Nieprzyjaciel

Zabrakło mi pomysłów na kolejne wstępy do serii z Jackiem Reacherem, więc króciutko. Recenzja książki Nieprzyjaciel, ósmego tomu serii Lee Childa.

Nieprzyjaciel

Noc sylwestrowa 1980 / 1990 roku. Dwa miesiące po upadku muru berlińskiego, tuż po zakończeniu zimnej wojny. Jack Reacher, młody major żandarmerii wojskowej, który 3 dni temu został przeniesiony z Panamy do Fort Bird w Karolinie Północnej wziął dyżur, by nieco zapunktować u nowych kolegów. Tuż po północy otrzymuje zgłoszenie od lokalnej policji, która w obskurnym przydrożnym motelu zidentyfikowała ciało dwugwiazdkowego generała. Wygląda na to, że generał zmarł na zawał podczas schadzki z kobietą z położonego po drugiej stronie ulicy klubu ze striptizem…

Podczas „standardowej” operacji tuszowania okoliczności śmierci generała Reacher dowiaduje się, że wkrótce po generale zginęły kolejne osoby z nim związane. Zachodzi podejrzenie, że choć przypadkowa, śmierć Kramera uruchomiła ludzi, którzy zrobią wszystko, by wraz z nim pochowane zostały tajemnice armii. Tym bardziej, że nowi przełożeni Reachera żądają natychmiastowego zamknięcia śledztwa i bezwarunkowego posłuszeństwa od podwładnego…

Przeszłość

Seria REACHER

1. Poziom Śmierci
2. Uprowadzony
3. Wróg bez twarzy
4. Podejrzany
5. Echo w płomieniach
6. W tajnej służbie
7. Siła perswazji
8. Nieprzyjaciel
9. Jednym strzałem
10. Bez litości
11. Elita zabójców
12. Nic do stracenia
13. Jutro możesz zniknąć
14. 61 godzin
15. Czasami warto umrzeć
16. Ostatnia sprawa
17. Poszukiwany
18. Nigdy nie wracaj
19. Sprawa osobista
20. Zmuś mnie
21. Sto milionów dolarów
22. Nocna runda
23. Czas przeszły
24. Zgodnie z planem
25. Strażnik
26. Lepiej już umrzeć
27. Bez planu B
28. Sekret

Nieprzyjaciel to pierwsza książka z serii, która przybliża nam przeszłość Jacka Reachera. Cofamy się do czasów, gdy Reacher był majorem w żandermerii wojskowej. Co to oznacza dla czytelnika? Przede wszystkim zupełnie inną formułę książki. Reacher pracuje dla armii, więc wykonuje rozkazy przełożonych, a jakakolwiek samowolka wiąże się ze służbowymi konsekwencjami. Z drugiej strony ma cały szereg uprawnień, z których może korzystać prowadząc dochodzenie. Ma wstęp tam, gdzie w dotychczasowych książkach musiał dostawać się siłą bądź sprytem, może też oficjalnie przesłuchiwać wytypowane osoby.

Drugi ważny aspekt książki Nieprzyjaciel to rodzina Reachera i jej przeszłość. Po raz pierwszy jednym z bohaterów jest Joe, od którego śmierci rozpoczęła się cała seria. Tym razem Joe jest cały i zdrowy, a my możemy doświadczyć tej surowej relacji braci. Poznajemy również matkę Jacka i Joe, a także dowiadujemy się, że była kimś znacznie więcej niż żoną amerykańskiego żołnierza stacjonującego na całym świecie.

Fabuła

Nieprzyjaciel to pełna zwrotów akcji książka sensacyjna. Wielowątkowe i skomplikowane śledztwo prowadzi nas w zaskakujących kierunkach. Child pokazuje nam Reachera jako młodego żołnierza pełnego ideałów, który musi mierzyć się z własnym wyobrażeniem armii. Dotychczas ludzie na najwyższych stanowiskach jawili mu się jako szlachetni przywódcy, wzory do naśladowania. Rzeczywistość brutalnie weryfikuje jego naiwność i rozpoczyna stopniową przemianę w gościa, którego znamy z życia poza armią. Gościa pomagającego potrzebującym i jednocześnie gościa, który jest w stanie złamać wszystkie zasady, by to zrobić. Przemianę Reachera dobrze zarysowuje pierwszoosobowa narracja (w drugiej książce z rzędu), dzięki której mamy wgląd w jego myśli i kolejne decyzje. Bardzo dobrze się to czyta!

Nieprzyjaciel – podsumowanie

Udany powrót do przeszłości. Nieprzyjaciel bardzo udanie rozwija postać Jacka Reachera. Książka pojawiła się w momencie, gdy czytelnicy doskonale znali już tę postać doskonale uzupełniając braki w ich wiedzy. Sam przed lekturą byłem dość sceptyczny, bo nie przepadam za prequelami, ale były to bezpodstawne obawy. Mocno zachęcam aby każdy sięgnął po ten tom.

PS. W odróżnieniu od poradników Jak czytać Reachera nie polecam czytania książek zgodnie z chronologią wydarzeń. Dużo lepszym rozwiązaniem jest czytanie w takiej kolejności, w jakiej książki ukazywały się na rynku. Jak pokazuje Nieprzyjaciel takie podejście zapewnie dużo lepsze wrażenia.

NIEPRZYJACIEL
Nieprzyjaciel

Book Description: ylwester 1990 roku, dwa miesiące po upadku muru berlińskiego. Koniec zimnej wojny. W obskurnym motelu w Karolinie Północnej zostaje odnalezione ciało generała amerykańskiej armii, który w tym momencie powinien być w Europie. Jack Reacher – wierzący w szczytne ideały i żołnierski honor major żandarmerii wojskowej – ma przeprowadzić śledztwo i jak najszybciej zamknąć sprawę.

Book Author: Lee Child

Publisher - Orgnization: Wydawnictwo Albatros

Publisher Logo: Albatros

Date published: 27 March 2020

ISBN: 978-83-8125-834-0

Number Of Pages: 480

Podsumowanie

Udany powrót do przeszłości. Nieprzyjaciel bardzo udanie rozwija postać Jacka Reachera. Książka pojawiła się w momencie, gdy czytelnicy doskonale znali już tę postać doskonale uzupełniając braki w ich wiedzy. Sam przed lekturą byłem dość sceptyczny, bo nie przepadam za prequelami, ale były to bezpodstawne obawy. Mocno zachęcam aby każdy sięgnął po ten tom.

Overall
8.7/10
8.7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.