Człowiek który kupił Amerykę

Ciąg dalszy serii Marvel Classic spod ręki Eda Brubakera opowiadającej historię Kapitana Ameryki. Był to bezsprzecznie najlepszy okres w historii komiksów z Kapitanem i skarbnica wiedzy oraz pomysłów dla braci Russo pracujących przy fantastycznym filmie Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz. A dziś mam dla was recenzję komiksu Kapitan Ameryka Tom 4: Człowiek, który kupił Amerykę.

Szczegóły techniczne

Kapitan Ameryka Tom 4: Człowiek, który kupił Amerykę do zbiorcze wydanie dwóch kolejnych albumów Eda Brubakera. Historia ukazała się pierwotnie w zeszytach Captain America #31-42, a następnie w dwóch albumach jako część wydarzenia The Death of Captain America vol. 2: The Burden of Dreams oraz The Death of Captain America vol.3: The Man who Bought America. Egmont dwa te albumy wydał w jednym tomie zatytułowanym Człowiek, który kupił Amerykę.

Triumf Red Skulla

Kapitan Ameryka według Eda Brubakera
1. Kapitan Ameryka Tom 1: Zimowy Żołnierz
2. Kapitan Ameryka Tom 2: Czerwony Łajdak
3. Śmierć Kapitana Ameryki
4. Kapitan Ameryka Tom 4: Człowiek, który kupił Amerykę
5. Kapitan Ameryka Tom 5: Człowiek bez twarzy
6. Kapitan Ameryka Tom 6: Odrodzenie
7. Proces Kapitana Ameryki
8. Kapitan Ameryka Tom 8 (2022)

Red Skull wraz z Arnimem Zola i Doktorem Faustusem po wyeliminowaniu Kapitana Ameryki wcielają w życie swój wieloetapowy plan. Mając pod kontrolą Sharon Carter Faustus planuje po raz kolejny przeprogramować mózg przetrzymywanego Bucky’ego. Falcon oraz Czarna Wdowa robią wszystko, aby odnaleźć Bucky’ego wobec którego własne plany ma dowodzący SHIELD Tony Stark.

Najważniejszym wątkiem pierwszej części tomu Człowiek, który kupił Amerykę jest przejęcie tytułu Kapitana Ameryki przez Bucky’ego. Brubaker napisał to w sposób iście mistrzowski. Bucky szybko zdaje sobie sprawę, że nigdy nie będzie taki jak Steve, bo choćby nawet podzielał wszystkie jego ideały to nigdy nie dorówna mu siłą fizyczną. Dlatego też Bucky chętnie korzysta z broni palnej, nieczystych ruchów darując sobie przy tym koślawe przemówienia. Dzięki temu jak tak bardzo inny od Rogersa i tak bardzo interesujący dla czytelnika. W parze z nowym Kapitanem idą fantastycznie przedstawione sceny akcji na czele z nieudolnymi próbami zapanowania nad tarczą.

Człowiek, który kupił Amerykę

Druga historia bezpośrednio kontynuuje otwarte wątki w pierwszej części komiksu. Red Skull przy pomocy Zoli oraz Faustusa przez cały czas budował swoje imperium i stopniowo przygotowywał się do uruchomienia planu przejęcia władzy w kraju. W tym celu korzystając z pomocy superprzestępców kreuje kampanię skorumpowanego senatora na urząd prezydenta USA. W międzyczasie pojawia się… dziwny Steve Rogers pałający rządzą zemsty na Buckym, a Falcon i Czarna Wdowa próbują uratować Sharon Carter.

Znakiem rozpoznawczym Człowiek, który kupił Amerykę jest bardzo wysokie tempo opowieści. Trzy wspomniane wątki bardzo ładnie się uzupełniają i jeszcze lepiej przenikają. Dzieje się tutaj bardzo dużo, praktycznie nie ma fabularnych przestojów. Brubaker stworzył niesamowicie dynamiczny thriller szpiegowski, który nie nudzi ani przez moment. Klimat historii podkreśla bardzo klimatyczna kreska stawiająca na ciemne kolory.

Człowiek, który kupił Amerykę – podsumowanie

Kapitan Ameryka bez Steve’a Rogersa? Jak najbardziej się da! Kapitan Ameryka Tom 4: Człowiek, który kupił Amerykę to opowieść o przemianie Bucky’ego, która ani na krok nie ustępuje historii Steve’a Rogersa. Ed Brubaker zachwyca swoją wizją i talentem do pisania wielowątkowych intryg w świecie superbohaterów. Po raz kolejny bardzo wysoka ocena!

Kapitan Ameryka Tom 4: Człowiek, który kupił Amerykę

62,99 zł
9

FABUŁA

9.0/10

RYSUNKI

9.0/10

PRZYSTĘPNOŚĆ

9.0/10
Poprzedni artykułPOTĘŻNA THOR TOM 4: THOR WOJNY | Jason Aaron | Recenzja komiksu
Następny artykułWONDER WOMAN 1984 | Recenzja filmu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.