Ultimate X-Men tom 6

Długo przyszło nam czekać na kolejny tom przygód Ultimate X-Men. Egmont postanowił wydać go w przeładowanym premierami sierpniu, ale od nadmiaru komiksów głowa nie boli, nie? Recenzja albumu Ultimate X-Men Tom 6.

Album zawiera zeszyty Ultimate X-Men #58-65 oraz Ultimate X-Men Annual #1. Na amerykańskim rynku zeszyty ukazały się pierwotnie w dwóch albumach: Ultimate X-Men vol. 12: Hard Lessons oraz Ultimate X-Men vol. 13: Magnetic North. Scenariusz napisał Brian K. Vaughn. Rysunki stworzyli Steve Dillon, Stuart Immonen, Tom Raney.

Hard Lessons

Seria Ultimate X-Men
1. Ultimate X-Men Tom 1
2. Ultimate X-Men Tom 2
3. Ultimate X-Men Tom 3
4. Ultimate X-Men Tom 4
5. Ultimate X-Men Tom 5
6. Ultimate X-Men Tom 6
7. Ultimate X-Men Tom 7
8. Ultimate X-Men Tom 8
9. Ultimate X-Men Tom 9

Pierwsza część komiksu składająca się na album Ultimate X-Men vol. 12: Hard Lessons przedstawia trzy historie. W pierwszej z nich Profesor Charles Xavier zjawia się w banku, by wyjaśnić powody zablokowania jego konta. W tym czasie bardzo niestabilny i zdesperowany mutant postanowił okraść dokładnie ten bank. Xavier pozbawiony wsparcia swoich uczniów sam musi zmierzyć się z przeciwnikiem grożącym śmiercią zakładnikom.

Drugi wątek rozgrywa się na łamach zeszytów #59-60. W centrum wydarzeń znajduje się Ororo Munroe, czyli Storm. Okazuje się, że kilka lat wcześniej doszło do wypadku, w którym ucierpiała Yuri, dawna przyjaciółka Storm. Obwiniająca za swoje krzywdy Ororo, Yuri przystaje na propozycję współpracy z ludźmi odpowiedzialnymi za broń X. W zamian za możliwość dokonania zemsty ma im pomóc schwytać Logana…

Jako ostatni w tej części Ultimate X-Men Tom 6 dostajemy Annual #1. Skupia się on w całości na relacji Rogue i Gambita. I na tym zakończę, żeby nie zaspoilerować ważnych wydarzeń, jakich jesteśmy tutaj świadkami. Biorąc pod uwagę przebieg wydarzeń z dwóch poprzednich zeszytów ten ma największy wpływ na dalsze losy X-Men. W ogólnym rozrachunku wszystkie trzy opowieści  choć bardzo się od siebie różnią to robią świetną robotę.

Powrót Magneto

Dalsza część komiksu Ultimate X-Men Tom 6 to historia zatytułowana Magnetyczna północ. Zielonowłosa Lorna Dorne, uczennica szkoły Emmy Frost, traci panowanie nad swoimi mocami w wyniku czego śmierć ponosi kilku strażaków. Lorna zostaje aresztowana i przeniesiona do Triskelionu, więzienia dla osób obdarzonych mocami. Problem w tym, że jedyna cela mogąca stłumić jej zdolności zajmowana jest przez samego Magneto. Lorna siłą rzeczy zostaje umieszczona z Erikiem, co samo w sobie jest dość głupim pomysłem władz więzienia. Alex Summers sprzeciwiając się Emmie zbiera drużynę, by odbić przyjaciółkę. W tym samym czasie Charles Xavier wysyła własną ekipę, która ma za zadanie… powstrzymać Summersa przed atakiem na Triskelion.

Ależ znakomita to historia! Oczywiście pojawiają się pomniejsze wątki (Archangel) czy potajemne mailowanie Bobby’ego z Rogue, które rozwijane były na łamach siostrzanych serii, natomiast w niczym one nie przeszkadzają. Główna oś opowieści rozwija się bardzo fajnie, mamy trochę zwrotów akcji. Nawet jeśli są niekiedy spodziewane to i tak bardzo dobrze komponują się z klimatem. Szczególnie przypadła mi konfrontacja Alexa z Avengers i stojącym na ich czele gburowatym Kapitanem Ameryką. Finałowe twisty fabularne znakomicie kończą album i zapowiadają bardzo ciekawą kontynuację.

Ultimate X-Men Tom 6 – podsumowanie

Również i tym razem obyło się bez wtopy. Ultimate X-Men Tom 6 to dalej znakomicie pisana seria, po której ciągle ma się ochotę na więcej. Świetne historie, dramaty, zwroty akcji – czego chcieć więcej? Czekam już na tom siódmy.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Ultimate X-Men tom 6

Book Title: ULTIMATE X-MEN TOM 6

Book Description: Profesora Charlesa Xaviera, mentora młodych X-Men i zaprzysięgłego pacyfistę, czeka trudna próba: musi ocalić ludzi przed nastoletnim mutantem, który wziął ich na zakładników podczas napadu na bank. Tymczasem Storm podróżuje na daleką północ, żeby odnaleźć Wolverine’a, a Lorna Dane, mutantka z konkurencyjnej szkoły Emmy Frost, przypadkiem popełnia straszliwą zbrodnię. Czy X-Men pospieszą jej na ratunek czy raczej wydadzą ją agencji SHIELD? Czy zaryzykują bratobójczą wojnę? I jaką rolę odegra w tej intrydze Magneto?

Book Author: Brian K. Vaughan

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 23 August 2023

Illustrator: Steve Dillon, Stuart Immonen, Tom Raney

ISBN: 9788328167209

Number Of Pages: 240

  • FABUŁA - 9/10
    9/10
  • RYSUNKI - 9/10
    9/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10

Podsumowanie

Również i tym razem obyło się bez wtopy. Ultimate X-Men Tom 6 to dalej znakomicie pisana seria, po której ciągle ma się ochotę na więcej. Świetne historie, dramaty, zwroty akcji – czego chcieć więcej? Czekam już na tom siódmy.

Overall
9/10
9/10
Poprzedni artykułTHE FLASH już 8 września na DVD, Blu-ray i 4K UHD
Następny artykułSTRAŻNICY GALAKTYKI VOLUME 3 | Recenzja wydania Blu-ray
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.