Ultimate X-Men Tom 4

Niedawno szybciutko nadrabiałem drugi i trzeci tom Ultimate X-Men, by zdążyć na premierę kolejnej odsłony. Udało się, więc ze spokojnym sumieniem mogę opublikować recenzję komiksu Ultimate X-Men Tom 4.

Tom trzeci zakończył run Marka Millara, więc za historię odpowiada nowy scenarzysta. Wraz z zeszytem #34 serię przejął Brian Michael Bendis, który w tamtym okresie święcił największe triumfy. W skład albumu Ultimate X-Men Tom 4 wchodzą zeszyty #34-45 z jego runu, który kończy się wraz z zeszytem numer #45. Rysunki do wszystkich zeszytów stworzył David Finch.

Polowanie na Rosomaka

Komiks Ultimate X-Men Tom 4 rozpoczyna się od polowania na Wolverine’a. Logan zostaje namierzony przez grupę doskonale przygotowanych żołnierzy, którzy nie cofną się przed niczym, aby tylko wykonać zadanie likwidacji Broni X. Poturbowany Wolverine szuka pomocy u… Spider-Mana. Młody i niedoświadczony Peter Parker staje się tym samym kolejnym celem na liście najemników. Kim są i dla kogo pracują? Tego dowiecie się z komiksu.

To Mutanci Mutantom zgotowali ten los…

Druga część komiksu Ultimate X-Men Tom 4 skupia się już bezpośrednio na grupie Charlesa Xaviera. Xavier stał się wpływową postacią, z którą liczy się nawet prezydent USA. Promutancka postawa prezydenta nie podoba się zarówno jego doradcom jak i przeważającej części społeczeństwa. Pod naporem krytyki prezydent postanawia odciąć się od Xaviera i zawiązać współpracę z tajemniczą Emmą Frost. Frost zbiera własną grupę mutantów, która realizować będzie polityczne cele głowy państwa. Wśród rekrutów pojawiają się Alex Summers / Havoc, Dazzler i… Henry McCoy / Beast…

Naprawić Millara?

Bardzo podobał mi się run Marka Millara, ale zdaję sobie sprawę, że kilka jego decyzji było kontrowersyjnych. Chodzi przede wszystkim o Wolverine’a, który próbował zabić Scotta Summersa z zazdrości o Jean Grey. Bendis, który ówcześnie pisał zarówno Ultimate Spider-Man jak i Daredevila postanowił wprowadzić obu bohaterów, by nieco ugładzić postać Logana i jakoś uzasadnić jego powrót do X-Men. Matt Murdock pojawił się tutaj troszkę na siłę, ale Spider-Man bardzo fajnie wkomponował się w polowanie na Wolverine’a. A dalej? Dalej również jest bardzo dobrze!

Świat twardzieli

Seria Ultimate X-Men
1. Ultimate X-Men Tom 1
2. Ultimate X-Men Tom 2
3. Ultimate X-Men Tom 3
4. Ultimate X-Men Tom 4
5. Ultimate X-Men Tom 5
6. Ultimate X-Men Tom 6
7. Ultimate X-Men Tom 7
8. Ultimate X-Men Tom 8
9. Ultimate X-Men Tom 9

W poprzednich tomach wspomniałem, że bardzo podoba mi się fakt, że Mutanci ukazani są jako prawdziwi twardziele i nie boją się podejmować trudnych decyzji. Bendis i Finch miejscami idą jeszcze o krok (no, kroczek) dalej i w Ultimate X-Men Tom 4 dolewają kilka wiader testosteronu. Zarówno męskim, jak i żeńskim postaciom. Co prawda wątek Jean i jej zmagania z Phoenix są tutaj tylko epizodem, ale jej rolę przejmują inne bohaterki. Miło zobaczyć bardzo, ale to bardzo wkurzoną Ororo / Storm, jeszcze ciekawiej wypada pani polująca na Wolverine’a. Faceci wyraźnie przypakowali, ale daleko im do takiego Dum Dum Dugana. Ten wygląda jakby urwał się z filmu akcji z lat 80. Lubię to!

Przewrotnie fabuła mocno stawia na politykę, intrygi i dialogi. I w każdym tym aspekcie zdaje egzamin. Oczywiście można dość łatwo odgadnąć kto jest tutaj czarnym charakterem, ale podobnie jak w przypadku zapomnianych nieco filmów sensacyjnych w niczym to nie przeszkadza. Analogicznie wypadają dialogi. Mocne, często zaczepne rozmowy dopełniają klimatu.

Ultimate X-Men Tom 4 – podsumowanie

Brian Michael Bendis nie przeskoczył Millara. Ultimate X-Men Tom 4 to bardzo dobry, nawet świetny komiks, ale finałowe starcie z Magneto z tomu trzeciego dostarczyło więcej emocji. Bendis z kolei wprowadził postaci, których nie mieliśmy u poprzednika dając im bardzo ciekawe wątki. Wraz z tomem piątym czeka nas kolejna zmiana scenarzysty i jestem bardzo ciekaw jaki kierunek obierze seria.

Egzemplarz do recenzjo dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Ultimate X-Men Tom 4

76,99 zł
8.9

FABUŁA

9.0/10

RYSUNKI

8.8/10

PRZYSTĘPNOŚĆ

9.0/10
Poprzedni artykułZwiastun serialu OBI-WAN KENOBI | Disney+
Następny artykułDEXTER – streszczenie 8. sezonu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.