Ultimate X-Men Tom 2

W zeszłym roku Egmont rozpoczął nową serię wydawniczą prezentując nam klasyczne komiksy z serii Ultimate X-Men. Premierowo zrecenzowałem Tom 1, ale drugi i trzeci przeleżały na półce. Za kilka dni pojawi na rynku pojawi się Tom 4, więc trzeba było nadrobić zaległości. Recenzja komiksu Ultimate X-Men Tom 2.

Recenzowany album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach Ultimate X-Men #13-25. Zeszyty wydano następnie w dwóch albumach: Ultimate X-Men vol.3: World Tour oraz Ultimate X-Men vol. 4: Hellfire and Brimstone. Za scenariusz odpowiadają Mark Millar i Chuck Austin (#13-14), a rysunki stworzyli Kaare Andrews, Chris Bachalo, Adam Kubert i Esada Ribicia. Oryginalne zeszyty publikowane były od lutego 2001 do kwietnia 2009 roku (100 zeszytów + 2 annuale). W międzyczasie pojawiły się rzecz jasne różne mniejsze lub większe eventy, jak również zmieniali się scenarzyści. Wszystko to znajdziemy w wydaniach zbiorczych Egmontu.  Dziś jednak skupię się na tomie drugim.

Dookoła świata

Seria Ultimate X-Men
1. Ultimate X-Men Tom 1
2. Ultimate X-Men Tom 2
3. Ultimate X-Men Tom 3
4. Ultimate X-Men Tom 4
5. Ultimate X-Men Tom 5 (sierpień 2022)
6. Ultimate X-Men Tom 6
7. Ultimate X-Men Tom 7
8. Ultimate X-Men Tom 8
9. Ultimate X-Men Tom 9

Ultimate X-Men Tom 2 rozpoczyna się od zajmującej dwa zeszyty historii Gambita. Scenariusz do tej krótkiej opowieści napisał Chuck Austin. Dowiadujemy się z niej jakim człowiekiem jest Remy LeBeau, który mimo trudnej sytuacji życiowej nie cierpi współczucia i wynikającej z niego pomocy. Scenarzysta przybliża nam również jego dość tajemnicze moce. Jednak główny wątek pierwszej części albumu to tytułowy World Tour. Uczniowie Profesora X dzielą się na drużyny i ruszają w różne zakątki świata, by pomagać wrogo nastawionym ludziom. Działania Magneto sprawiły, że wątłe zaufanie do Mutantów przerodziło się w czystą nienawiść społeczeństwa. Xavier zdecydował, że najlepszą odpowiedzią na agresję będzie bezinteresowna pomoc uciśnionym. Niestety na jaw zaczynają wychodzić tajemnice Charlesa Xaviera. Okazuje się, bowiem, że Profesor X ma syna o imieniu David, który dysponuje potężnymi i nieokiełznanymi mocami. David ucieka z ośrodka, w którym przebywał, a X-Men muszą stawić mu czoła i powstrzymać. Bez względu na koszty…

Hellfire and Brimstone

Druga część albumu Ultimate X-Men Tom 2 rozpoczyna się od przedstawienia Kitty Pryde. Przywódczyni X-Men z aktualnie wydawanej w Polsce serii Uncanny X-Men dołącza do grupy jako nastolatka, która dopiero zamanifestowała swoje moce. Ze względu na wydarzenia i ofiary starcia z Davidem matka dziewczyny zabrania Profesorowi wysyłać Kitty na jakiekolwiek misje. Ale jak to bywa z nastolatkami – zawsze muszą zrobić to czego zabraniają rodzice. Tymczasem Jean Grey cierpi na powracające, paraliżujące ataki. W swoich wizjach widzi niepojętą moc i… ognistego ptaka. Tak! W tym albumie po raz pierwszy spotkamy się z Phoenix! A jakby tego było mało to czeka nas jeszcze starcie Wolverine’a z Cyclopsem, internetowy romans Beasta i powrót Bractwa Mutantów!

Klasyk pełną gębą

Ultimate X-Men Tom 2 ma absolutnie wszystko czego oczekuję od komiksów z X-Men. Sporo spektakularnej akcji, niewymuszony humor i serię naprawdę dramatycznych wydarzeń. Czy mówimy tutaj o potężnym Mutancie Davidzie czy Hellfire Club czy Bractwie Mutantów. Wydarzenia, których jesteśmy świadkami są często bardzo mroczne i nierzadko kończą się tragicznie dla niektórych postaci. W dzisiejszych komiksach Marvela śmierć nie jest specjalnie eksponowana, a zgony znanych postaci ogłaszane są na kilka miesięcy przed premierą danego zeszytu. Tutaj jest inaczej, ponieważ Mutanci zarówno bez wahania zabijają przeciwników jak i sami ponoszą straty w ludziach. I nie jest to jakaś moja fiksacja na punkcie brutalności, a element, który znacznie podwyższa stawkę wszystkich starć. Coś, czego często brakuje w gatunku superbohaterskim.

Ultimate X-Men Tom 2 – podsumowanie

Drugi znakomity album! Ultimate X-Men Tom 2 to pełna emocji i odważnych decyzji historia o klasycznej drużynie X-Men. Mark Millar otwiera wiele wątków, które ze sobą świetnie współgrają i sprawiają, że po prostu chce się więcej i więcej. Polecam!

Ultimate X-Men Tom 2

74.99 zł
8.8

FABUŁA

9.5/10

RYSUNKI

8.0/10

PRZYSTĘPNOŚĆ

9.0/10
Poprzedni artykułFREE GUY | Recenzja filmu i wydania BluRay
Następny artykułUNCHARTED | Recenzja filmu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.