Jeźdźcy na niebie

Całkiem niedawno recenzowałem pierwszy tom przygód Strażników Galaktyki od Gerry’ego Duggana, a drugi tom już w księgarniach. Zobaczmy, czy kontynuacja trzyma poziom świetnego otwarcia serii. Recenzja komiksu Strażnicy Galaktyki Tom 2: Jeźdźcy na Niebie.

Jeźdźcy na Niebie

Pierwszy album runu Duggana składał się z niechronologicznie wydanych zeszytów. Braki uzupełnia kontynuacja. W skład komiksu Strażnicy Galaktyki Tom 2: Jeźdźcy na niebie wchodzą zeszyty z All-New Guardians of the Galaxy #3, #5, #7, #9 oraz #11-12. Scenariusz napisał Gerry Duggan. Rysunki z kolei zawdzięczamy zupełnie różnym rysownikom. Są to kolejno: Frazer Irving, Chris Samnee, Greg Smallwood, Mike Hawthorne, Terry Pallot, Roland Boschi, Rod Reis.

Kamień Duszy i wciągnięta kaseta

Strażnicy Galaktyki Duggana:
1. Strażnicy Galaktyki Tom 1: Brak porozumienia
2. Strażnicy Galaktyki Tom 2: Jeźdźcy na Niebie
3. Strażnicy Galaktyki Tom 3: Poszukiwanie Nieskończoności

Pierwszy zeszyt albumu Jeźdźcy na niebie pozwala nam zajrzeć w głąb Kamienia Duszy, gdzie uwięziono cząstkę Gamory. Najniebezpieczniejsza kobieta w Galaktyce spotyka dusze poległych wrogów i bohaterów i szuka sposobu na wydostanie się na zewnątrz. Bohaterem drugiego zeszytu jest Peter Quill. Star Lord szuka sposobu na powrót na Ziemię do lat 80., by… zdobyć nową kopię kasety magnetofonowej, którą wciągnął jego walkman.

Pierwsza z opowieści utrzymana jest w posępnym klimacie, który potęgują niepokojące rysunki Frazera Irvinga. Mocno zaskakujące mając w pamięci kolorowy i zabawny tom pierwszy. Zupełnie inaczej wypada bardzo wyluzowany zeszyt drugi. Absurdalna przygoda Quilla ma w sobie cząstkę magii, którą wydobył ze Strażników James Gunna. Widać, że Duggan tworząc poszczególne historie Jeźdźców na niebie rozumie w czym tkwi sukces Strażników, ale stara się też opowiadać pewną autorską historię.

Mały Groot i tajemnica Draxa

Kolejne dwa zeszyty komiksu Jeźdźcy na niebie odpowiadają na pytania jakie pojawiły się w tomie pierwszym. Dlaczego Drax wyrzekł się przemocy oraz czemu odrodzony Groot przestał rosnąć i od dłuższego czasu jest tym malutkim knypkiem. Oba zeszyty bardzo mi się podobały, choć próżno szukać w nich charakterystycznego dla bohaterów humoru. Duggan również tutaj uderza w poważniejsze tony, co przynosi zaskakująco dobry efekt. Oba zeszyty doskonale nakreślają charaktery zarówno Draxa jak i Rocketa.

Raptorzy… Deadpool i… Ant-Man

Piąty zeszyt komiksu Jeźdźcy na Niebie, a #11 z całego runu przybliża nam postać Raporta, który bez względu na koszty chciał zdobyć negaobręcze w pierwszym tomie. Zaś kończący Jeźdźców na niebie zeszyt jako jedyny bezpośrednio kontynuuje wydarzenia z poprzedniego komiksu. I o ile historia tajemniczego Raptora okazuje się bardzo interesująca i fantastycznie odwołuje się do marvelowskiej przeszłości tak ostatni rozdział to hołd Duggana dla… Duggana. Pojawiają się Deadpool, Cable, Doktor Strange, Ant-Man, a nawet dawne składy Strażników.

Jeźdźcy na Niebie – podsumowanie

Strażnicy Galaktyki Tom 2: Jeźdźcy na niebie odpowiadają na pytanie czemu poszczególne albumy składają się z niechronologicznie wydanych zeszytów. Podczas, gdy tom pierwszy przedstawiał spójną historię, tom drugi pełni rolę swego rodzaju antologii. Poznajemy tutaj bliżej problemy wszystkich bohaterów, więc zebranie tego w jednym albumie okazuje się dobrym pomysłem. Przyznam, że na początku byłem zawiedziony, ale z czasem przyjęta formuła okazała się ciekawym pomysłem. I mam nadzieję, że to wszystko zaprocentuje w tomie trzecim zatytułowanym Poszukiwanie nieskończoności.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Strażnicy Galaktyki Tom 2: Jeźdźcy na Niebie

29,99 zł
7

FABUŁA

6.0/10

RYSUNKI

8.0/10

PRZYSTĘPNOŚĆ

7.0/10
Poprzedni artykułAMAZING SPIDER-MAN TOM 9: CZERWONY ALARM | Dan Slott i Christos Gage
Następny artykułTHE MANDALORIAN | Sezon 2 | Recenzja serialu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię