proces kapitana ameryki

Dziesięć długich miesięcy minęło od wydania 6. tomu klasycznego runu Kapitana Ameryki od Eda Brubakera. W grudniu nawarstwiła się cała masa premier stąd z recenzją „troszkę” się zeszło. Ale już nadrabiam zaległości. Recenzja komiksu Proces Kapitana Ameryki.

W skład albumu Proces Kapitana Ameryki wchodzą zeszyty serii Captain America (2004) #602-615.1, a także Captain America: Who Will Wield the Shield? i Steve Rogers: Super-Soldier #1-4. Scenariusz napisał niepowtarzalny Ed Brubaker. Rysunki stworzyli Daniel Acuña, Mitch Breitweiser, Dake Eaglesham, Butch Guice, Luke Ross.

Kto będzie dzierżył Tarczę?

Steve Rogers powrócił i czuje się całkiem nieźle. Ponownie przywdział strój Kapitana Ameryki, ale nie tak do końca. Od pewnego czasu rolę tę pełni najlepszy przyjaciel Steve’a z czasów II Wojny Światowej i „naprawiony” sowiecki zabójca znany pod pseudonimem Zimowy Żołnierz, czyli Bucky Barnes. Steve mimo namów Bucky’ego decyzuje się usunąć w cień i zostawić rolę ikony Ameryki przyjacielowi. Odważna decyzja wkrótce przyniesie nieoczekiwane konsekwencje… Ale zanim do tego dojdziemy czekają nas inne wątki.

Steve Rogers: Super-Soldier

Kapitan Ameryka według Eda Brubakera

1. Kapitan Ameryka Tom 1: Zimowy Żołnierz
2. Kapitan Ameryka Tom 2: Czerwony Łajdak
3. Śmierć Kapitana Ameryki
4. Kapitan Ameryka Tom 4: Człowiek, który kupił Amerykę
5. Kapitan Ameryka Tom 5: Człowiek bez twarzy
6. Kapitan Ameryka Tom 6: Odrodzenie
7. Proces Kapitana Ameryki. Tom 7
8. Kapitan Ameryka Tom 8: Amerykańscy Marzyciele
9. Kapitan Ameryka Tom 9 (2023)

Album Proces Kapitana Ameryki zawiera również poboczną historię, w której pierwsze skrzypce gra Steve Rogers. Jest to miniserial składająca się tylko z czterech zeszytów, a jej akcja rozgrywa się gdzieś podczas wydarzeń z tego albumu. Steve otrzymuje informację, że syn jego przyjaciela i zarazem wnuk doktora Erskine’a (tego od serum superżołnierza) odtworzył formułę, więc czarny rynek wkrótce zostanie zalany jej pochodnymi. Jakby tego było mało to okazuje się, że żona nowego Erskine’a wygląda dokładnie tak… jak kobieta, która zmarła na oczach Steve’a 70 lat temu.

Wątek obfituje w wiele intrygujących tajemnic. Problem w tym, że już w drugim z czterech zeszytów zostają one wyjaśnione. Trzeci i czwarty zeszyt nie dorównują pierwszej połowie przez co ogólne wrażenie jest dość średnie. Na plus zwrot akcji na ostatniej stronie, który zapowiada (bądź nie) kontynuację gdzieś w kolejnych tomach. Nie będę jednak sprawdzał czy Brubaker kiedykolwiek wrócił do tematu. Będę miał niespodziankę :)

Zły brat bliźniak i powrót Zemo

Proces Kapitana Ameryki to tytułowe wydarzenie tego albumu, ale zanim do niego dojdziemy po drodze mamy dwie historie wprowadzające nas na odpowiednie tory. Są to Two Americas oraz No Escape. W poniższym opisie pozwoliłem sobie je połączyć, bo chociaż są zupełnie inne, to mają wspólny mianownik – przemiana Bucky’ego i rozliczenie z przeszłością. Do rzeczy.

Po II Wojnie Światowej, gdy Steve zaginął i tkwił gdzieś tam w bryle lodu amerykański rząd postanowił stworzyć nowego superżołnierza, który mógłby dalej nieść legendę Kapitana Ameryki. Jednak podczas procesu coś poszło nie tak i stworzony przez nich dubler postradał rozum stając się wielkim zagrożeniem. Dziś wnuk tego nieudanego eksperymenty postanawia zebrać wyznawców i odtworzyć „prawdziwą” według jego uznania Amerykę. Powraca również Baron Helmut Zemo, syn Zemo z czasów II WŚ, który odkrywając kto kryje się za tarczą, postanawia uczcić pamięć o swoim ojcu załatwiając Bucky’ego.

Obie historie na pierwszym planie stawiają Bucky’ego, który musi mierzyć się ze swoją przeszłością. Zarówno wątek terrorystów, jak i późniejsze bezpośrednie starcie Barnesa z Zemo przywodzą na myśl książki pokroju Tożsamości Bourne’a. Brubaker obsadzając w roli Kapitana Ameryki wykreowaną przez siebie kontrowersyjną postać Zimowego Żołnierza zgrabnie łączy wątki drugowojenne z zagrożeniami dnia dzisiejszego. Historie są emocjonujące i zupełnie pozbawione wątków nadprzyrodzonych. Thriller szpiegowski pełną gębą!

Proces Kapitana Ameryki

Główne danie komiksu Proces Kapitana Ameryki rozpoczyna się od mocnego uderzenia. Do opinii publicznej trafiły dokumenty KGB zdradzające, że aktualny Kapitan Ameryka to niesławny Zimowy Żołnierz – legenda, człowiek duch, który na przestrzeni dziesięcioleci (dzięki zamrażaniu) wymordował całą masę niewygodnych dla Mateczki Rosji osób. Informacja powoduje gigantyczne poruszenie zarówno wśród ludzi, polityków i samych Avengers. Okazuje się bowiem, że część członków drużyny nie miało pojęcia o przeszłości Bucky’ego, gdyż Steve, Tony oraz Natasza zniszczyli wszystkie posiadane dowody. Wygląda na to, że Bucky stanie przed sądem, a Steve zrobi wszystko, by uratować przyjaciela.

Proces Kapitana Ameryki okazuje się fantastycznym podsumowaniem historii Zimowego Żołnierza. Podczas przesłuchań oskarżyciel oraz obrońca przywołują sprawy zarówno z teraźniejszości jak i przeszłości. W końcu ten sam człowiek zarówno bronił prezydenta w niedawnym zamachu, jak również zabijał amerykańskich obywateli lata temu. Brubaker przez lata przygotowywał sobie grunt, by zgrabnie to wszystko ze sobą połączyć w tym rozdziale. Żałuję jedynie, że całość nie rozgrywa się tylko na sali sądowej. Wydaje mi się, że scenarzysta trochę obawiał się krytyki za brak akcji i ostatecznie wprowadził nieco zamieszania. Historia obroniłaby się bez tego, natomiast rozumiem, że w przypadku wydawania comiesięcznych zeszytów fani oraz wydawnictwo oczekują czegoś co przykuje uwagę. Niemniej to jedynie łyżka dziegciu w całej beczce miodu.

Proces Kapitana Ameryki – podsumowanie

Moja słabość do klasyki Marvela umacnia się wraz z każdym kolejnym tomem tego typu komiksów. Proces Kapitana Ameryki to większości historia Bucky’ego – pełna emocji, zwrotów akcji i zwieńczona zaskakującym finałem. Bardzo dobry album, który powinien znaleźć się na półce każdego, kto lubi powtarzać „kiedyś do było”.

Proces stulecia w Marvelu
proces kapitana ameryki

Book Title: PROCES KAPITANA AMERYKI

Book Description: Steve Rogers znowu dokonał wielkich czynów – powrócił do świata żywych i pokonał swojego najzacieklejszego wroga. Po drodze ujrzał jednak nie tylko własną przeszłość, ale i przyszłość całego świata – i to bardzo niepokojącą. Czy uda mu się jej zapobiec? I co czeka jego partnera z czasów drugiej wojny światowej, Bucky’ego Barnesa, który wbrew woli stał się sowieckim zabójcą? Wygląda na to, że teraz, kiedy cała Ameryka poznała jego tajemnicę, były Zimowy Żołnierz stanie przed sądem – ale czy zdoła się obronić?

Book Author: Ed Brybaker

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 7 December 2022

Illustrator: Butch Guice, Luke Ross, Mitch Breitweiser, Daniel Acuña, Dale Eaglesham

ISBN: 9788328154377

Number Of Pages: 480

  • FABUŁA - 94%
    94%
  • RYSUNKI - 90%
    90%
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 95%
    95%

Podsumowanie

Moja słabość do klasyki Marvela umacnia się wraz z każdym kolejnym tomem tego typu komiksów. Proces Kapitana Ameryki to większości historia Bucky’ego – pełna emocji, zwrotów akcji i zwieńczona zaskakującym finałem. Bardzo dobry album, który powinien znaleźć się na półce każdego, kto lubi powtarzać „kiedyś do było”.

Overall
93%
93%

Pros

+ Emocjonujący proces Kapitana Ameryki
+ Wiele twarzy Bucky’ego
+ Świetne odwołania do przeszłości postaci
+ W większości przypadków brak elementów nadprzyrodzonych

Cons

– Słabsze 4 zeszyty z miniserii Steve Rogers: Super-Soldier

Poprzedni artykułRÓD SMOKA 14 lutego na 4K, Blu-Ray i DVD!
Następny artykułNIEWIDZIALNA WOJNA | Recenzja miniserialu Canal+
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.