BATMAN. DEATH METAL TOM 4

Błyskawicznie doszedłem do finału Sagi Metal. Pięć komiksów w nieco ponad tydzień, a w tym grubas liczący 650 stron (Wojna Totalna). Warto było dotrwać do końca? Recenzja komiksu Batman. Death Metal Tom 4.

Album zawiera zeszyty Dark Nights: Death Metal #6-7, Dark Nights: Death Metal – The Last Stories of the DC Universe #1, Dark Nights: Death Metal – The Secret Origin #1, Dark Nights: Death Metal – The Last 52: War of the Multiverses #1.

Scenariusz napisali Scott Snyder, Joshua Williamson, James Tynion IV, Geoff Johns, Jeff Lemire, Mariko Tamaki, Gail Simone, Christopher Sebela, Cecil Castellucci, Mark Waid, Magdalene Visaggio, Kyle Higgins, Regine Sawyer, Che Grayson, Margeuerite Rosenberg, Justin Jordan.

Rysunki stworzyli Greg Capullo, Yanick Pacquette, Bryan Hitch, Travis Moore, Rafael Albuquerque. Daniel Sampere, Meghan Hetrick, Christopher Mooneyham, Mirka Andolfo, Francis Manapul, Jerry Ordway, Ryan Benjamin, Paul Pelletier, Dexter Soy, Scott Koblish, Alex Maleev, Scott Kloins, Alitha Martinez, Pop Mhan, Inaki Miranda, Rob Guillory, Mike Henderson.

Pełen plan SAGI METAL:

Saga Metal

Odliczanie

SAGA METAL
1. Batman Metal Tom 1: Mroczne Dni
2. Batman Metal Tom 2: Mroczni Rycerze
3. Batman Metal Tom 3: Mroczny Wszechświat
4. Liga Sprawiedliwości: Bez Sprawiedliwości
5. Liga Sprawiedliwości Tom 1: Totalność
6. Liga Sprawiedliwości Tom 2: Cmentarzysko bogów
7. Liga Sprawiedliwości Tom 3: Planeta Jastrzębi
8. Liga Sprawiedliwości Tom 4: Szósty Wymiar
9. Batman, który się śmieje
10. Batman, który się śmieje: Zarażeni
11. Liga Sprawiedliwości. Wojna Totalna. Rok Łotrów
12. Batman. Death Metal Tom 1
13. Batman. Death Metal Tom 2
14. Batman. Death Metal Tom 3
15. Batman. Death Metal Tom 4

Pierwszy, pogrubiony zeszyt Batman. Death Metal Tom 4 to The Last Stories of the DC Universe #1, czyli Ostatnie Opowieści z Uniwersum DC. Akcja rozgrywa się przed ostateczną bitwą na Temiskirze. To tutaj, na Ziemi-0 zebrali się wszyscy bohaterowie-uchodźcy z równoległych światów. A tych z 52 zostało zaledwie 6. Obserwujemy wielu bohaterów spędzający czas wśród swoich alter ego i dawno nie widzianych przyjaciół oraz dawnych wrogów.

Zeszyt stworzyła plejada doskonałych scenarzystów i równie znanych rysowników. Jeff Lemire (Green Lantern), Mariko Tamaki (Wonder Woman), Gail Simone (Green Arrow), Christopher Sebela (Aquaman), Cecil Castellucci (Batman i bat rodzina), Mark Waid (Superman), Joshua Williamson (epilog). I muszę przyznać, że wypada do świetnie. Czuć tutaj gigantyczną stawkę, część bohaterów decyduje się na osobiste wyznania, część próbuje zająć czymś głowę, a część chce po prostu miło spędzić czas. Bardzo mi się podobało.

Batman. Death Metal Tom 4

Choć Death Metal to tylko dwa zeszyty (#6-7) to kolejne można do nich doliczyć. Rozgrywają się, bowiem podczas ostatniej bitwy z Najczarniejszym Rycerzem. I jest to nie tyle bitwa, co wojna na niespotykaną dotąd skalę. Wojna Totalna dostarczyła spektakularnych bitew, ale nawet one ustępują rozmachowi finału Death Metal.

Pomiędzy zeszytem #6 a #7 mamy dwa dodatkowe. Pierwszy to The Secret Origin #1 / Tajne Początki napisany przez Scotta Snydera oraz Geoffa Johnsa. I jest KAPITALNY! Panowie w bardzo przewrotny sposób pokazują nam Origin Pierwszego Superboya. Zeszyt idealnie wpisuje się w wydarzenia Death Metal, a jednocześnie przedstawia własną, nieoczywistą historię. Doskonały!

Drugi to The Last 52 – War of the Multiverses #1 / Wojna Multiwersów. Rozgrywa się on podczas ostatecznej bitwy przybliżając poszczególne starcia. Podobnie jak pierwszy został on napisany przez zespół scenarzystów. Odpowiadają za nie Magdalene Visaggio, James Tynion IV, Regine Sawyer, Che Grayson, Maguerite Bennett, Matt Rosenberg, Justin Jordan i Joshua Williamson. Dzięki tym małym, ale pełnych epickości wątkom mocniej doświadczamy tej wielkiej, ostatecznej bitwy. Działa do podobnie, jak w przypadku potężnych starć w filmowym Władcy Pierścieni, gdzie mogliśmy zajrzeć jak radzą sobie główni bohaterowie. Robi to wszystko mocne wrażenie!

Przy takim rozmachu trudno narzekać na ostateczne rozwiązania. Saga Metal od początku nastawiona była na gigantyczny rozmach i tak też się kończy. Wielkimi grzmotami i zupełnie nowym początkiem dla DC. Początkiem, którego mogliśmy już posmakować w albumach Nieskończona Granica czy Stan Przyszłości. I tak, teraz rozumiem z nich znacznie więcej.

Batman. Death Metal Tom 4 – podsumowanie

Bardzo podobało mi się to zakończenie. Batman. Death Metal Tom 4 jest do granic możliwości epicki, rozbuchany nawet tam gdzie nie było to potrzebne. Takie były założenia sagi i ja to kupuje. Warto poznać. Naprawdę!

BATMAN. DEATH METAL TOM 4

Book Title: BATMAN. DEATH METAL TOM 4

Book Description: Plan Supermana, Batmana i Wonder Woman na pokonanie Perpetui nie powiódł się – nawet przy pomocy Lexa Luthora, Lobo i Ligi Sprawiedliwości z Nightwingiem na czele. Co gorsza, Najmroczniejszy Rycerz zdobył wystarczającą ilość energii antykryzysu, aby przekształcić wszystko, co istnieje, w Multiwersum, Które się Śmieje. Bohaterowie nie mają dużego wyboru: muszą przywrócić wszystkie wersje przeszłości, jakie istniały, albo zginąć. Czy to koniec multwiersum, jakie znamy? Jaki kształt przybierze, kiedy rozegra się ostateczna bitwa? Odpowiedź znajdziecie w ostatnim, czwartym tomie serii „Batman Death Metal” kończącym niezwykłą sagę autorstwa Scotta Snydera i Grega Capullo, twórców serii „Batman” i „Batman Metal”.

Book Author: Scott Snyder, Joshua Williamson, James Tynion IV

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 13 April 2022

Illustrator: Greg Capullo, Yanick Paquette, Brian Hitch

ISBN: 9788328150720

Number Of Pages: 296

  • FABUŁA - 10/10
    10/10
  • RYSUNKI - 10/10
    10/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 10/10
    10/10

Podsumowanie

Bardzo podobało mi się to zakończenie. Batman. Death Metal Tom 4 jest do granic możliwości epicki, rozbuchany nawet tam gdzie nie było to potrzebne. Takie były założenia sagi i ja to kupuje. Warto poznać. Naprawdę!

Overall
10/10
10/10

Pros

+ EPICKOŚĆ
+ Zeszyt Secret Origin
Zeszyt War of the Universes
Zeszyt The Last Stories of the DC Universe

Cons

– Brak

Poprzedni artykułTHE LAST OF US | ODCINEK 9 | Recenzja i analiza
Następny artykułKOT W BUTACH: OSTATNIE ŻYCZENIE 6 KWIETNIA NA BLU-RAY I DVD
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.