan Egmontu na tę serię. Benjamin Percy napisał 40 zeszytów, z których większość zostało wydane w siedmiu tomach serii Wolverine. Polskie wydanie nie zawiera numeracji, więc możliwe że to tylko jedno spotkanie z Loganem w serii Świt X. Liczę, że pojawi się u nas całość, ale nie widziałem nigdzie potwierdzenia. Wiemy natomiast, że na naszym rynku pojawi się wkrótce podzielony na dwa tomy X of Swords przełożone na X Mieczy. Album ten jest crossoverem pobocznych serii Świt X. Znajdziemy tam dwa kolejne zeszyty Wolverine, New Mutants, Marauders,, czy cztery zeszyty z głównej serii X-Men. Znajdą się tam również nie wydawane w Polsce Cable, X-Factor, X-Force. Nie co później po polsku przeczytamy również Hellfire Gala.

Narkotyk z Krakoi

Seria Świt X

1. Ród X / Potęgi 
2. Świt X Tom 1
3. Świt X: New Mutants
4. Empireum X-Men
5. Świt X Tom 2
6. Marauders
7. Wolverine
8. X-Men. X Mieczy. Tom 1 (wkrótce)
9. X-Men. X Mieczy. Tom 2 (wkrótce)

Wolverine próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie wszyscy mutanci, bez względu na swoją przeszłość, próbują żyć wspólne, zgodne życie. Autonomia Krakoi nie jest jednak uznawana przez niektóre wielkie mocarstwa, więc przy cichym wsparciu rządów pojawiają się ludzie i organizacje chcące przejąć tworzone na wyspie lekarstwa i przerabiać je na silnie uzależniające narkotyki. Narkotyki, które mogą namieszać w głowie nawet potężnym mutantom…

Świt X. Wolverine zaczyna się od historii zaskakująco poważnej i dramatycznej. Generalnie nie przepadam za ogranym zabiegiem rozpoczynania zeszytu od jakiegoś szokującego wydarzenia, a następnie cofnięcia akcji o kilka dni i klarowania tego, co właśnie zobaczyliśmy. Percy tak właśnie rozpoczyna swój run. Jednak dzięki niezwykłym właściwościom Krakoi nie musiał za bardzo kombinować i mógł utrzymać „w mocy” mocne rozpoczęcie. Sama historia jest całkiem niezła, dostarcza kilku fajnych twistów i naprawdę dobrych interakcji pomiędzy mutantami (szczególnie Wolverine i Magneto!).

Wampiry!

Przez portal na Krakoę przedostaje się zakrwawiony Omega Red. Wolverine jest gotów natychmiast z nim się rozprawić, ale zgodnie z ustaleniami każdy nowo przybyły mutant może liczyć na pełna amnestię. W efekcie Magneto zleca Loganowi przeprowadzenie śledztwa, by dowiedzieć się kto tak urządził Omegę Reda. Trop prowadzi do Paryża, gdzie ktoś bardzo liczy na jego krew…

Trzeci tom Avengers Jasona Aarona opowiadał o wojnie z wampirami. Świt X. Wolverine korzysta z podobnego pomysłu, ale robi to znacznie lepiej. Mroczne uliczki i posępne podziemia Paryża. Wkurzony Logan, który wbrew sobie pomaga Omega Redowi. No i Louise, francuska członkini Nocnej Straży – starożytnego zakonu łowców wampirów. Klimat lawiruje gdzieś między Blade’em, Van Helsingiem a filmami z serii Underworld. I sprawdza się to doskonale! Nie licząc lekkiego zwolnienia po pierwszym zeszycie, tempo akcji jest bardzo satysfakcjonujące. Sporo tutaj lekkiego czarnego humoru, który idealnie współgra z obraną tematyką. Bawiłem się wybornie!

Świt X. Wolverine – podsumowanie

Bardzo przyjemna lektura. Świt X. Wolverine przypomina o Loganie, który zniknął gdzieś w natłoku wydarzeń poprzednich komiksów Świt X. Nie jest to jednak album, o którym będziemy długo pamiętać. To po prostu dwie bardzo zróżnicowane historie, które uprzyjemnią wam wieczór, bądź dwa. Udowadniają też, że aktualna rzeczywistość mutantów to niewyczerpalna kopalnia możliwości dla kreatywnych scenarzystów. Z przyjemnością przeczytałbym więcej.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

ŚWIT X. WOLVERINE
Świt X. Wolverine

Book Description: Wolverine nie miał łatwego życia. Był bohaterem. Był mordercą. Wyprawił się do Piekła i z powrotem. Jednak teraz, kiedy mutanci zbudowali dla siebie azyl na wyspie Krakoa, wreszcie ma szansę odnaleźć szczęście. Niestety ktoś uparł się, by mu ją odebrać: nieznany wróg niszczy reputację mutantów, przerabiając drogocenne płatki kwiatów z Krakoi na narkotyk. Wolverine musi go powstrzymać… a przy okazji dowiedzieć się, dlaczego ktoś w Paryżu pragnie jego krwi. Scenariusz tego tomu napisał Benjamin Percy, znany między innymi z komiksów „Green Arrow”, „Nastoletni Tytani” czy „Wolverine – Długa noc”. Rysunki stworzyli Viktor Bogdanović („Superman – Action Comics”) i Adam Kubert („Ultimate X-Men”, „Wolverine – Geneza II”). Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach „Wolverine” #1–5. Uwaga: tom „Świt X – Wolverine” należy do cyklu „Świt X”. Ukazujące się w nim komiksy kontynuują wątki z albumu „Ród X/Potęgi X”, w którym scenarzysta Jonathan Hickman otworzył zupełnie nowy rozdział w historii Marvelowskich mutantów. Polecamy również serię główną opowiadającą o przygodach X-Men, czyli „Świt X – X-Men”, a także samodzielne albumy „Świt X – New Mutants” i „Świt X – Marauders”."

Book Edition: Benjamin Percy

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 31 January 2024

Illustrator: Adam Kubert, Viktor Bogdanović

ISBN: 9788328153738

Number Of Pages: 180

Podsumowanie

Bardzo przyjemna lektura. Świt X. Wolverine przypomina o Loganie, który zniknął gdzieś w natłoku wydarzeń poprzednich komiksów Świt X. Nie jest to jednak album, o którym będziemy długo pamiętać. To po prostu dwie bardzo zróżnicowane historie, które uprzyjemnią wam wieczór, bądź dwa. Udowadniają też, że aktualna rzeczywistość mutantów to niewyczerpalna kopalnia możliwości dla kreatywnych scenarzystów. Z przyjemnością przeczytałbym więcej.

Overall
7/10
7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.