Jestem trochę na bakier z postacią Willy Wonki i jego fabryki czekolady. Ominęły mnie książki dla dzieci, ominęły mnie filmy, w których postać tę odtwarzali Gene Wilder (1971), a potem Johnny Depp (2005). W najnowszej produkcji gwiazdą jest Timothée Chalamet, a dla mnie i moich dzieci to pierwsze spotkanie z tymi postaciami. Recenzja wydania Blu-ray filmu Wonka.

Wonka

W odróżnieniu od poprzednich filmów Wonka skupia się na tytułowej postaci. Jest to na dobrą sprawę prequel Charilego i fabryki czekolady. Młody Willy Wonka przybywa do miasta z wielkimi planami i nadziejami. Twórca wyjątkowych czekoladek trafia na ścianę. Popada w absurdalny dług u właścicieli budynku, w którym zamieszkał, a trzęsący miastem trzej przedsiębiorcy zawiązują sojusz, by przy pomocy przekupnego komendanta (Keegan-Michael Key) i równie sprzedajnego duchownego (Rowan Atkinson) „uchronić” swoje wpływy przed niezwykle uzdolnionym chłopakiem.

Willy Wonka nie traci jednak swojego nieuzasadnionego optymizmu i wszelkimi sposobami próbuje pokazać światu swoje wyjątkowe dzieła. Nawet jeśli każdy jego krok śledzi niezmordowany Umpa Luma (High Grant) sukcesywnie ściagający dług, jaki Willy nieopatrznie zaciągnął niegdyś u tych dziwnych, pomarańczowych ludzików. Willy nie jest też sam. Chłopakowi pomagają Nitka (Calah Lane) i inni, oszukani w identyczny sposób przez panią Skrobicz i pana Bielarza, „domownicy”.

Magia, muzyka i humor

Wonka czaruje widza od pierwszych minut. Musicalowa otoczka pięknie współgra z elementami magii i lekkim, ale nie przesadnym humorem. Fabularnie jest to dość prosta opowieść, ale bardzo fajnie nakreślone postaci sprawiają, że film ogląda się z przyjemnością. Timothée Chalamet w roli niepoprawnego, ale niezmiennie optymistycznego marzyciela zaraża dobrym samopoczuciem i bardzo trudno go nie polubić. Sceny kradnie za to Hugh Grant, który bawi do łez jako ściągający długi Umpa Lumpa. Pojawia się w niespodziewanych momentach i rozbraja sumiennym podejściem do swoich obowiązków. Żałuję jedynie, że rola Rowana Atkinsona została okrojona do minimum.

Polska wersja

Film oglądaliśmy z dubbingiem. Unikam tego, jak tylko mogę, ale tak to już jest wybiera się seans z dziećmi. Bardzo fajnie przetłumaczono piosenki, a większość głosów dobrano całkiem dobrze. Oczywiście, aktorzy mieli ułatwione zadanie, ponieważ część postaci jest mocno przerysowana i dość łatwo wpasować się w przesadną mimikę. W polskiej wersji udział wzięli:

Marcin Franc – Willy Wonka
Katarzyna Mogielnicka – Nitka
Ewa Konstancja Bułhak – Pani Skrobicz
Artur Dziurman – Bielarz
Jacek Borkowski – Umpa-Lumpa Rosły
Przemysław Bluszcz – Szlagwart
Krzysztof Dracz – Wściubnos
Jakub Szyperski – Figielcukier
Tomasz Borkowski – Szef policji
Zbigniew Konopka – Abakus Całka
Anna Szymańczyk – Porcelia Bęc
Natalia Kujawa – Ludka Bell
Bartłomiej Nowosielski – Larry Śmiechuwart
Jarosław Boberek – Ojciec Juliusz

Wonka – podsumowanie

Film Wonka odczarował dla mnie świat, który do tej pory sukcesywnie omijałem. Film ciepły, zabawny i, co najważniejsze, nieprzesadnie lukrowany. Idealny na rodzinny seans. Seans, podczas którego możemy porozmawiać o bohaterach, o zawiści, pazerności i innych ludzkich przywarach, a na koniec zanucić piosenkę Umpa Lumpa.

DODATKI SPECJALNE

Czas na tradycyjny przegląd materiałów dodatkowych, jakie pojawiły się na krążku Blu-ray.

Unwrapping Wonka: Puls King’s Vision (12:28). Znakomity materiał opowiadający o powstawaniu filmu. A dokładniej o wizji Paula Kinga, który został reżyserem produkcji. Z materiału dowiadujemy się m.in., że po raz pierwszy w historii rodzina Roalda Dahla zezwoliła na stworzenie historii, która nie pojawiła się w książce Charlie i fabryka czekolady. A to tylko jedna z wielu ciekawostek, jakie dostarcza ten dokument.

The Whimsical Music of Wonka (6:01). Bardzo ważnym elementem filmu Wonka jest muzyka. W materiale poznajemy proces produkcyjny oraz odpowiadających za teksty piosenek Neial Hannona, kompozytora Joby Talbot a oraz choreografa Christophera Gattelli. To oni stworzyli tak znakomitą warstwę muzyczną.

Welcome to Wonka Land (10:51). Kolejny bardzo fajny dodatek. Opowiada o procesie tworzenia miasta, w którym rozgrywa się akcja. Ta swoista mieszanka różnych stylów architektonicznych charakterystycznych dla różnych europejskich krajów została zbudowana od podstaw. Kolosalne przedsięwzięcie, którego making-off zobaczycie w tym dodatku.

Hats Off to Wonka (6:47). Czapki z głów przed Wonką to (w pełni zasłużony) hołd dla twórców kostiumów. Dzięki temu dodatkowi zobaczycie dziesiątki detali, które na pewno umknęły wam podczas filmu.

Wonkas’s Chocolatier (8:51). Okazuje się, że czekoladki, które widzieliśmy w filmie zostały stworzone przez prawdziwą, niezwykle uzdolnioną czekoladniczkę Gabrielę Cugno. Gabriela pokazuje nam tajniki poszczególnych czekoladek. Obłęd!

Musical Moments. W ostatnim materiale zebrano wszystkie musicalowe momenty filmu. Jeśli chcecie posłuchać wybranej piosenki to po prostu wybieracie sobie z listy.

Egzemplarz do recenzji dostarczył dystrybutor, firma Galapagos
Dzięki wielkie :)

WONKA
Wonka duże

Movie description: Wonka to nowość na Blu-ray™ i DVD, którego inspiracją jest niezwykły bohater książki Charlie i fabryka czekolady, najbardziej znanej powieści dla dzieci autorstwa Roalda Dahla, a zarazem jednej z najlepiej sprzedających się pozycji dla dzieci wszech czasów. Film opowiada o tym, jak największy na świecie wynalazca, magik i producent czekolady w nieprawdopodobny sposób stał się ukochanym Willy Wonką, którego znamy dzisiaj.

Date published: 22 March 2024

Country: USA

Duration: 116 minut

Author: Paul King, Simon Farnaby

Director(s): Paul King

Actor(s): Timothée Chalamet, Colin O'Brien, Calah Lane, Keegan-Michael Key, Paterson Joseph, Matt Lucas, Mathew Baynton, Sally Hawkins, Rowan Atkinson, Jim Carter, Natasha Rothwell, Olivia Colman, Hugh Grant, Rich Fulcher, Rakhee Thakrar, Tom Davis, Kobna Holdbrook-Smith, Simon Farnaby, Tracy Ifeachor,

Genre: fantasy, przygodowy

Podsumowanie

Film Wonka odczarował dla mnie świat, który do tej pory sukcesywnie omijałem. Film ciepły, zabawny i, co najważniejsze, nieprzesadnie lukrowany. Idealny na rodzinny seans. Seans, podczas którego możemy porozmawiać o bohaterach, o zawiści, pazerności i innych ludzkich przywarach, a na koniec zanucić piosenkę Umpa Lumpa.

Overall
8/10
8/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.