Podejrzany

Nadrabiania ciąg dalszy. Pierwotna koncepcja uległa modyfikacji i z naprzemiennego czytania najnowszych i najstarszych odsłon Reachera stanęło na razie na tym, że od drugiej książki lecę po kolei. Z czasem pewnie się to zmieni, ale zobaczymy. Tymczasem zapraszam do zapoznania się z moją recenzją czwartej książki (w kolejności wydania) zatytułowanej Podejrzany.

Podejrzany

Reacher kilka miesięcy temu podjął decyzję o ustatkowaniu się. Trochę wbrew sobie, ale miłość do Jodie przezwyciężyła jego wędrowny styl życia. Nie długo przyszło mu się jednak cieszyć spokojem, bowiem po scysji ze ściągającymi haracz z restauracji osiłkami Reacher zostaje aresztowany przez FBI. Biuro analiz behawioralnych FBI w Quantico stworzyło profil seryjnego zabójcy kobiet, które z powodu molestowania odeszły z armii. Profil, który idealnie pasuje do Reachera. Sprawę pogłębia fakt, że będąc wojskowym żandarmem Reacher poznał dotychczasowe ofiary zabójcy.  Ze względu na stalowe alibi w momencie jednego z zabójstw, Reacher zostaje zmuszony do współpracy z FBI, które rozpaczliwie potrzebuje przełomu w tym arcytrudnym śledztwie…

Polowanie na seryjnego

Seria REACHER

1. Poziom Śmierci
2. Uprowadzony
3. Wróg bez twarzy
4. Podejrzany
5. Echo w płomieniach
6. W tajnej służbie
7. Siła perswazji
8. Nieprzyjaciel
9. Jednym strzałem
10. Bez litości
11. Elita zabójców
12. Nic do stracenia
13. Jutro możesz zniknąć
14. 61 godzin
15. Czasami warto umrzeć
16. Ostatnia sprawa
17. Poszukiwany
18. Nigdy nie wracaj
19. Sprawa osobista
20. Zmuś mnie
21. Sto milionów dolarów
22. Nocna runda
23. Czas przeszły
24. Zgodnie z planem
25. Strażnik
26. Lepiej już umrzeć
27. Bez planu B
28. Sekret

Podejrzany znacznie różni się od poprzednich tomów. I bardzo dobrze, bo widać, że Child chętnie próbuje nowych pomysłów. Co ciekawe w książce praktycznie nie mamy scen akcji. Jedna otwierająca historię i podobny wątek gdzieś w okolicach połowy. W przypadku Reachera brzmi to bardzo dziwnie, ale zaskakująco dobrze się sprawdza. Tym razem narracja praktycznie w całości skupia się na bohaterze serii. Gdyby odliczyć krótkie fragmenty z punktu widzenia sprawcy mielibyśmy książkę w stu procentach skupioną na Reacherze. Duża zmiana względem dwóch poprzednich książek, gdzie mieliśmy rozbudowane wątki innych postaci.

Brak akcji nie boli dzięki ciekawie naszkicowanemu seryjnemu. Mamy gościa, który nie zostawia śladów, trudno z całą pewnością wskazać motyw i profil, którego trzymają się śledczy. To też świetne zderzenie rzeczywistości, w jakiej działa Reacher – zbierania dowodów, przesłuchiwania różnych ludzi i obiciu kilku twarzy z metodologią FBI stawiająca przede wszystkim na dobieraniu podejrzanych przez podstawianie ich pod stworzony profil. Sam jestem fanem profilerów i z wielkim zainteresowaniem śledziłem historię tej dziedziny policyjnego dochodzenia. Tym bardziej podobało mi się zbijanie argumentów agentów za pomocą prostych przykładów podrzucanych przez Reachera. Nie ukrywam, że gdzieś tam w połowie domyśliłem się kto jest sprawcą, ale i tak doceniam jak to wszystko pospinał ze sobą Child.

Przyczepić mogę się jedynie do jednego. Wynika to z faktu, że niedawno przeczytałem książkę Uprowadzony, gdzie agenci FBI mieli swój spory wątek i bardzo szczegółowo przedstawiono ich żmudną, drobiazgową i bardzo dobrą pracę. W książce Podejrzany agenci są w większości… bandą amatorów, którym brakuje sprytu, inteligencji i zaangażowania. Przewija ich się chyba z dziesiątka, a może ze trzy osoby są w jakimś stopniu kompetentne. Wiem, że pasowało to do historii, ale trochę mi to zgrzyta.

Podejrzany – podsumowanie

Po dużej zadyszce powrót na właściwe tory. Podejrzany to w skrócie Jack Reacher vs seryjny zabójca. Wielowątkowe śledztwo w miejsce scen akcji, o dziwo, spełnia swoje zadanie. Sprawa poprowadzona jest bardzo ciekawie, interesująco wypada relacja Reachera z nieprzychylnymi mu agentami, a na koniec wszystko jest ładnie i logicznie ze sobą spięte. Jedyny minus to obraz niekompetentnych agentów FBI. Gdyby nie to, byłoby oczko wyżej.

PODEJRZANY
Podejrzany

Book Description: Reacher pomaga FBI w znalezieniu mordercy kobiet, które w sądach wojskowych wygrały sprawy o molestowanie.. Dwie kobiety. Obie służyły w amerykańskiej armii. Obie były napastowane seksualnie przez kolegów. Obie poszły z tym do sądu i wygrały… I właśnie dlatego musiały zrezygnować z wojska. Obie znały Reachera. Obie znaleziono w ich łazienkach. Martwe. Zanurzone w farbie maskującej.

Book Author: Lee Child

Publisher - Orgnization: Wydawnictwo Albatros

Publisher Logo: Albatros

Date published: 24 July 2019

ISBN: 978-83-8125-659-9

Number Of Pages: 464

Podsumowanie

Po dużej zadyszce powrót na właściwe tory. Podejrzany to w skrócie Jack Reacher vs seryjny zabójca. Wielowątkowe śledztwo w miejsce scen akcji, o dziwo, spełnia swoje zadanie. Sprawa poprowadzona jest bardzo ciekawie, interesująco wypada relacja Reachera z nieprzychylnymi mu agentami, a na koniec wszystko jest ładnie i logicznie ze sobą spięte. Jedyny minus to obraz niekompetentnych agentów FBI. Gdyby nie to, byłoby oczko wyżej.

Overall
7.7/10
7.7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.