Wróg bez twarzy

Kontynuuję swój tegoroczny challange polegający na zaliczeniu wielu książek z Jackiem Reacherem. Pierwotny plan zakładał czytanie naprzemiennie pierwszych i ostatnich książek z serii, ale po lekturze tomu drugiego jakoś automatycznie rozpocząłem tom trzeci. Dlaczego? Zupełnie bez powodu. Recenzja książki Wróg bez twarzy.

Wróg bez twarzy

Seria REACHER

1. Poziom Śmierci
2. Uprowadzony
3. Wróg bez twarzy
4. Podejrzany
5. Echo w płomieniach
6. W tajnej służbie
7. Siła perswazji
8. Nieprzyjaciel
9. Jednym strzałem
10. Bez litości
11. Elita zabójców
12. Nic do stracenia
13. Jutro możesz zniknąć
14. 61 godzin
15. Czasami warto umrzeć
16. Ostatnia sprawa
17. Poszukiwany
18. Nigdy nie wracaj
19. Sprawa osobista
20. Zmuś mnie
21. Sto milionów dolarów
22. Nocna runda
23. Czas przeszły
24. Zgodnie z planem
25. Strażnik
26. Lepiej już umrzeć
27. Bez planu B
28. Sekret

Jack Reacher na kilka tygodni zawiesił swoją tułaczkę i osiadł w niewielkiej miejscowości. Motele i jedzenie kosztują, a wojskowa emerytura do najwyższych nie należy. Kopiąc doły pod baseny i dorabiając jako ochroniarz w klubie ze striptizem dał się namierzyć prywatnemu detektywowi i dwójce wynajętych zbirów. Gdy okazuje się, że detektyw został zamordowany zaraz po znalezieniu Reachera, ten postanawia sprawdzić o co chodziło. Trop prowadzi do Nowego Jorku, do Jodie Garber, córki generała Garbera – mentora i najbliższego przyjaciela Reachera. Leon Garber zmarł kilka dni temu, a przed śmiercią wplątał się w tajemniczą sprawę, która ściąga zagrożenie na jego córkę i dawnego podopiecznego.

Co tu się wydarzyło

Lee Child bo znakomitej i bardzo pomysłowej historii ewidentnie chciał, aby w trzecia przygoda Reachera była bardziej kameralna, bardziej osobista. Stąd śmierć Garbera i wprowadzenie Jodie, pierwszej miłości Reachera. Gdy poznali się piętnaście lat temu on miał 24 lata, ona zaledwie 15, więc o żadnej zdrowej relacji nie mogło być mowy. Jack wzdychał do Jodie, Jodie do Jacka, ale ich drogi się rozeszły, gdy on dołączył do żandarmerii wojskowej. Ponowne spotkanie tej dwójki niechybnie oznaczało romans. I romans też dostaliśmy. Mdły, nudnawy i usypiający. Środkowa część książki zamienia się bardzo tanie romansidło. Robienie maślanych oczu, cmokanie dziubkami, nieustanne zachwycanie się urodą Jodie. Kompletnie nie pasuje to obrazu serii, jaki mam przed oczami.

A to nie jedyny minus

Uprowadzony, czyli tom drugi podniósł poprzeczkę bardzo wysoko i spodziewałem się, że Wróg bez twarzy mu nie dorówna. Nie spodziewałem się jednak, że książka będzie aż tak… nijaka. Child zdecydował, że tym razem Reacher nie będzie walczył z uzbrojoną armią, ani skorumpowanymi gliniarzami. Mamy raptem czterech złoli i trzy sceny konfrontacji z nimi, z czego dwie kończą się zanim na dobre się zaczną.

Przez większą część książki Wróg bez twarzy miałem wrażenie, że to bardziej hołd dla weteranów wojny w Wietnamie niż pełnoprawna odsłona uznanej serii. Prowadzone przez Reachera i Jodie śledztwo jest wyjątkowo nieciekawe i przez większość czasu niewiele wnosi do fabuły. Jedynym plusem jest cała masa wiedzy dotycząca armii z czasów wojny w Wietnamie, sposobu identyfikacji ofiar i zagrywek stosowanych przez rząd aby podtrzymać mobilizację. Niestety jeden pozytyw to zbyt mało.

Wróg bez twarzy – podsumowanie

Jestem w szoku, że po tak znakomitym tomie drugim przyszedł tak słaby tom trzeci. Wróg bez twarzy psuje postać Jacka Reachera. Słaby wątek miłosny, brak akcji, słaby czarny charakter uzupełniane są przez Reachera, który wydaje się kompletnie inną osobą. Popełnia błędy, zatraca się w myśleniu o przeszłości i przyszłości zabierając nam przyjemność ze śledzenia jego poczynań. Bardzo duże rozczarowanie.

PS. Od razu biorę się za tom czwarty, żeby sprawdzić jak Child wyplątał się z pułapki, którą sam stworzył.

WRÓG BEZ TWARZY
Wróg bez twarzy

Book Description: Prywatny detektyw, który na zlecenie pewnej kobiety miał znaleźć Jacka Reachera, zostaje zamordowany. Klientką okazuje się córka niedawno zmarłego generała, z którą kiedyś Reacher miał romans. Jej ojciec zamierzał powierzyć mu zbadanie zagadkowych losów amerykańskiego żołnierza oficjalnie zaginionego w Wietnamie. Jest jednak ktoś, komu bardzo zależy na tym, by prawda o tej starej historii nigdy nie ujrzała światła dziennego. I wyeliminuje każdego, kto będzie chciał ją odkryć.

Book Author: Lee Child

Book Edition: 9

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Wydawnictwo Albatros

Publisher Logo: Albatros

Date published: 5 August 2022

ISBN: 978-83-6733-852-3

Number Of Pages: 448

Podsumowanie

Jestem w szoku, że po tak znakomitym tomie drugim przyszedł tak słaby tom trzeci. Wróg bez twarzy psuje postać Jacka Reachera. Słaby wątek miłosny, brak akcji, słaby czarny charakter uzupełniane są przez Reachera, który wydaje się kompletnie inną osobą. Popełnia błędy, zatraca się w myśleniu o przeszłości i przyszłości zabierając nam przyjemność ze śledzenia jego poczynań. Bardzo duże rozczarowanie.

Overall
3/10
3/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.