1 września nie tylko rozpoczął się rok szkolny, ale też swoją premierę na płytach DVD, BluRay oraz 4K UltraHD miał film na podstawie jednej z najpopularniejszych gier w historii. Mowa oczywiście o Mortal Kombat! Zapraszam do zapoznania się z recenzją wydania BluRay.

Mortal Kombat – skrócona recenzja filmu

Pełną, bezspoilerową recenzję filmu Mortal Kombat znajdziecie tutaj. W dzisiejszym tekście postaram się ją troszkę skrócić, by każdy wiedział z czym mamy tutaj do czynienia, a jednocześnie nikogo nie zanudzić ;)

Nowa wersja filmu to zupełnie nowe podejście to marki Mortal Kombat. Produkcja jest restartem, więc odcina się od kultowego już filmu z 1995 roku, jego kontynuacji czy emitowanego jakiś czas później serialu telewizyjnego. W nowej wersji Lord Raiden również zbiera ziemskich wojowników, by ci zmierzyli się z przybyszami ze świata Netherrealm w turnieju Mortal Kombat, którego stawką są losy naszego świata (Earthrealm). Jednakże w odróżnieniu do pierwszej ekranizacji nie dochodzi do turnieju, bowiem Shang Tsung postanawia zabić ziemskich mistrzów zanim ci zdążą przygotować się do niego przygotować…

Fabularnie Mortal Kombat nie jest zbyt błyskotliwy, ale nie tego przecież oczekiwaliśmy. Twórcy skupili się na walkach na znanych graczom arenach i dostarczeniu satysfakcjonującej, krwawej rozrywki. I pod tym względem spisują się idealnie. Mięsisty język i bardzo brutalne pojedynki kończone klasycznymi Fatality wyglądają znakomicie. Ponadto w filmie pojawiają się tzw. arkana czyli ciosy specjalne każdego z bohaterów, których zabrakło w filmie z 1995 roku (nie licząc ciosu Liu Kanga). To ewidentnie film stworzony przez fanów i skierowany do fanów i na tym polu po prostu się sprawdza!

MORTAL KOMBAT | Recenzja wydania BluRay

Dane techniczne

 • Scenariusz: Greg Russo, Dave Callaham
 • Reżyseria: Simon McQuoid
 • Obsada: Hiroyuki Sanada, Damon Herriman, Tadanobu Asano, David Field, Nathan Jones, Chin Han, Angus Sampson, Mehcad Brooks, Lewis Tan, Kris McQuade, Josh Lawson, Jessica McNamee, Laura Brent, Joe Taslim, Ludi Lin, Max Huang, Daniel Nelson, Matilda Kimber, Sisi Stringer
 • Rok produkcji: 2020
 • Premiera wydania w Polsce: 1 września 2021
 • Dystrybutor: Galapagos
 • Obraz: Rozdzielczość 1920 x 1080, format 16:9
 • Dźwięk: angielski Dolby Atmos-TrueHD; polski Dolby Digital 5.1
 • Napisy: polskie, bułgarskie, chińskie, czeskie, węgierskie, rumuńskie

Dodatki specjalne

Na płycie BluRay znajdziecie całą masę dodatków. Są to:

 • Sceny niewykorzystane
 • Od gry na ekran: Tworzenie Mortal Kombat
 • Mortal Kombat: Ulubieńcy fanów – 11 filmów
 • Choreografia walk
 • Krypta: Niespodzianki w Mortal Kombat
 • Anatomia Sceny – 7 filmów

Sceny niewykorzystane to naturalnie krótkie fragmenty, które nie znalazły się w ostatecznej wersji filmu. Nie ma tutaj żadnych niespodzianek. Ulubieńcy fanów to seria krótkich filmów poświęconych poszczególnym bohaterom. Twórcy oraz aktorzy pokrótce opowiadają o znanych bohaterach i sposobach, w jaki zostali oni przeniesieni na ekran. Choreografia walk, jak sama nazwa wskazuje, przygląda się bliżej pojedynkom i stylom walki prezentowanym przez wojowników obu stron. Anatomia sceny to w pewnym sensie rozwinięcie poprzedniego dodatku. Tym razem jednak więcej uwagi poświęcamy samej realizacji ważnych momentów filmu. Z kolei pod zagadkowo brzmiącym Krypta: Niespodzianki w Mortal Kombat kryją się uwielbiane przez graczy easter eggi. Chodzi oczywiście o mniej lub bardziej ukryte odwołania do serii gier (np. napisany na ścianie cios specjalny z PlayStation), skierowane do największych fanów.

Tworzenie Mortal Kombat

Oddzielny akapit należy się za to dodatkowi Od gry na ekran: Tworzenie Mortal Kombat. Making Of filmu Mortal Kombat to trwający ponad 20 minut dokument z całego procesu tworzenia filmu. Są tutaj zarówno wywiady z aktorami, którzy jak się okazuje, dobrze znają gry, jak i z twórcami opowiadającymi o swoim podejściu do produkcji. Następnie projektanci strojów opowiadają o swoich inspiracjach przy tworzeniu garderoby. W dalszej części skupiamy się na scenografii i wielu praktycznych efektach specjalnych.

Powiem szczerze, że po obejrzeniu tego dodatku zupełnie inaczej spojrzałem na film. Przy drugim seansie zwracałem więcej uwagi na scenografię, na stroje i na praktyczne efekty specjalne (nie cyfrowe CGI). Produkcja zyskuje naprawdę dużo, a twórcy łapią całą masę plusów za swoje decyzje. Jeśli widzieliście produkcję w kinie to zacznijcie od tego dodatku, a następnie sprawdźcie film. Jeśli natomiast to wasze pierwsze spotkanie to oczywiście najpierw film, potem making of i znów film, by zwrócić uwagę na wszystkie smaczki.

Mortal Kombat – podsumowanie wydania BluRay

To moje pierwsze podejście do recenzji płytowego wydania jakiegokolwiek filmu. Mam nadzieję, że choć po części udane. Wydanie BluRay filmu Mortal Kombat zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie. Wychodząc z kina nie zostałem wielkim fanem nowo budowanego kinowego uniwersum, ale świetnie przygotowane dodatki nieco ten stan rzeczy zmieniły. Załączony do wydania making of fantastycznie podkreśla niuanse, które mogliśmy przegapić (ja na pewno przegapiłem) podczas seansu i motywuje do kolejnego podejścia. Nie zapominajmy też, że zawsze warto popatrzeć na krwiste Fatality!

Egzemplarz do recenzji dostarczył dystrybutor filmu Galapagos

 • FABUŁA - /10
  0/10
 • RYSUNKI - /10
  0/10
 • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
  0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.